Jaké plemeno?

Pejskové a jejich výcvik
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Jaké plemeno?

Příspěvek od motolada »

Potřeboval bych si udělat takový přehled jací psi se u Vás používají.Letos jsem přišel o svého NKO ve 12 letech,byl to náruživý lovec.Jsem rozhodnut,že v mysl.kynologii chci pokračovat.Proto se rozhlížím po novém plemeni.
Co by jste ze zkušenosti doporučily vy?



Polní honitba
Trochu lesa (spárkatá zvěř se v něm moc nedrží)
Voda minimálně(spíš na koupání psa a výcvik).
Drobné tak na 2 hony(ale pes by se využil na pozvánkách po sousedech)
Remízků,zarostlých ploch,neobdělaných zarostlých mezí s neprostupnými nálety dostatek
Černé ulovím do 6ks
Srnčí do 4ks
Vysoké do 2ks
Protože bych chtěl něco klidnějšího než byl ohař a navíc té drobné kriticky ubývá vychází mě nejlépe slídič (Něm.křepelák?)
Chtěl bych se trochu orientovat na černou,dosledy spárkaté atd...
Děkuju za tipy
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od fesoj »

Drobátko si protiřečíš... Německý křepelák je super pes, při správné výchově, výcviku a vedení zvládne krom norování a vystavování prakticky všechno - ale chceš li "něco klidnějšího", spláčeš nad výdělkem - veliký temperament a úžasná lovecká náruživost !
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od motolada »

Netrvám na něm,ale říkal jsem si je to takový univerzál s nakloněnými vlohami k dosledu,barvě,atd..Prostě není to vyložený pes na drobnou...
Říkám si je menší tak budu rychlejší :lol:
michal25
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 22.6.2012, 16:15

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od michal25 »

Zdravim,co třeba špringnšpaněla nebo velššpringršpaněla,když už je řeč o křepeláku.Pak mě už jen napadá bordík,ale na tu drobnou to nej asi neni,když budu počítat s ušákama a s tim temperamentem bych taky byl trochen mimo,já sám za sebe bych rozhodoval kde bude pes nejvíce využíván a podle toho to nějak usměrnit jinak věc vkusu.Sám jsem v tom měl taky madlajz a s tim,na co bych psa chtěl užívat a kde tak jsem se rozhodl pro JGT.Toť můj pohled,přeju při výběru šťastnou ruku.Lovu,lesu.
CZ 550 lux 8x57JS,JGT Hart z Pocínovských lesů
Bagls
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 09.9.2012, 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od Bagls »

Súhlasím s Michalom
"sám za sebe bych rozhodoval kde bude pes nejvíce využíván a podle toho to nějak usměrnit jinak věc vkusu"

Tiež som sa dlho rozhodovala a napokon to skončilo pri Parson russell teriérovi, chcelo to totiž vyskúšať niečo nové. :D
Okrem vystavovania zveri je vpodstate vhodný na všetko. Avšak je to hotové štvornohé perpetuum mobile. Doma je to ale obrovský mazel a kľudný pes, až by človek neveril. Je menší a tým pádom aj spratný. Na posede v tichosti obsedí, je to však vec cviku. Je vynikajúci pri love na diviačiu zver, keďže má dobré fyzické predispozície, je mrštný a razantnejší. Z vlastných skúseností (využívam PRT hlavne k lovu černej), má v sebe určitý pud sebazáchovy, dodržuje istý odstup a vďaka mrštnosti, ľahkosti, obratnosti a rýchlosti sa dokáže neuveriteľne vyhýbať útokom, tým pádom má predpoklad dlhšej životnosti.
Dokáže udržať zver na jednom mieste do príchodu majiteľa. Je hlasitý, no nie len pri práci. :D Hlási mi aj zhasnutý kus. Je rýchly a tým pádom vie v krátkom čase preduriť veľký okruh. Môj zver otáča a nadháňať na strelca. Neviem však ako je to s touto vlastnosťou u iných jedincov, keďže sa s nimi celkovo pracuje zatiaľ dosť málo. Takisto počuť málo o tých, ktorí s nimi pracujú, aktívne využívajú v myslivosti.
Rýchlo sa učí a je dobre ovládateľný. Na stope je trošku rýchly, ale spoľahlivý. Ja som s týmto plemenom veľmi spokojná a nedám naň dopustiť. Predčil moje očakávania.

Pred ním sa u nás prestriedali 2 jazvečíky a 1 bígl, ale k tým plemenám ba som sa už ja teda nevrátila.
Parson russell terrier
GCh. ALF Genius loci
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od xHonza »

Otec teď řeší podobnou potřebu - chce psa na dosledy a na naháňky (pokud možno aby byl hlasitý), pokud by zvládl i aportovat kachny, byl by to jenom plus. Co rozhodně nechce je jakákoliv rasa co se "vleze do nory". Máme to u nás dost skalnaté a jezevců požehnaně, takže norník je ve velikém riziku. Uvažuje křepeláka, Malého münsterlandského ohaře, nebo irského teriéra. Co byste pro něj jako pro začátečníka doporučili? Klidně poraďte i jiné možnosti.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od fesoj »

Po svých zkušenostech bych jednoznačně zvolil křepeláka. Nevýhodu MMO vidím v tom, že je to ohař, u kterého se na zkouškách vyžaduje vystavování a v honitbách, kde je nedostatek drobné zvěře, bude velký problém s výcvikem. S irskám teriérem nemám zkušenosti. A u křepeláka je na 99 % zaručená hlasitost - ti mí vesměs hlásili i na vodě, když honili postřelenou kachnu, na teplé stopě, při stavění postřelené černé a u zhaslého kusu spárkaté rovněž. Nejvíce při volbě plemene ovšem záleží na vkusu každého soudruha. Nevýhodou křepeláka - pro začátečníka - je obrovská lovecká náruživost. Dokud nemáš 100% poslušnost, nepouštěj v lese z vodítka, aby se z něj nestal nezvladatelný štváč zejména srnčí zvěře.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od motolada »

Kdo tady má zkušenosti z ostatnímy slídiči?Španěly?
edous
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 21.10.2010, 14:30

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od edous »

Dobrý den,mám 3roky starého jezevčíka má NZ.Pro svoji větší svalnatou postavu ho raději nepouštím do nor,i když jsou to pro něj muka :) letos dohledal 1srnce a 2 selata během 2týdnů paráda.A bych se dostal k věci parkrát jsem viděl pracovat na naháňkách křepeláka a můžu říc paráda hlasitý a perfekně ovladatelný.Kolega ma MM ohaře loni ho měl prvně na prasatech.Ten pes chodil jak starý profesor rozrazil rudl selat s polu s bachyní a selaty.Vrcholem bylo,když našel střelené sele postavil se na kus a začal hlásit :) Proto také zvažuji,že si k jezevčíkovi pořídím kamaráda a rozhoduji mezi křepelákem nebo MM ohařem eventuélně i Irčanam,ale toho jsem neviděl pracovat.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od kopov.c »

Do tvých podmínek bych spíš než Křepeláka volil špringl španěla. Křepelák možná nebude špatnej,ale v okolí jich je dost nepovedenejch a to mě od něj odrazuje.
Mira308
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: úte 09.11.2010, 19:49

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od Mira308 »

Já bych zase volil křepeláka. V mém okolí je jich několik velmi povedených.

Welššpringršpaněla určitě ne, co vidím ve svém okolí tak je to nemastné neslané a výsledky žádné. Chuť do práce to nemá. Myslím si, že Welššpringršpaněl je jen další plemeno, které doplatilo na to, že se líbí. K uchovnění mu stačí jarky s výsledkem OBSTÁL a nějaké výstavy -> pro klub chovatelů je důležitý exteriér nikoliv výkon a v praxi je to sakra vidět. Ukamenujte mě... :?
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od fesoj »

Co to je "nepovedenej" křepelák ? Dle mých zkušeností byla většinou chyba na druhém konci vodítka, aspoň pokud mluvím za sebe...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od Leon »

asi to bude jako s jagy pointry a dalšími nadupanými plemeny,většina majitelů je nezvládne a pak to podle toho vypada :wink: jak už jsem tady někde psal u křepeláka bych se bál jednoho a to je displazie nevím jestli se testují ale několik jsem jich už s potvrzenou viděl a i podle pohybu jsem jich pár poznal a to byli psi kteří na kontrolu nikdy nepůjdou protože majitelé je mají pouze na práci
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od fesoj »

Co se týče dysplazie, tak u křepeláků se to sleduje, dokud jsem byl členem klubu, byl pro chovnost přípustný nejvýše stupeň 2-O. Protože s ní mám velmi negativní zkušenosti od německých ovčáků, navrhoval jsem radikální řešení - vyloučit z chovu jedince s jakýmkoliv stupněm, vždyť chovná základna je dostatečně vysoká, ale bylo mi odpovězeno, že nemůžeme mít přísnější požadavky než země původu - Německo.
Kritériem pravdy je praxe.
qwert
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: stř 17.10.2007, 11:38

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od qwert »

Podíval bych se i na malého münsterladského ohaře , pokud jsi NKO vynechal při výběru nového pejska
Odpovědět