Brno 500

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
petru
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 10.7.2007, 13:30
Bydliště: Jičín - Východní Čechy

Re: Brno 500

Příspěvek od petru »

Nové asi ne, takže pokud někdo máte použité kulobrokové hlavně na brno 500, nabídněte.
Jak je to s tím předpažbím?
LOVU ZDAR
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Brno 500

Příspěvek od Nik.308 »

Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Brno 500

Příspěvek od kojot »

Hanák je na tohle lepší, akorát 18 tisíc je cena zachovalého kulobroku i s optikou.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
veit
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: úte 31.7.2012, 14:43
Bydliště: Jižní Morava

Re: Brno 500

Příspěvek od veit »

Dobrý den chtěl bych přispět do diskuse s několika praktickými zkušenostmi.
Kulobrok 500 v ráží 12/243 jsem měl cca 10 let, tuto zbraň jsem kupoval novou ve Zbrojovce Brno. Optika Meopta 7x50 bez svítícího bodu, násuvná montáž Brno. Tuto zbraň jsem si koupil za účelem lovu srnčí zvěře a lišek v polni honitbě. Postupně jsem měl další příležitosti a tak jsem s ní ulovil i v lesních honitbách.

Ulovil jsem s ním cca 15 lišek, 6 selat, 4 lončáky, 4 kolouchy, 1 x lań, 2x jelen špičák, 1x jelen cca 5 lety osmerák, 1 x daněk 4letý, 3x muflonče a cca 15 ks srnčího.

Moje zkušenosti jsou následující:
Poměrně lehká zbraň, dobře se nosí, dobře se sní manipuluje na kazatelně.
Velice dobrá přesnost . Bez problémů jsem s ním lovil lišky na vzdálenost 150 -180 m.
Balistika vynikající. Je třeba si ale hlídat překážky ve směru střelby. Přesnost je však jen u prvního výstřelu, druhý, v rychlém sledu výstřel jde o cca 5-10 cm nahoru na 100 m. S tím se nedá nic dělat, je to vlastnost svazku spájeného s tenkostěnných hlavní. Na střelnici jsem po výstřelu nechal zbraň vždy zchladnout až po té znovu vystřelil. Zabere to hodně času , ale nastřelit se dá tento kulobrok poměrně přesně.
Závady jsem neměl žádné.
Používal jsem náboje Hirtenberger se střelou Nosler Partiom 6,5 gramů. Ze začátku jsem ještě laboroval s SaB, PMP, Nosler Balistic Tip, ale nejpřesvědčivější zůstal pro mě Nosler Partion.
Z brokových nábojů jsem používal SaB mini magnumm 42g brok 4 mm a to převážně na lišky.

Z hlediska účinnosti ráže 243 W bych to shrnul následovně
Liška – účinnost vynikající, téměř vždy v ohni, devastace značná.
Srnčí zvěř – účinnost vynikající,občas zvěř odběhla po komorové ráně cca 20 m, podlitiny
Muflonče- to samé jako u srnčí zvěře
Sele- to samé jako u srnčí
Jelen , laň, kolouch, daněk – zde mně překvapila účinnost této ráže. Při dobré komorové ráně většínou zvěř odskočila maximálně na vzdálenost cca 30 m. Nejdále mě odběhl jelen špičák a to cca 50 m.
Lončák – problémy. Všichni byli střeleni v klidu, na široko a na komoru, vzdálenost 50 -70 m. Vždy dohledávka téměř bez barvy. 3 ks odešly z nástřelu cca 100 m a jeden dokonce 300 m (zde mě pomohl kolega s barvářem).

Myslím si že s kulobrokem v této kombinaci ráži se dá u nás lovit téměř veškerá zvěř, kromě větší černé u které je třeba dobře vypracovat ránu a nebo střílet na hlavu (pokud to jde). Tato zbrań je ideální do polní honitby.

Kulobrok jsem nakonec prodal, protože jsem měl poměrně dost příležitost k lovu černé zvěře a potřeboval jsem ráži která na prasátka platí. Nechtěl jsem riskovat neustálé dohledávky. Proto jsem šel do kulobroku 8x57 JRS, ale nakonec jsem skončil u 7x65 R, to je ale již do jiného vlákna.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Brno 500

Příspěvek od Zdenek41 »

Opravdu smysluplné a dobré pro srovnání pro výběr jak zbraně i ráže.Je vidět slovo z praxe.Tak by to mělo vypadat vždy.
nimrodl
Troll
Příspěvky: 141
Registrován: sob 27.10.2012, 13:36

Re: Brno 500

Příspěvek od nimrodl »

myslím,že hodnotu obsahu netřeba komentovat,když se dělá dohledávka prasete.To si každý hned udělá obrázek sám
Nissan Patrol GR Y 60 long ,35" , navijak a tuna železa navíc :-)
Lada Niva T3
fori
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 14.2.2012, 14:19

Re: Brno 500

Příspěvek od fori »

Nimrodel, je to jen o slovíčkaření. Dej si ruku na srdce a řekni, že ty ses nikdy nespletl.

Přínos příspěvku je v něčem, úplně jiném. Kam se na to hrabou příspěvky "kamarád říkal".
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Brno 500

Příspěvek od Zdenek41 »

Já jsem si slovíčka všiml...Běžně říkám i já jdu dohledat.Dosled je u mě brám s LUP.Nechtěl jsem reagovat,protože jsem si již před tím přečetl o příspěvcích a ty řeknou vše.Je to OT,ale nedalo mi to.Ta pokora dnes chybí.O slušnosti už ani nemluvím.Taky je těch příspěvků mín a mín.
Ten příspěvek o 500 byl docela povedenej.A jedno slovo nikdy neřeším.Jen je škoda,že z této flinty se cenově dnes dělají pomalu jeté Merkli.Přitom to byla lidová zbran.Řekněme v té době pro střední třídu. :wink:
nimrodl
Troll
Příspěvky: 141
Registrován: sob 27.10.2012, 13:36

Re: Brno 500

Příspěvek od nimrodl »

Pro mne jsou to základní věci z kurzu.Když zaslechnu na poslední leči jak lovec dostal zálomek nebo popisuje vzpomínky jak byl pasován na myslivce,tak mě vře krev a jsou to většinou lidé co dělají myslivost už desítky let.A je jedno jestli je prvotřídní střelec,docent nebo advokát.
Při každé takové příležitosti je mě smutno z toho,kam až sahá naše benevolence.Vždyť to každého,slušného a poctivého absolventa musí mrzet,že někdo s tak špatnou znalostí naší krásné myslivecké mluvy,etiky,historie... dostal vysvědčení.

Brno 500.Osobně jsem se s tímto kvérem nikdy nesetkal.Možná je to škoda,že lidi dnes kupujou levné spotřební flinty (turecké,z dnešní ruské produkce,...).Dřív byla zbraň pro mnohé vizitkou majitele,šperkem ikdyž kolikrát nebyla úplně levná ale za to kvalitní a spolehlivá.Díky této poctivé práci našich předků se nám dochovalo hodně dobře udělaných zbraní,kterým dá přednost spousta lidí.
Dost lidí si právem své Brno 500 pochvaluje,jak kulobroky tak brokové kozlice a nevím snad o jediné špatné referenci ( z doslechu a čtení).Myslím,že je právem označována za český Merkel.
Nissan Patrol GR Y 60 long ,35" , navijak a tuna železa navíc :-)
Lada Niva T3
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Brno 500

Příspěvek od Zbrojovák »

Pane kolego, máte jistě pravdu, myslivecká mluva by se dodržovat měla, ale Vy taky nejste úplně bez chybičky co do mluvy dle ČSN/přílohy zákona 119/2002Sb. - která úzce souvisí se správnou mluvou mysliveckou - názvoslovím v nauce o zbraních a střelivu, které by měl každý základní kurzant znát. Používáte nesprávných výrazů a germanismů "kulobrok namísto kozlice/kvér místo zbraň"
Jste tu velice krátce na to, abyste tu házel na sklo tak rezolutní soudy, přičemž 100%není nikdo, jak vidno ani Vy. Čili pokud chcete na něco upozornit, hoďte to dotyčnému do SZ. A nezasírejte to tady laskavě OT, navíc za každou cenu a jen proto aby ste taky něco přidal a pohladil si tím své ego.
BO500 nemá s původní kozlicí Merkel vůbec nic společného, s žádnou. Je znát, že o konstrukci systémů toho taky mnoho nevíte. Váš výraz čeký Merkel asi hovoří za vše... :? tečka
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
nimrodl
Troll
Příspěvky: 141
Registrován: sob 27.10.2012, 13:36

Re: Brno 500

Příspěvek od nimrodl »

Pane kolego,prvně, možná se budete divit ale na tomto foru funguju déle než Vy.
Po druhé, o konstrukci systémů nebyla z mé strany řeč.Psal jsem o spolehlivosti a kvalitě,kterou nemám z osobní zkušenosti podloženou jak sem i poznamenal.Takže ste nám neřekl nic nového.
Co se týká myslivecké mluvy tak,kulobrok místo kulobrokové kozlice považuji za to nejmenší zlo.To bych si musel hladit ego snad na každém.
A dále již o5 jen věcně k tématu vlákna "Brno 500"; Pufr
Nissan Patrol GR Y 60 long ,35" , navijak a tuna železa navíc :-)
Lada Niva T3
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Brno 500

Příspěvek od Zbrojovák »

Ano věcně k tématu, a pokud možno bez zbytečných emocí :wink:
Brno 500 jak je o něm zde řeč je v prvé řadě typ "kozlice", nikoliv "kulobrokové kozlice" - takový výraz je rovněž nesprávný a popisný zhruba asi jako "kulobrokový troják či kulový dvoják". Dvouhlavňové kombinované svazky = kozlice "na stojato", obojetnice "na ležato" jedno v jakém pořadí hlavní.
Základy.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
výmarák
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 12.4.2012, 10:55

Re: Brno 500

Příspěvek od výmarák »

Dobrý den, chtěl bych se optat jaké máte zkušenosti s tímto kulobrokem, jaké je zpracování a jaké jsou soustřely brokové a kulové hlavně. Popřípadě jak jde vytahovat nábojnice v ráži 222 rem. Díky za odpovědi
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Brno 500

Příspěvek od precechtel »

dva kamarádi jej používají celá léta a to velmi úspěšně, jeden v ráži 7x65R, druhý v 30-06Springfield. Dle mého nevnucujícího názoru poslední slušně zpracovaná zbraň pocházející ze Zbrojovky Brno, lehká, ovladatelná, líbivá a hlavně velmi spolehlivá. Ovšem v ráži .222Rem tak to nemám povědomí, ale určitě bude přesně kulová hlaveň střílet, to ZB vždy umělo, vyrobit drážkovanou hlaveň. Do kulobroku bych osobně vždy volil okrajovou nábojnici. F.
politice a politikům zmar
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Brno 500

Příspěvek od Tim »

Tuhle zbraň jsem tak před dvěma měsíci nastřeloval kolegovi. Má ji v ráži 7x65R. Nastřeluje se poměrně špatně, mezi první a druhou ranou jsem měl na 150 metrů rozdíl asi 5-6cm, třetí šla snad o 15cm úplně mimo. Na to nejsem ze své MSch. zvyklý. Je třeba nechat zbraň opravdu důkladně vychladnout! Po chvilce trápení a dlouhém vyčkávání mezi ranami (vykouřil jsem snad krabičku cigaret) se mi ale povedlo, a to nejsem nijak vynikající střelec, dosáhnout rozptylu kolem 5cm. Příjemný byl chod spouště i dílenské zpracování, soustřel kule/brenek byl o něco horší. Celkové hodnocení z mého pohledu ale pozitivní. Dlouhodobé zkušenosti bohužel nemohu nabídnout...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Odpovědět