Liška - hájit nebo nehájit?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Herkul »

Jestli k tomu mohu také něco říct? HAJIT....
Stoupnout stav lišek, může bez i s hájením tohoto druhu. Jde jen o to, zda se tomu v dané lokalitě někdo věnuje, nebo ne. Ono to totiž není jen o tom sedat k hromadám žrádla a doufat, ale také spoustu km v nohách - obeznání nor, spádů atd... Já ač norníky mám, tak je vůbec nepotřebuji cpát do nor. Ulovím lišku - řekněme bez možnosti zranění psa a zbytečné zranění i té lišky... stresu atd... prostě tak, abych věděl že jsem zbytečně netrápil ji, nebo psa, potažmo mě mé svědomí. Liščata lovím většinou květen, červen a přesně tak, jak popsal Bwana - sednu, písknu, střelím...počkám chvíli, písknu..střelím ( a druhý den repete). Někdy se zadaří vystřílet celou rodinu za den - dva. V zimě sedím v mrazech u potoku a spádů k vesnicím... většinou lišky lovím od 8:30 do 11:00 a kolem 3-7 ranní. Nebo přímo ráno u nor. Celou noc u hradů... JENZEE, to ale nenastřílím toliko prasat že:-)))) - jestli není problém tady (mrznout kvůli lišce?!?). Nevidím v jejím hájení problém a někteří "myslivci" by se měli stydět za své smýšlení (někdy rovnou činy) o živém tvoru v naší přírodě! PS: Ta liška většinou sebere zajíce a jinou zvěř, ale po otrávenou, přejetou, posekanou.....
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Určitě souhlasím. Navíc nedá se říct, že je liška uplně tím nejhorším predátorem drobné zvěře. Např. taková domácí kočka, ji hravě ve škodlivosti předběhne. A proč ? Liška loví z potřeby hladu, zatímco kočka pro zábavu. Koček je dost a nikdy se s nimi myslivci nevypořádají úplně. Navíc nám pozici stěžuje zákon, který umožňuje odstřel toulavých koček pouze myslivecké stráži a hospodářovi. :roll:
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od kojot »

Kdo je zvyklý lišku lovit celoročně, bude ji i nadále lovit celoročně, o tom si nedělám iluze. Lov probíhá převážně v noci a tudíž je nekontrolovatelný. Osobně zastávám názor, že pokud nemůžu něco uhlídat, je lepší to mít legálně pod kontrolou. Zde se budeme dále dělit na dvě větve. Na ty, co mají a hospodaří s drobnou a na ty, kteří ji v revíru prakticky nemají a tudíž je lov lišek jako takových pro ně marginální. Tak to bylo vždy. Vždy se vytvářel nerovnoměrný tlak na liščí populaci a rámci našeho území. Pakliže budete drobnou chovat nejen za účelem lovu, budete ji vypouštět, přikrmovat, budovat napajedla, krmná zařízení atp. atp., bude jakýkoliv predátor hatící tento záměr vnímám vždy poněkud negativně. Jde přece o konkurenci, že?
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Leon »

Pak jsou ještě ti co mají drobnou loví drobnou a lišku loví jako vše ostatní bez bagru a lopaty :wink:
CZ 550 american 308win.
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Pavel.x »

Leon píše:Dotaz kolik členů spolku u vás loví lišky ? Když to vidím kolem sebe tak to není ani deset procent
Tvůj odhad sedí na naše MS úplně přesně. Z 28 členů se jim věnujeme poctivě dva :( Za loňský rok jsme celkem měli uloveno 38ks z toho já 21 a kolega 11ks takže asi tak.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Na druhou stranu jsou ale podle mě lepší 2-3 zodpovědní lovci, co dokážou nalovit víc lišek, než celé sdružení, které loví lišku jen náhodile při čekané na srnčí.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od rimar77 »

Klein někdy stačí i jeden :-) před třemi lety udělal jeden kolega za rok 15 lišek :-) za sdružení jsme jich nastříleli 23 :) , já se přes deset zatím nedostal ale je to o čase co tomu taky můžeš věnovat
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Leon »

Já se jednou dostal na 14 ale na kamaráda nemám ten jich má každý rok jak u sousedů tak u nás daleko víc a je ještě radikálnější lišky loví jenom v zimě ale to dokáže na žebříku sedět celou noc a je takový lovec že je schopný se zahrabat do sněhu nebo si vykopat díru u pole kde není kam dát žebřík :wink:
CZ 550 american 308win.
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Bord »

Vykopat díru.Zase ta lopata :D
8x57JRS,bordík
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Leon »

tou by ti dal mezi lopatky a ještě přes kulky aby se ti to pak časem nepletlo :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od fesoj »

Plně se shoduji se Zdeňkem a jen dodávám, že jediný humánní způsob lovu lišek v době odchovu mladých je norování. Nemohu souhlasit s názorem, který nevidí rozdíl mezi liščetem zadáveným psem či ubitým lopatou a liščetem zašlým hlady po odstřelu matky. Ten rozdíll je v délce umírání. "Smrti se nebojím, smrt není zlá, smrt je jen kus života těžkého - ale umírání se bojím !" Tak to výstižně napsal Jiří Wolker a lze to vztáhnout nejen na člověka, ale na vše živé... A k tomu, co napsal Vhool o poměrech v jejich honitbě mohu jen dodat, že ani to, že z objektivních příčin je intenzivní norování neuskutečnitelné, by nemělo být důvodem či zástěrkou k porušování myslivecké etiky. Stav lišek je přece možno snižovat intenzivním lovem mimo dobu odchovu mláďat - pravda, je to trochu pracnější, ale jde to - a chce to jenom, aby se intenzivnímu lovu lišek při každé příležitosti /ale ne v každou roční dobu/ věnovalo co nejvíce lovců. Vždyť lov odrostlých liščat na strništích či zimní čekání na újedi nebo lov vábením přináčí nádherné zážitky. Ale je fakt, že abych měl morální právo kritizovat lov lišek v době péče o potomstvo, jich musím mít mimo tuto dobu každoročně uloveno o to víc.
Kritériem pravdy je praxe.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od petjan »

Dnes běžel na ČT2 pořad o norování. Pro toho kdo to neviděl:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... ni-liscat/
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Klein »

Norování patří do velmi starých a uspěšných způsobů lovu, které bych rozhodně nerušil. Můžete mi ale někdo vysvětlit, proč u některých z vás se aktivně nenorují lišky v zimním období, kdy jsou feny plné nebo ještě nenakryté ? Vždyť až do března tráví lišky společně s lišáky většinu času v norách, tak nevidím důvod, proč čekat na období než vyvede liščata a pak až něco hrdinsky podnikat. To vám jde o lepší výřad nebo co ? :lol: Protože podle mě jiný důvod snad ani neexistuje..... Vždyť je to zbytečné utrpení i pro samotného psa, protože liška braní mladé a dochází k poranění zvířat v daleko větší míře, něž v zimním období... Největší význam regulace lišek, je podle mého názoru stejně až v podzimním a zimním období, kdy se snažíme snížit stavy dospělých lišek předtím, než stačí přivést na svět své další potomstvo. :wink:
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od Hirc »

petjan píše:Dnes běžel na ČT2 pořad o norování. Pro toho kdo to neviděl:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... ni-liscat/
to jsou ale náhody :twisted: , zrovna když se jedná o novelizaci ZoM. A ještě nějaký ten rozhovor s autorem oné protinorovací petice... http://rozhovoryvesvatojanu.blogspot.cz ... srsta.html
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Liška - hájit nebo nehájit?

Příspěvek od dalas »

Tak to je něco, tenhle rozhovor. Demagogové a diletanti. Jak tázající se, tak odpovídající. Je tam spousta polopravd neznalostí i lží. Tendenčně podané. I v tom rozhovoru. "EU nedovolí kontaktní norování" Z toho logicky plyne, že Slovensko není v EU. Mě opravdu tito pseudoochránci dost deprimují. Podle čeho tvoří svá kriteria? Podle toho, jak je tvor roztomilý? Proč neprotestuje proti deratizaci? Chudáci potkáni a myši zemřou na vnitřní krvácení.....................
Já bych v zákoně norování nezakazoval. Nejsem vůbec přesvědčen, že to je pro aktéry nějaká kratochvíle, jak to prezentuje autor petice. Ta představa, že si koupíme karton cigaret, dvě basy piv, sedneme před vsuk a prožíváme piknik, tak s takovým člověkem jsem se ještě nesetkal. Jsem toho názoru, že Ti kteří norují, ví proč to dělají. Proč riskují zdraví nebo i život psa, namáhavé kopání, čas kdy nemohou předvídat, jak dlouho tam budou. Absurdní pro mne je, že někdo bude nechávat lišky na pokoji a čekat, až budou mít mladé, aby mohl tu kratochvíli absolvovat. Tam, kde není drobná si myslivec rád počká na lišku mimo doby odchovu mláďat a uloví ji palnou zbraní. Tam, kde ale je drobná, tam není na co čekat. Je ideál lišku ulovit před vrhem. Naopak po vrhu může mít lov palnou zbraní, kdy nevíme, kde má liška mláďata, ty negativa, které nechceme. Utrpení mláďat, který za to nemůžou, že jsou lišky. Je to doba zvýšené spotřeby potravy a pokud je norování provedeno např. ulovením lišky mimo noru a vynorováním mláďat, není to o nic horší, jak třeba postřelená liška.
Byly doby, kdy se lovilo dnes již zakázanými způsoby lovu včetně těch, které jsou dnes povolené. Byla provedena plošná vakcinace lišek. Kolik zrní bylo v bunkru kombajnu, tolik bylo na poli. Myší mraky a půda jak ementál. Dnes o myší díru téměř nezakopnu. Takže snížený tlak na lišku, menší mortalita, snížení majoritní potravy lišky. Logicky jsou na řadě jiné druhy. Takže kdo chce drobnou, musí občas zanorovat.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět