Výroba kulových hlavní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Výroba kulových hlavní

Příspěvek od Mosin »

Pánové. Dnes jsem byl na střelnici a narazil na problém, nad který jsem moc nepřemýšlel. Jsou mi známy dva způsoby výroby kulových hlavní. 1. je čistě protahováním a druhý je kováním. A teď se ptám, jak jednotlivé výroby probíhají! O tom prvním vím, že se vezme "trubka" o správném vnitřním průměru a speciálním trnem, který má odstupňované jakési zuby, se to za jeho rotace protáhne a tím se dosáhne drážek.

Ale jak je to tím druhým? Tam je jasné, že se ty hlavně kujou, ale vznikají při tom kování zároveň i drážky? Dochází tedy ke kování zmiňované trubky na trnu? a tedy tím vtlačení dané trubky do drážek trnu a tím tedy i ke vzniku drážek??? Nebo se vykove trubka, která se pak protáhnež Ale to se mi nezdá.

O tom, která hlaveň má které výhody či nevýhody můžeme podiskutovat pak, o tom vím z hlediska mého oboru dost, ale jde mi o tu výrobu!

Dík za odpovědi.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Jeste je tzv. button rifled a rifle cut.

za studena kovani dej si to googlu cold hammer forged, Vsechny tyhle informace jsou bezne dostupne na internetu.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Jak píše Shiva, těch způsobů je víc a některé lze i kombinovat (třískové drážkování s následným protlačováním) vždy jde asi o náklady na výrobu, požadovanou přesnost, kvalitu vytvořeného povrchu a životnost + vznik a odstranění napětí materiálu stěny hlavně. Ne všechny materiály se chovají stejně, protlačovací trn do nerezu mívá mírně jiný tvar než do "obyčejných ocelí" a pod..

Pěkný článek o kovaných hlavních jsem viděl třeba tady

http://technology.calumet.purdue.edu/me ... arrels.pdf

a fotky strojů i nástrojů pro všechny tři základní způsoby výroby má nějaký pak Kolbe na forensních stránkách FirearmsID

http://www.firearmsid.com/Feature%20Art ... acture.htm
Martin
Odpovědět