Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět

Byl S-Ball plastic lepší jak Pb střely (např. Brenneke) ? Prosím níže se vyjádřete v čem a proč.

Ano
34
31%
Ne
74
69%
 
Celkem hlasů: 108
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od Lotr »

Já mám pocit, že staré dobré S-ball Plastic spadly do kategorie A co se týče střeliva díky své průbojnosti, takže se už dávno nevyrábí, stejně jako Super Slugy - nebo Speciál Slugy, u kterých se zjistilo, že celkem snadno probíjí neprůstřelné vesty vyšších kategorií a byly potichu staženy z výroby?
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od Jan Slavětínský »

SelBel vyráběla plastiky 40 let a celou tu dobu se s nimi lovilo, nic jiného nebylo. Spousta chlapů je má dnes po kapsách a střílí s tím. Nevím, proč plastik spadá do kat. A a např. takový DDupleks ne. Některé věci jsou holt k nepochopení.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od Leon »

kde se pořád bere že je S-ball plastic munice kategorie A máte někdo nějaký důkaz ? já jsem nic takového nikde nezjistil jenom to je po těch letech válení po šuplíkách a kapsách plných sněhu hodně nebezpečná munice
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od Lotr »

Viselo to jeden čas na stránkách Zkušebny, pokusím se to dohledat :wink:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od Leon »

já jsem to tam hledal a nic aby to nebylo jako když tvrdily že ty vojenský přebytky 7,62x39 a 7,62x54R jsou kategorie A aby jedna firma mohla vojebat druhou :lol: :lol: jestli se nepletu tak to jádro není kalené ale je to měkká ocel.Pokud to zařadily do A tak by mohl být velký problém když by to u tebe našly :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od precechtel »

dle mého názoru to bylo bezpečné střelivo do 35 metrů a výroba skončila protože se to nelíbilo Amíkům, že to na krátkou vzdálenost prostřeluje vesty a jejich zákon to zakazuje, tak jsme se pokakali a přestalo se to vyrábět, místo co bychom řekli - když se vám to nelíbí tak to nekupujte a nedovážejte. Dle mého názoru klasický brekeke z olova létá mnohem dále a i přes křoví oproti starému SB Plastik, který díky jádru z měkkého železa nemá takovou příčnou hmotnost. To, že by brokové střelivo starší 10ti let bylo nebezpečné, o tom nic nevím, záleží to na uskladnění, osobně jsem střílel brokovým střelivem starým 20 i více let a bez problémů, o kulovém ani nemluvě. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od Lotr »

Ano, aféra "Kremlíci" je nám všem, co fandíme Tacticalům, Hermexům apod dostatečně známá :lol: Ale máš Leone pravdu, koukal jsem důkladně na stránky Zkušebny a už to tam opravdu není. Jsem si ale jistý, že to tam jeden čas viselo, takže pravděpodobně Zkušebna své rozhodnutí přehodnotila a už to padlo. Tím líp, stejně toho má každý doma spoustu. Aspoň se nám podařilo vyvrátit jeden mýtus :lol:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
vydrik21
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 12.1.2012, 15:15

Re: Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od vydrik21 »

Zdravím Vás srdečně,nemyslím si osobně,že S-Ball Plastik byl špatné střelivo,a musím dodat,že platil,a dle mého názoru do oněch 50 m,byl přesný.V celku tu píšete o ruzných dosavadních značkách,bohužel ty ceny jsou uplně jinde,cili by se to melo projevit na přesnosti.O učinku ani nepíši.Ale ejhle,nejsem takový střelec který zkouší kde jakou značku,pouze sllug a brenneke,al co se tykálo pořizovací hodnoty,a dalších vlastností,čekal jsem od toho daleko ale daleko vice.Proto s Vámi tady musím nesouhlasit,že plastik byl tak špatný.Ideal byl horší.Nicmeně,at to bylo proti mým zasadám,přešel jsem na kuli.Dnešním vytvorům,co jsem si zkusil,a potažmo jejich cenové relace nevěřím.S pozdravem V.
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re:

Příspěvek od buba »

Bord píše:To že se často odráželi je pravda,v tomto ohledu byly nebezpečné.Vím o případu z jižních Čech kdy se EsBal dvakrát odrazil a smrtelně zranil sousedního střelce..
Ten o kterým vím já,skončil s ball v břiše souseda.Pán to nakonec přežil.Odraz-změna směru byla o víc jak 90 stupňů.Za mě s ball jednoznačně ne.Na naháňky slug nebo podobnou olověnou střelu nebo kuličku (těžkou,měkkou střelu).To,že lecos prostřelí může být fakt,ale to celoplášť umí taky......
Naposledy upravil(a) buba dne stř 18.12.2013, 13:41, celkem upraveno 1 x.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od Tim »

Dal jsem NE, jednou jsem s tím na zkoušku vystřelil do terče a to hučení odraženého plastiku mne mrazí v zádech doteď :|
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od dalas »

To znám, to pak aby člověk četl všechny noviny v okolí. :mrgreen:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Chlapi pokud chytíte z boku kmen stromu odrazí slug i kule z kulovnice. Totéž od kamenu i od země. Já mám plastikama teď za poslední tři naháňky střelené čtyři selata a bez problémů. Kulí 11,2g se mi právě povedlo chytit strom a kde kule skončila nevím, ale je to blbý pocit i když jsem střílel bezpečně za sebe a do porostu.
Já osobně k plastikům výhrad nemám, nerozbijí to zvěř jako některé olověné špalky z Itálie, které seleti urazí krk nebo utrhnou plec. Jelikož dost kusů černé i bourám, tak si těchto věcí všímám. 16ky plastiky nemají takovou průraznost jako 12ky, to je fakt a několikrát jsem byl svědkem, že 16 ka plastik zůstal pouze pod škárou nebo byl sevřený mezi žebry a vůbec neprošel do těla. Ale 12ka fungovala a jádro se stahovalo z pláště ,zvlášť když esbal prošel kostí.
Plastik byl výrobně jednoduchá levná střela s ucházejicí přesností. Kdyby v současné době SelBel udělat olověné jádro místo toho ocelového šroubu, byla by to supr střela. Byla by těžší,přesná ,neodráželo by se to, jádro by se po nárazu deformovalo a vždy by se stáhlo z plastu. Ale...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od pufr »

A ve stejné produktové řadě by zkusili třeba wolframový granulátek v cínové či polymerové matrici - by to měli i do Skandinávie :)
Pufr
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od Zdenek41 »

Tohle ještě pány s SB nenapadlo.Pokud je kmen zmrzlej,větev ohybná, odrazí se vše Pb nebo Fe.Jednotná či kule.
Většina firem chodí do terénů,ptá se lidí z praxe...Tady pouze po oborách.To neni,ale vypovídající vzorek.
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Příspěvek od buba »

Souhlas, ale i tak si myslím, že je olovo k deformaci náchylnější a tím pádem co se týče odrazu bezpečnější...
Odpovědět