Brokové náboje na lov lišek

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
milda24
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: ned 18.3.2012, 9:44
Bydliště: Znojmo

Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od milda24 »

V jiných fórech toho o lovu lišek bylo popsáno již dost. Mám ale dojem, že tady je nejsolidnější diskuze a proto se ptám znovu : Jaké brokové náboje do ZH ( broková hlaveň 16/70 ) jsou podle Vás nejúčinnější na lov lišek? Předem díky za odpovědi. Mila.
Milda24
Carnivore
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: stř 08.2.2012, 22:19

Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Carnivore »

"Ctverka borok po cely rok" tedy 4mm, cim rychlejsi, tim lip zabiji.
milda24
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: ned 18.3.2012, 9:44
Bydliště: Znojmo

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od milda24 »

V podobném duchu o čtverkách brocích mluvíval už můj praděda - "štverky na hrtán a neudělá krok...". Mě jde spíš o to, který náboj do ZH je spolehlivý - na újedi do 30 metrů. S košíkem nebo zátkou? Broky 3,5 - 4 - 4,5 mm? Od kterého výrobce? Majitelé ZH - určitě máte něco vyzkoušené... Slyšel jsem chválu na náboje Vega 4mm od SB, ale ty nemůžu sehnat.
Milda24
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Georg.H »

JJ VEGY fungují OK, já ještě používám B&P a sem tam JUNIORY ale ty mě poslední dobou zklamly
Carnivore
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: stř 08.2.2012, 22:19

Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Carnivore »

Musis zkusit na papir v konkretni zbrani. Kazdy kus je original. Tatkovi z kulobroku CZUB ctverky od SB delaji vsechny debilni mezikruzi. Kamarad ma stejnou flintu a jemu chodi spickove. Choke maji oba stejne, delku hlavne taky, vyrobni cisla kolem 100 zbrani od sebe. Nahradil tedy ctverky brokem 3,75mm od GB (naboj Ojeo) a spokojenost.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od fesoj »

Je to sice naprosto OT, ale... Za 43 let provozování myslivosti jsem pár lišek ulovil, ale ty střelené brokem bych spočítal na prstech jedné ruky - kule je kule...
Kritériem pravdy je praxe.
Veselý Pavel
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 24.9.2007, 7:12
Bydliště: Bělice
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Veselý Pavel »

milda24 píše:V podobném duchu o čtverkách brocích mluvíval už můj praděda - "štverky na hrtán a neudělá krok...". Mě jde spíš o to, který náboj do ZH je spolehlivý - na újedi do 30 metrů. S košíkem nebo zátkou? Broky 3,5 - 4 - 4,5 mm? Od kterého výrobce? Majitelé ZH - určitě máte něco vyzkoušené... Slyšel jsem chválu na náboje Vega 4mm od SB, ale ty nemůžu sehnat.
V létě 3,5 mm v zimě 4mm na těch 30metrů bude jedno jakou maji rychlost a stačí i sel bel. Vyzkoušej na 35m krytí do papíru a potom z vesela na ně.
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od marnet »

fesoj píše:Je to sice naprosto OT, ale... Za 43 let provozování myslivosti jsem pár lišek ulovil, ale ty střelené brokem bych spočítal na prstech jedné ruky - kule je kule...
Fesoji naprosto s Tebou souhlasím.Jeden z důvodů proč jsem si nikdy nepořídil kulobrok.Mě ve většině případů(při individuálním lovu) přišla liška na "kuli",ale jak praví jedno české přísloví:"Proti gustu není žádný dišputát".
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Kulobroky ZH měly obecně brokovou hlaveň "slabší" a ono to platilo celkem pro všechny ZH a nakonec pro všechny kulobroky z Brna včetně Supru. Hodně majitelů na ně naříkalo i ve 12 i když existovaly zbraně s kuličkou v 5,6x52Savage a ty snad byly dělaný pro kužkaře. Jinak 4mm je jednoznačně favorit. Vybírat náboj , který dá max krytí, ale hlavně rychlost kvůli průbojnosti. Při" stejném" krytí jsem pro rychlejší brok. Nic jinýho nebrat ani do dvojky. Můj kulobrok CZ UB 584 12/7x 65R měl papírové krytí skoro 80% a s 4mm Corona fungoval skvěle a to tam bylo pouze 32g broků. Nic jinýho nebylo potřeba zkoušet. I zimní lišky na 45m bez problému. Stačilo střílet na předek- na blat. Bohužel to byla výběrová super flinta s příběhem a hlavně jsem ji dal z blbosti pryč. Je to jediná puška, kterou jsem prodal a který dodneška lituji.
jindrich764
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: ned 10.7.2011, 9:18

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od jindrich764 »

Taky mam HZ 16/70. na zimni lisky skvele plati FIOCCHI HV 32g 3,75mm a to i na tech 45m. Jinak k noram SB cervenocerna papirova holobarka 4mm, v lete a na liscata 3,5mm. Cokoliv nad 4mm nema cenu, vetsinou lisku jen postreli, vzhledem k malemu poctu broku v naboji. Lovu a lesu zdar!
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od lörinc »

No nejlepší je kulovnice. Broku nevěřím. Já střílel s postama na 70 kroků na flašku a hlína lítala všude okolo, jen ta flaška zůstala celá. Takže když už na něco čekám, pak to přijde a já na to vystřelím,tak než abych to pokurvil tak to z jistotou střelim.....
Jinak když jsem prodal kulovnici a čekal na druhou, tak jsem měl taky takovou příležitost. Řekněme 40 metrů, tuším 4 brok, liška sedí a jen mi zamávala ohaňkou-od te doby nee...
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od TomF »

Že jsem dnes založil podobné téma a nevšiml si tohoto, tak se taky přidám. Kule je sice kule, ale na zimní kožešinu jsem ji nechtěl použít. Střílel jsem na stojící lišku 5,1 broky na 40 m. Žádná zbrklá rána, pěkně promyšlená a klidná. Netrefil jsem jí. Tak jsem hned druhý den šel zkoušet krytí flinty. Je to Iž 58, každá hlaveň jiné zahrdlení (netuším jaké). První byly plastové 3,5ky SaB. Po lišce bych s tím nestřílel, jak nedostane plnou, tak pár broků jí určitě nic moc neudělá a na tu vzdálenost to není ono, levá hlaveň na tom byla lépe, ale i tak. Jedině výkonější náboj, ale tu v loveckých potřebách mají na výběr 3 druhy patron...na druhý pokus jsem použil Fiocchi 6,2 mm. Opakuji terč 30x20 cm na 40 metrů - z první hlavně 2 zásahy a z druhé 6, po opakování první 3 zásahy a druhá opět 6. Už jsem nechtěl dál plácat patrony, ale zjistil jsem, že příště raději zmáčknu zadní spoušť. Tak si to také zkuste na terč, jak radí ostatní. Osobně bych použil brok 4-4,5 mm s co největší gramáží, kolega z mého příspěvku radil mini magnum 42g a 4mm brok, ale sehnat to bude asi problém. Nebo alespoň u nás ve dvou prodejnách stejná situace: "do brokovnice máme trapky, 3,5, ocelové 3,5tky a S-bally. Ostatní na objednávku". Na to se čeká měsíc a zaplatíte za to jednou tolik. To je neuvěřitelný přístup, když se člověk podívá na stránky SaB, tak dělají všechny možné druhy patron. Jedině zajet osobně do vlašimské prodejny...
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Karel61 »

Koukám po Federal 16/70 PF163 3,3 mm. Stojí to sice kolem 25 Kč za kus ale jsem rozhodnut si to koupit, jak budu mít cestu do Rakouska. Má to největší navážku 32 g a rychlost 434 m/s. Krytí je lepší, energie stejná jako u větších broků a kloním se k teorii, že lépe zásah dvěma menšími broky než jedním. Doposud jsem používal Vegy.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Tommy »

Mě nejlíp fungovali červenočerný papíráky od SaB a 4 nebo 4,5 je myslím jedno, vegy jsou podle mě slabší. 50 m není vůbec problém. Ovšem pravdou je,že jsem jinou munici než od SaB nezkoušel.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Leon »

kamarád co má brokovnicí naloveny stovky lišek tvrdí maximálně 4mm a hlavně vyzkoušet aby jsi trefil malou petku na ležato
CZ 550 american 308win.
Odpovědět