Monstrakce na prasata Brdy

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Řež v Brdech: Lovci vystříleli za den přes 140 divočáků

Příspěvek od Andy »

Střelba z loveckých zbraní se ozývala během celé soboty z lesů kolem Mníšku pod Brdy. Hromadný hon na přemnožená divoká prasata uspořádaly místní myslivecké spolky. Lovcům během jediného dne padlo za oběť zhruba 140 divočáků.

Obrázek
Hon na prasata v Bratřínově nedaleko Mníšku pod Brdy.
FOTO: Radek Plavecký, Právo

Dnes 7:43 - Mníšek pod Brdy
Hned zrána se scházeli v jednotlivých vesnicích kolem Mníšku spousty lidí v mysliveckých mundůrech s flintami přes rameno. V Bratřínově, kde nakonec patřili k nejúspěšnějším, zaplnili celou místní hospodu včetně sálu – sjelo se sem kolem 80 lovců.

Krátce po 9. hodině na návsi zazněly během slavnostního nástupu nezbytné instrukce. „Dbejte hlavně na bezpečnost a střílejte jen jednotlivými broky. Budu to namátkou kontrolovat,“ naléhal hospodář místního společenství Radek Dufek.

Nervozita a napětí před honem byly patrné, obava o úspěch a hlavně o to, aby se při tak velkém počtu nikomu nic nestalo.

„Je to monstr akce,“ podotkl jeden z honců, když už se všichni přesunuli do lesa, rozdělili se na naháněče a střelce a zaujímali pozice.

Milost pro zajíce a vysokou
„Jdeme! Udržujte rozestupy a stejné tempo!“ zavelel vzápětí honcům a dvacítka myslivců opatřených reflexními vestami se pustila v rojnici do houštin a porostů, aby odtud vystrnadila černou zvěř a hnala ji před řadu střelců. „Hééej! Hééej!“ ozývaly se hlubokým hlasem naháněči.

Po pár krocích křovinami už zaduněly první výstřely, vzápětí další a další. Mezi stromy se míhala zvěř. Zajíci a vysoká tentokrát dostávali milost, mušky flint mířily jen na divočáky.

Prasata jsou přemnožená a škodí
„V první leči se podařilo ulovit 19 prasat,“ shrnul hospodář, když už byli divočáci na valníku za traktorem připravení k odvozu. Odpoledne pak stihli ještě jednu leč a nastříleli dohromady tři desítky kusů černé zvěře.

„Po skupině u Dobříše, kde nastříleli dvojnásobek, byli v Bratřínově druzí nejúspěšnější,“ hodnotil mluvčí radnice v Mníšku pod Brdy Miloš Navrátil, podle něhož se celkem během soboty nastřílelo kolem 140 kusů.

„Určitě to považujeme za úspěch. Kolem 120 prasat se podařilo ulovit za celý rok 2011 na honitbě v Mníšku. Teď ulovili ještě víc za jediný den,“ srovnával Navrátil. Prasata nemají ve zdejších lesích přirozeného nepřítele, jsou tu přemnožená, škodí zemědělcům a chodí už i přímo do města a vesnic.

„Rozrývají zahrady a dělají hrozné škody. Už se stalo, že před nimi lidé prchali na strom,“ řekl Navrátil. Hromadný hon se bude opakovat ještě 14. prosince.

Radek Plavecký, Právo
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Lotr »

Celkem vtipně podaná reportáž z akce, i s některými nešvary české myslivosti:

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot ... ?id=796693

vzhledem k tomu, že reportér není myslivec, berte popisky u fotografií s rezervou
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Řež v Brdech: Lovci vystříleli za den přes 140 divočáků

Příspěvek od kounek »

To by mě zajímalo, jak se střílelo jednotlivými broky... :D
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> které nešvary máš konkrétně na mysli?

Jinak mě moc nebere hlava, jaký smysl má uspořádat mega akci s proklamovaným cílem snížit stavy černé zvěře, pak povolit jen selata a ukončit lov předčasně kvůli tomu, že se někdo ustřelil na kňourka, nota bene nic moc.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Leon »

ty neznáš to přísloví vlk se nažral a koza zůstala celá :D :D
CZ 550 american 308win.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od dalas »

Souhlas s Bwana Hunterem. Ten kňourek nic moc, jen zamrzí, že se nikdo nehlásil. Ale mohlo to být taky tak, že na něj padlo více ran od více střelců a nikdo neví kterou chytl. Pak by mohl ten, který se přiznal a možná netrefil být za hňupa i za ostatní. Já to nevidím ve smyslu vlk se nažral a koza zůstala celá. Pokud vememe 200 střelců a 140 prasat za 1/2 dne, stálo to 100 člověkodní. Kolik času by se muselo nasedět na takový úlovek? Pokud se ale mýlím, pak je to jednoznačně průser sdružení, který tam provozují právo myslivosti.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Lotr »

Bwana: v podstatě sis odpověděl sám, střílení 4-letých kňourů na společné akci, nepřiznání se k úlovku, čepice plná 3,5 mm broků - při akci čistě na prasata - k čemu? - navíc na akci, o které museli dopředu vědět, že bude pod drobnohledem médií, no bylo tam toho více. Ale musím s Tebou souhlasit, pokud chci redukovat stavy, odstřel selat a lončáků to nevyřeší. Střílení 4-letých kňourů taky ne, nositelem genofondu je matka, jenže tam těch jenže je moc.
Z druhé strany to vypadá na dobrou organizaci, při té spoustě lidí a kulových ran se nikomu nic nestalo, sv. Hubertu budiž sláva.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od dalas »

Lotr: Možná jsi to přehlíd, ale byla povolena i liška, takže ty Vegy snad byly v pořádku pokud je dotyčný nenasypal do černé.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> brokové patrony bez komentáře, ty jsem taky nepochopil. Nepřiznání se k úlovku není nešvar jen české myslivosti. Zažil jsem nejednou, např. nedávno na poplatkové naháňce v honitbě přátel - německy mluvící hosté, v leči padlo 5 ran, a nikdo nestřílel...
Pokud jde o kňourka, jasně že jeho odstřel nic nevyřeší, nicméně při dnešním stavu černé rozeznat spolehlivě slabšího 3-4 letého kňourka od silného narostlého a z hromad vyžraného lončáka, když to valí z leče nárostem nebo třtinou není jednoduché, není vždy možné a neumí každý. Můj názor už nějakou dobu je ten, že pokud chci skutečně nastřílet prasata, mám si požádat o výjimku na dospělou a kromě vyloženě dospělých, rudl vodících bachyní, nechat lovit vše. Těch naháněk, kde se každý bál vystřelit, aby neměl trable a tak se pouštělo každé trošku větší prase, rozuměj prase 30kg plus, už jsem zažil nemálo.
Naposledy upravil(a) BwanaHunter dne pon 02.12.2013, 13:52, celkem upraveno 1 x.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od BwanaHunter »

dalas> jo, tak to jsem taky přehlédl...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Lotr »

4 dalas - Asi na to koukám moc z té praktické stránky, ale kdo bude na takové akci, nabíjet broky, potažmo na lišku. A když vyběhne prase, odmáčkne broky, protože zapomene, v které hlavni má brok a kde jednotnou střelu. Však to známe všichni. Lov lišky předpokládám automaticky, ale i na lišku se může vystřelit jednotnou střelou, takže z mého pohledu jsou ty Vegy maličko zavádějící.
4 Bwana - bereš mi slova z klávesnice. Taky jsem už zažil akce, kde poplatkoví Němci tady v Čechách nepřiznali velké prase, jen aby za něj nemuseli platit. Ty časy, kdy Němci dobře stříleli a dobře platili, jsou už dávno pryč, i na Němce dolehla krize. Stejně tak souhlasím s tím, že na takovou akci měli mít vyjímkou na dospělou černou. Jediné rozumné vysvětlení bude to, že než proběhne úřední kolečko k §§ 39 a 45 zák. o myslivosti, je datum naháňky dávno pryč a zuřivý fotoreportér odhalil pravdu a tak bylo lepší napsat, že se k praseti nikdo nepřihlásil, než aby příslušný kolega musel zahájit správní řízení o porušení zákona. Nesmyslná místní nařízení o tom, že se střílí prase do 60 kg a za 62 kilové prase platí střelec 5000 Kč jdou taky mimo moje chápání a přitom je to bohužel běžná praxe.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Zdenek41 »

Vše chápu...Už jste to napsali,ale nejvíc mě zaujal jeden střelec.Ten prohlásil,kdyby si všichni sedli tak uloví 20 selat do rána.
To je svatá pravda...Řešit něco až,když to takhle smrdí škodama je právě to špatně.A zlo, nechci psát jen lesních honiteb.
Přitom,když je prasat jak hnoje loví se inviduálně velice dobře a to nemyslím jen na hromadách.... :wink:
Jen je potřeba jít ven.120 prasat za rok?...V takových podmínkách :wink:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Petr1970 »

no já sem hlavně čekal že nepolezou po brdech ale půjdou po těch "nehonebních" kam normálně nemůžou.. kdyby se střílelo jen od baráků atd...

jinak reportáže "vtipný", větvička do mordy a tak:-)

viděl sem tam (nevím jestli čt nebo nova?) jednoho s flintou na pravým, jinak nic extra špatnýho, což samozřejmě nic neznamená, špatný jsme stejně:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od BwanaHunter »

Zdeněk> no nevím, já prase už neviděl slušnou dobu, a venku jsem pravidelně. Pobytové znaky pravidelně, žrát taky žerou, ale chodí v noci po tmě, není měsíc ani sníh... tak nevím jak by to chtěli udělat.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Zdenek41 »

To je jednoduchý pravidlo a i ta čísla tomu napovídají...o odlovu za rok.
Když máš prasat hodně neříkám normálně.Tak aby se uživila chodí i ve dne.Prase sežere za den opravdu hodně.A žrát jednou deně hodně musí.No,ale musí mít tu potravní konkurenci.Něco jako u lidí s penězy.Čím víc jich je tím jsou neopatrnější a nenažranější.Pokud jich bude pár jsou opatrné a zůstávají v lesích a na jejich okrajích..
Pokud bych měl takhle zásobenou honitbu černou nevidím v tom problém.Před 10 rokama to tak bylo i u nás.Dneska jsem rád,že jich je málo.Ale na druhé straně je mi líto absence toho krásného lovu na sněhu i když si těch 5 prasat do roka taky ulovím.Ale to číslo přes 200 bych ted už taky těžko doháněl,vše inviduálně.A hlavní příčina dnešního neuspěchu je spěch,neni na nic čas.Každý chce všechno hned a to u praset nejde.Prvně se o nich musí něco vědět,pak se dá o to lépe lovit. :wink:
Odpovědět