Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Mám dotaz na zkušenější...o kolik se sníží životnost nábojnic (praskání krčků), když krčky ofrézuji?
Přemýšlím o opracování krčků na nábojnici 308 win a 223 rem, ale ne na specifickou sílu stěny, ale jen a nejnutnější minimum. Nábojnice žíhám.
Pokud mátě někdo zkušenost, děkuji za odpověď.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od figi »

Netuším, co tím sleduješ a čemu to má pomoci. Životnost v tomto případě může ovlivnit velikost vůle vzniklá tímto postupem. Pokud bude "za hranou", tak ani žíhání to nezachrání. Nikdy jsem krčky nesoustružil, všechny náboje mám krimpované. Pokud udělám dobře svoji práci při nalezení správné navážky, soustřely jsou vždy excelentní a limitem přesnosti jsem jen já.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od LosYelenos »

Za mě je soustružení za účelem zvýšení životnosti nbc naprostá blbost. Dosáhneš tím lepší koncentricitu a konzistenci výtahové síly, to ano. Ale když tam máš vůli (vymyslím si pro názornost) 0,1mm a soustružením uděláš 0,2mm, tak je logické, že to budeš muset víc tvářet - prostě se to nafoukne ještě o 0,1 víc než normálně a samozřejmě to musíš o to víc potom zformátovat. Žíhání samozřejmě pomůže, ale taky není všemocné.
= životnosti to určitě nepřidá, ale přesnosti ano.
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od haluziak »

Tak nábojnice odzápalkované, flinta bude doma v pondělí, nerezové omílací médium do pračky také, teď ještě namíchat lanolin s isopropanolem a můžu začít laborovat s formátováním (po žíhání). Vím že obecně doporučovaný poměr je 1:12 ale je ten poměr objemový nebo hmotnostní? Nebo je to jedno a dává se to od oka :D ?

AD stružení krčků - co jsem se dočetl a doslechl, tak se dělá pro sjednocení výtahové síly. Každopádně z logiky věci mi nepřijde, že by se ubráním materiálu mohla zvýšit životnost kusu (v tomhle případě nábojnice.)
Beware of old men in profession where men die young.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

Sjednoceni sily steny krcku nedelas pro zvyseni zivotnosti nabojnic, pokud budes pouzivat takto upravene nabojnice ve standartni komore spise zivotnost snizis. Pokud krcky upravovat chces mas v podstate dve moznosti.
1. Budes upravovat s co nejmensim ubytkem materialu - v podstate tedy spise nez celkovou upravu, pouze odstranis material v mistech kde se ho nahromadilo vice nez je standart pro sarzi nabojnic. Osobne pokud to delam, se nuz na nekterych mistech krcku ani nedotkne. Vlk se nazral, koza zustala cela, pokud ti to prinese klid proc ne. Osobne u tohoto ocenuji spise to ze nemusim pouzivat v matricich roztahovaci trn abych mel jednotny vnitrni prumer krcku.
2. Budes krcky kompletne upravovat a sjednocovat na urcitou silu (budes odebirat vice materialu). Pak aby byl vysledek 100% je potreba si nechat riznout komoru s tesnejsim krckem. Upravovat tedy nebudes jen tak aby jsi jakz takz sjednotil silu steny a tim vytahove sily, ale aby ji i vymezil vuli krcku v nabojove komore. Tudiz prizpusobis krcek nabojnice sve komore. Druhotny efektem bude ze material bude mene pracovat a tim se muze prodlouzit zivot nabojnice oproti variante struzeny krcek a standartni komora.
Na druhou stranu u kvalitnich zihanych nabojnic vetsinou krcek prezije. Umiraji prevazne na odtrzeni dna nabojnice nebo roztrzeni v ramenech. Co nastane drive? Zalezi na mnoha faktorech - laborace, formatovani full x neck, material, zaverova vule.........
No a u nadupanych laboraci, prestanou drzet zapalky v luzku.
U nekvalitnich nabojnic muze kterakoliv ze zavad nastat i po prvnim vystelu.
Na custom zbranich nekdy najdes na hlavni udaj o nestandartnim rozmeru krcku - (neck .......)
Tam se ti muze stat ze bez upravy krcku ani tovarni nabojnici do komory nenabijes.
M.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od figi »

Kdysi jsem dělal také různé pokusy. Pokud není komora custom a stružení krčků je nutnost, pak to většinou nic nepřineslo. Jeden z našich tehdy nejlepších střelců na 300 m si s přebíjením opravdu hrál, příprava nábojnic byl velký proces. Jednou jsem mu na základě vlastních zkušeností doporučil, ať nedělá vůbec nic a nabije do nových nábojnic své osvědčené navážky. Za týden mi volal a byl překvapený, že měl s takto připraveným střelivem úplně stejné výsledky.
Vzpomínám si na jeden závod, říkal mi "zapomněl jsem doma jeden box s náboji, mám jich málo, dva mi chybí. Co budeš dělat? No, nastřílím poslední položku na 300 m do jedné díry, nikdo pak nepozná, jestli je tam 8 zásahů nebo 10." A přesně tak to bylo, závod jako obvykle vyhrál.
Sám jsem zkoušel stružené krčky, nestružené a nestružené krimpované, nejlepší výsledky na velké vzdálenosti a nejmenší rozptyl úsťových rychlostí jsem měl pokaždé a u různých ráží vždy s neupravenými krčky a krimpováním. Vše samozřejmě v normálních komorách.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Neuspokojivý výsledek je vždy vektorovým součtem všech negativních faktorů. Pro běžnou loveckou střelbu je stružení krčků dost přepychem. Předně bych se odpíchl od použitých nábojnic. Některé jsou fakt "match grade" a ty nepotřebují žádnou úpravu krčku. Jiné jsou šišoidní už z výroby, ale byly levné a na naháňku až moc dobré. Je otázkou, zda z těchto nábojnic dělat "match grade" . Já (víceméně z rozmaru) mám některé nábojnice stružené a žíhané. Ta uniformita je docela dost poznat na síle při zalisování střely. Pokud jsou tyto síly rozdílné, je možno to do jisté míry odrbat krimpem, jak píše figi. Když už jsem se do toho stružení dal, nestružím na 100%. Jsou nábojnice, kde i 30% obvodu mi nůž "nepíše", a na druhé straně bere 6-7 setin. To už by se bez stružení ta střela musela do vývrtu trochu rovnat. Myslet si, že to srovná expander je trochu naivní. Nábojnice je při celoformátu víceméně koncentrická na vnějších rozměrech. Díra je hozená a to na stranu tenčí stěny, Při průchodu expandéru uhne krček zase na straně tenčí stěny, čimž se koncentricita ještě zvětší. Dále nemá cenu tohle dělat při celoformátu, tam je těch vůlí povícero. trochu více to nabývá na významu u krčkovaných nábojnic. Tam je dobré, aby osa vnitřního průměru krčku ležela v ose těla a ramen. Stružení krčku má dva aspekty. prvním je již zmíněná uniformita výtahových sil, ale ta není dána jen stružením, jak je poznamenáno výše. Druhým aspektem je "drbanec" do zbraně při srovnávání střely do vývrtu.
Závěrem bych poznamenal, že i bez stružení krčků se dá docela dobře žít. Stružení je zálibou BR střelců a cvoků jako jsem třeba já. Jedno je ale jisté, životnost to nábojnici neprodlouží.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Zdravím místní přebíječe,
měl bych dotaz ohledně mazání nábojnic (pro klid duše), používám celoformátovací matrici Redding (6,5 creed) a mažu pouze tělo nábojnice a u každé 3. nábojnice vnitřek krčku. Je to takto dostatečně namazané???
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

zcela dostatečné. Když jde expander na sucho, je to dost cítit na síle.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od LosYelenos »

Čím mažete krček? Používá někdo "mokré" mazání - olej?
Používám tohle, ale mažu každou nebo každou druhou. Kdybych mazal míň, tak už se občas objeví na expanderu "nějaký kousek" mosazi. Snažím se expander držet leštěný a čistý bez těchto otěrů.
Ten olej by asi ani nevadil, kdyby se nbc potom žíhala.
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od haluziak »

LosYelenost, nežíhá se před formátováním?
Beware of old men in profession where men die young.
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od LosYelenos »

Myslím, že jsou možné obě varianty a každá má své + i -
Každopádně je to zajímavá otázka, jak to kdo praktikuje.?
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

Za mne formatovat vzdy az pozihani. Nebo pred i po zihani. Vyzihat a nabijet nikdy.
M.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

LosYelenos píše: sob 14.1.2023, 8:50 Čím mažete krček? Používá někdo "mokré" mazání - olej?
Používám tohle, ale mažu každou nebo každou druhou. Kdybych mazal míň, tak už se občas objeví na expanderu "nějaký kousek" mosazi. Snažím se expander držet leštěný a čistý bez těchto otěrů.
Ten olej by asi ani nevadil, kdyby se nbc potom žíhala.
grafitový prášek
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Máte někdo zkušenost s krčkovou matricí od RCBS, případně porovnání s Reddingem (bez bushingu)??
Odpovědět