pevný x variabl

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

pevný x variabl

Příspěvek od Petr1970 »

nevím jestli tu téma už nebylo, nenašel jsem ho..

chci se zeptat - preferujete spíš pevný puškohled nebo variabl? jsou mi jasné základní věci (při stejných penězích) je pevný kvalitnější, u variáblů stejně většina střílí na jednu velikost..

přemýšlím jestli třeba v ceně do 20 000,- vzít pevný nebo variábl.. na tom variáblu (i když ho nechám třeba na 7x) láká to se občas podívat větším - třeba 12,16x.......

co používáte? je ten pokles kvality u variáblu za podobnou cenu tak znát?
střelba 50-150 max, výjimečně 200 kdyby někdy v budoucnu (trénink..) stačí na to nějaký pevný 7-8x? i na tu větší vzdálenost a lišku?....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: pevný x variabl

Příspěvek od Tommy »

"Co je lepší, mít zvětšení 7 a mít v kukru jedno prase a nebo si otočit kroužkem na 2,5 a vidět celej rudl???"

Za dvacet litrů budeš mít variábl, jak víno!
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: pevný x variabl

Příspěvek od Petr Vysok »

Souhlasím s Tommym, několikrát jsem přišel o prase kvůli nemožnosti porovnat kus v puškohledu s ostatními v rudlu, když jsem měl 8x56. Stejně tak jsem párkrát mířil na hroudu místo lišky, která byla mimo zorné pole - pak jsem ji našel až byla daleko.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: pevný x variabl

Příspěvek od motolada »

Jistě,nevím o nikom kdo má variabl a loví na 1 zvětšení,to postrádá smysl proč si ho kupuje a je to kravina.Osobně lovím ve dne na 12 když je čas,pokud je fofr a musím rychle střílet tak na to co tam hodím než ztihnu flintu dát z ramen,obvykle to vyjde na 5-7x.V noci na 2,5x ale už od 50 m dávám klidně 7-9x tak aby byla zachována max.světelnost (čím víc měsíce tím víc zvětšení).
Dost dobrá optika se dá koupit od 12000Kč,Meoptu R1r RD seženeš kolem dvacky a myslím,že pro to domácí střílení plně postačuje.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: pevný x variabl

Příspěvek od Petr1970 »

to jsem slyšel že často myslivci co maj variábl nakonec z "pohodlnosti" nebo jiných důvodů skončí u pevného jednoho nastavení a nehýbou s tím:-)...

bohužel, naprosto určitě vím že můj dalekohled nebude Meopta, stejně jako flinta nebude CZ.... na to jsem již vyškolen a přístup "českých" firem k "čechům" mě poučil ve spoustě oborů... nejsem tak bohatý abych mohl kupovat echt kvalitní české zboží za ceny pro čechy a pak se nechat obskakovat firmami typu CZUB....
/tím tady nechci rozpoutávat nějakou flame...)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: pevný x variabl

Příspěvek od Tommy »

Dám jeden příklad. Seděl jsem cca 40 metrů od hromady pod bukem a s sebou jsem měl kulobrok s Nikonem(2,5-10x50). Ze zadu mi přišla prasata a procházeli ode mně cca 20 metru směrem k hromadě.Na puškohledu jsem měl zvětšení 2,5. Posvítil jsem a vidím v kukru cca 5,6 prasat. Prasata se dali okamžitě do pohybu,ale už jsem měl vybráno a padla první rána,otočila se a zpátky, padla druhá rána. Střelil jsem dvě selata. Při střelbě jsem po celou dobu měl několik selat v kukru. Kdybych měl zvětšení 7x,tak bych nestřelil v takovém to případě ani jedno.
Naposledy upravil(a) Tommy dne úte 16.10.2012, 20:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: pevný x variabl

Příspěvek od Tommy »

Kdyby si chtěl nikona,pošlu ti odkaz na int obchod,kde ho koupíš za zatreceně dobrý prachy.

Záruka 30 let.
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: pevný x variabl

Příspěvek od Žanek »

můžu podepsat co píše Tonny (teda kromě toho Nikona). Najdu zvěř na malý zvětšení, pak přitáhnu - při tom se mi neztratí ze zorného pole, když je blíž tak ani nezvětšuju a hned střílím, s pevným zvětšením hlavně v noci jsem často těžko hledal zvěř v kukru - variabl je pro mě jediná volba a s tím svým jsem velmi spokojený.
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: pevný x variabl

Příspěvek od kopov.c »

Já lovím z 95% v noci.Mám variábl a asi po 5letech užívání a stovkách nočních ran,můžu říct,že kdybych kupoval novou optiku,tak jedině pevný zvětšení. Na denní střílení je variábl super,ale v noci má o dost menší světelnost a štreky taky nestřílím. Jiná věc by asi byla kdybych byl v polní honitbě a chodil jen za měsíčných nocí.Ale na noční lov v lese při horších světelných podmínkách za mě jedině pevnej.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: pevný x variabl

Příspěvek od lörinc »

to kopov: tobě je to stejně jedno, ty nemáš čas něčím točit.... :lol:
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: pevný x variabl

Příspěvek od kopov.c »

No to je pravda :) Jak to leží,tak to běží...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: pevný x variabl

Příspěvek od Leon »

kopov.c píše:Já lovím z 95% v noci.Mám variábl a asi po 5letech užívání a stovkách nočních ran,můžu říct,že kdybych kupoval novou optiku,tak jedině pevný zvětšení. Na denní střílení je variábl super,ale v noci má o dost menší světelnost a štreky taky nestřílím. Jiná věc by asi byla kdybych byl v polní honitbě a chodil jen za měsíčných nocí.Ale na noční lov v lese při horších světelných podmínkách za mě jedině pevnej.
tak to teda nevím co máš a čím jsi koukal když podle tebe má variábl menší světelnost ten rozdíl u stejný kvality nepoznám ani náhodou odzkoušeno na docter 8x56 a 3-12x56
CZ 550 american 308win.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: pevný x variabl

Příspěvek od kopov.c »

Mám Meostára 3-12x56. Porovnával jsem to s Meoptou 7x56,Meoptou 6x42,Meoptou 7x50 a Tebou zmíněným Doctrem 8x56. Všechny pevný co se týče světelnosti nad variáblem vedli. Na tom jsem se shodl s více lidmi.Ale obecně se tvrdí,že čím více čoček nebo větší zvětšení o to je to v noci horší. Podotýkám,že jsou to zkušenosti v lesní honitbě v kolikrát ne zrovna dobrejch podmínkách.Na polu,nebo otevřeným prostoru to bude asi o něčem jiným.Prostě za mě do lesa jednoznačně pevnej,ale je to jen můj názor :)
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: pevný x variabl

Příspěvek od Tommy »

Taky názor,ale právě do toho lesa je variábl za jedna, hledat v optice sele v noci na 20,30,40 metrů a mezi stromy je na 7x téměř nemožné. Z deseti prasat střelím osm na šoulačce většinou v lese a se 7x jsem si mnohdy ani nevystřelil.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: pevný x variabl

Příspěvek od Choochoo007 »

Petr1970 píše:to jsem slyšel že často myslivci co maj variábl nakonec z "pohodlnosti" nebo jiných důvodů skončí u pevného jednoho nastavení a nehýbou s tím:-)...
Tak tak, ja skoncil na 10, jenze 10x56 tezko sezenes :D
kopov.c píše: Ale obecně se tvrdí,že čím více čoček nebo větší zvětšení o to je to v noci horší.
S temi cockami teoreticky souhlas, ale o kolik cocek je tam vice? Propustnost jedne cocky je cca 99,8%, coz Ti ve vysledku udela zanedbatelny rozdil oproti pevnemu zvetseni.

Vetsi zvetseni neni horsi, coz ukazuje i vykon za sera a ten maji puskohledy z vetsim zvesenim lepsi. Pri porovnani lovu lisky na 160m na snehu bez mesice, bych jednoznacne pouzil optiku 10-11x56 nez 6x42, na hromade v lese zas radsi cca 4-5x56 nez 6x42, 8x56. Na trenink a ve dne jednoznacne variabl. Kontrast obrazu je u 3-12x56 v porovnani s 6x42 jednoznacne lepsi.

Jednoznacny prinos pro me ma gumova ocnice -harmonika, kdy te nerusi bocni svetlo. To mi udela mnohem vetsi rozdil ve vnimani obrazu nez par cocek uvnitr. Osobne jsem se pevneho 6x42 nezbavil jen proto, ze funguje a ze bych za nej dostal par korun.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět