Lovecký lístek vs. trestní bezúhonost

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
zemanek87
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 14.3.2011, 12:38

Lovecký lístek vs. trestní bezúhonost

Příspěvek od zemanek87 »

Zdravím,

při vystavení loveckého lístku na úřadě je za potřebí předložit výpis z rejstříku trestů. Můj dotaz je prostý, ale přesto nemohu nikde nalést odpověď.

Mohu získat lovecký lístek, když mám záznam v rejstříku? Musí mít žadatel bezpodmínečně čistý TR nebo se muže hledět např. na to, že už uplinula delší doba od pravomocného rozsudku? Jak to tedy je?

Já mám 3 roky starý záznam za TČ za alkohol za volantem. Nic na co bych byl hrdý, ale život jde dál a já bych o ten lovecký lístek měl zájem. Chci si dělat myslivecké zkoušky a nevim jestli to má vůbec cenu v mém případě.

Pokud můžete přispět radou či znalostí zákona v mém problému, budu za vaše příspěvky vděčný.

Děkuji
Tomáš
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: lovecký lístek vs. trestní bezúhonost

Příspěvek od zoubeek »

asi ti neřeknu nějakou přesnou citaci zákona, ale myslím si, že by neměl být problém. Asi by byl problém, kdybys byl trestán na úseku myslivosti. Teď už jseš i po zkušební době, asi, takže žádnej stres.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: lovecký lístek vs. trestní bezúhonost

Příspěvek od rimar77 »

no já si zase naopak myslím že to problém je, jelikož na to policie naahlíží že nejsi zoodpovědná osoba nebo jak to nazívají zrovinka tenhle případ jsem zažil že již byl důvodem k nevydání zbrojáku ale je tam taky nějaká ta promlčecí doba. Nejlépe uděláš když se jich prostěě zeptáš než to řešit tady
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: lovecký lístek vs. trestní bezúhonost

Příspěvek od zoubeek »

asi tak nějak. Zeptej se a uvidíš. Já si myslím, že ti lovecký lístek nedají pokud jsi trestán na úseku myslivosti, ale to už jsem psal.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: lovecký lístek vs. trestní bezúhonost

Příspěvek od Onďa »

U LL s ezkoumá jen bezúhonost na úseku myslivosti.
Problém by byl ale se zbrojákem - viz citace z. o zbraních
§ 22 [Komentář]
Bezúhonnost fyzické osoby

(1) Za bezúhonného podle tohoto zákona se nepovažuje ten, kdo byl pravomocně uznán vinným trestným činem

a) vlastizrady, rozvracení republiky, teroru, teroristického útoku, sabotáže, vyzvědačství, válečné zrady, účasti na organizované zločinecké skupině, obecného ohrožení, získání kontroly nad vzdušným dopravním prostředkem, civilním plavidlem a pevnou plošinou, ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního plavidla, zavlečení vzdušného dopravního prostředku do ciziny, vraždy nebo genocidia, za který byl uložen výjimečný trest nebo trest odnětí svobody na více než 12 let nebo mladistvému trestní opatření odnětí svobody nepodmíněně na 5 až 10 let,

b) uvedeným v písmenu a), za který byl uložen trest odnětí svobody na 5 až 12 let, nebo úmyslným trestným činem proti životu a zdraví, proti svobodě a právům na ochranu osobnosti, soukromí a listovního tajemství, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti nebo jiným úmyslným trestným činem spáchaným se zbraní, za který byl uložen trest odnětí svobody převyšující 5 let a od ukončení výkonu trestu odnětí svobody neuplynulo alespoň 20 let,

c) uvedeným v písmenu a) nebo b) nebo jiným úmyslným trestným činem, jestliže od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen,
1. neuplynulo alespoň 10 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody převyšující 2 roky,
2. neuplynulo alespoň 5 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody nepřevyšující 2 roky nebo jiný trest než trest odnětí svobody, nebo
3. neuplynuly alespoň 3 roky, jestliže bylo upuštěno od potrestání, podmíněně upuštěno od potrestání s dohledem, upuštěno od uložení trestního opatření mladistvému anebo podmíněně upuštěno od uložení trestního opatření mladistvému nebo byla sice vyslovena vina, ale nebyl uložen trest v trestním řízení, v němž došlo k pokračování trestního stíhání na žádost obviněného anebo obžalovaného11e), nebo nebylo uloženo trestní opatření poté, co bylo odstoupeno od trestního stíhání mladistvého podle zvláštního právního předpisu11f), nebo

d) spáchaným z nedbalosti za porušení povinností v souvislosti s držením, nošením nebo používáním zbraně nebo střeliva, pokud od právní moci rozsudku neuplynuly alespoň 3 roky.


Lhůtu si dopočítej sám. Podle toho, jaký trest jsi dostal, můžeš taky žádat o zahlazení odsouzení. Pak se na tebe bude hledět jako na bezúhonného. Viz zde citace z trestního řádu
Zahlazení odsouzení
§ 363

O zahlazení odsouzení rozhoduje soud na žádost odsouzeného nebo na návrh zájmového sdružení uvedeného v § 3 odst. 1, a nejde-li o případ upravený v § 69 odst. 3 tr. zák., též na žádost osob, které by mohly ve prospěch odsouzeného podat odvolání.

§ 364
(1) O zahlazení odsouzení rozhoduje předseda senátu okresního soudu, v jehož obvodu odsouzený v době podání návrhu má nebo naposledy měl bydliště.
(2) Proti rozhodnutí o zahlazení odsouzení je přípustná stížnost, jež má odkladný účinek.

§ 364a
Předseda senátu okresního soudu uvedeného v § 364 odst. 1 též rozhoduje o zahlazení odsouzení cizozemským soudem, které je zaznamenáno v evidenci Rejstříku trestů; účinky v cizině může mít takové rozhodnutí pouze tehdy, stanoví-li tak mezinárodní smlouva.

§ 365
(1) Jakmile rozhodnutí o zahlazení odsouzení nabylo právní moci, vyrozumí předseda senátu odsouzeného, navrhovatele a orgán, který vede rejstřík trestů; zahlazené odsouzení nesmí být vykazováno ve výpisu z rejstříku trestů.
(2) Byla-li žádost o zahlazení odsouzení zamítnuta, může být znovu podána teprve po uplynutí jednoho roku, ledaže by byla zamítnuta jen poto, že dosud neuplynula doba zákonem stanovená pro zahlazení. Žádost přesto podanou zamítne soud bez šetření

a tady citace z trestního zákona
§ 105

Podmínky zahlazení odsouzení
(1) Soud zahladí odsouzení, vedl-li odsouzený po výkonu nebo prominutí trestu anebo po promlčení jeho výkonu řádný život nepřetržitě po dobu nejméně
a) patnácti let, jde-li o odsouzení k výjimečnému trestu,
b) deseti let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody převyšujícímu pět let,
c) pěti let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody převyšujícímu jeden rok,
d) tří let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody nepřevyšujícímu jeden rok nebo k trestu vyhoštění,
e) jednoho roku, jde-li o odsouzení k trestu domácího vězení, k trestu propadnutí majetku, k trestu propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty, k trestu zákazu pobytu, k trestu zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce nebo k peněžitému trestu za úmyslný trestný čin.
(2) Jde-li o odsouzení k ztrátě čestných titulů nebo vyznamenání nebo k ztrátě vojenské hodnosti, řídí se doba uvedená v odstavci 1 podle délky trestu odnětí svobody, vedle něhož byl uvedený trest uložen.
(3) Jestliže odsouzený prokázal po výkonu nebo prominutí trestu anebo promlčení jeho výkonu svým velmi dobrým chováním, že se napravil, může soud s přihlédnutím k zájmům chráněným trestním zákonem zahladit odsouzení na žádost odsouzeného nebo toho, kdo je oprávněn nabídnout záruku za dovršení nápravy odsouzeného, i před uplynutím doby uvedené v odstavci 1.
(4) Doba uvedená v odstavci 1 se v případě, že se u podmíněně propuštěného má za to, že trest byl vykonán dnem, kdy odsouzený byl podmíněně propuštěn, řídí délkou skutečného výkonu trestu; v případě, že trest byl zmírněn rozhodnutím prezidenta České republiky, řídí se délkou trestu takto zmírněného.
(5) Bylo-li pachateli uloženo více trestů vedle sebe, nelze odsouzení zahladit, pokud neuplyne doba pro zahlazení toho trestu, k jehož zahlazení tento zákon stanoví dobu nejdelší.
(6) Ustanovení odstavce 5 se užije přiměřeně též na případ, kdy pachateli bylo uloženo vedle sebe více trestů, u kterých může podle tohoto zákona nastat účinek, že se na pachatele hledí, jako by nebyl odsouzen.
(7) I v případě, že uplynula doba uvedená v odstavci 1, odsouzení nelze zahladit, nebylo-li dosud vykonáno nebo jinak ukončeno uložené ochranné opatření; toto ustanovení se přiměřeně použije i tam, kde trestní zákon stanoví, že se na pachatele hledí, jako by nebyl odsouzen.

§ 106
Účinky zahlazení
Bylo-li odsouzení zahlazeno, hledí se na pachatele, jako by nebyl odsouzen.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
zemanek87
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 14.3.2011, 12:38

Re: lovecký lístek vs. trestní bezúhonost

Příspěvek od zemanek87 »

Zdravím,
díky za informace.

Vím, že na ZP si musím ještě 2 roky počkat, mě hlavně zajímalo jak je to s loveckým lístkem. Ačkoli jsem hledal všude možně nikde jsem nemohl najít odpověď na moji otázku. Teď už tedy vím, že pokud nebyl spáchán trestný čin na úseku myslivosti, nebude mít příslušný úřad problém s vydáním LL.

Dáky všem a
Lovu zdar!
Odpovědět