Monstrakce na prasata Brdy

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Špalda
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: stř 18.7.2012, 22:07

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Špalda »

Jak to dopadlo tentokrát? Máte nějaké zprávy?
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Lotr »

ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Buttler »

Monstrakce jen ukázala zoufalý stav české myslivosti. Nesmyslné šetření bachyní, hašení požáru, až když dům skoro lehl popelem. Marně čekám, kdy někdo otevřeně přizná, že se z prasat stal ekonomický artikl. Cíl je jen a jen lov, lovecké vyžití pro široký okruh lovců i primitivnívh bouchalů, hlavně, když se kačky sypou.
Každý primitiv, který takhle uvažuje dává najevo svoji neznalost a současně neúctu k ostatní zvěři. Navíc se odhaluje další skrytý aspekt myslivosti - touha lovit. Neukojitelná touha lovit. Pamatuji časy, kdy kolega ulovil 3 prasata za rok. Stálo jej to množství načekaných hodin, nachozené kilometry, aby nalezl pobytové stopy a znaky. Žádné hromady a vedle nich zateplená vyhřívaná kazatelna. Palice kukuřice a sezení na žebříku.
Dnes loví 15 prasat za rok a je mrzutý, neboť je loví z nutnosti, aby nebyly škody. V lednu chodil lovit lišky, teď ne, protože loví prasata, která ryjou na loukách. Prasata nedávají klid srnčí zvěři, u které v posledních dvou letech očividně ubylo srnčat v místech, kde jsou právě prasata.
Nadšení z množství loveckých příležitostí zatemnilo mnohým myslivcům mozek. Nikdo nevidí důsledky tohoto neudržitelného stavu. Každý si chce střelit prase. Nejlépe rychle, sednout na vyhřátou kazatelnu, a do hodiny jít domů s úlovkem. Nechápu, že tohle může někoho uspokojit. Snad jedince rozumu mdlého. Pravý myslivec podle mě při pohledu na současnou situaci pláče...
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Tim »

Já souhlasím s tím, že šetření bachyní je nesmyslné - pokud chci snížit stavy, musím do nich sáhnout. Ale nechápu, proč je tak špatné to, že se tenkrát za rok střelila tři prasata a dneska patnáct? Kde se ta prasata vzala? Neměli jich tedy střelit patnáct za rok už tenkrát? Aby zabránili přemnožení? Jasně, to jsem napsal ad absurdum, ale...
Všichni volají po snížení stavu prasat. Máš nějaký tip, jak to v lesní honitbě kam se prasata na zimu stáhnou dělat bez vnadišť? To bychom se zase vrátili k těm třem prasatům za celý rok - a to bylo očividně nedostačující :wink: Zemědělci chtějí vidět co nejvíce ulovených prasat, ale svým hospodařením většinou neumožňují jejich lov v době, kdy je to nejjednodušší - během zrání obilí a kukuřice. Pak to zaorají, prasata přeběhnou do lesů a my pak jsme za "popravčí", protože máme před kazatelnou vnadiště :roll: Prase není srnec, nechodí jako hodinky a stále stejnou cestou. Bez těch hromad krmení by byl lov velmi neefektivní...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Buttler »

Ne. Ty tři prasata za rok byly dostačující, protože takhle to šlo více než 15let. Problém je v tom, že se nesáhlo občas do bachyní a navíc - těm prasatům se věnovali pravidelně jen dva lidé. Najednou přišel 100% nárůst úlovků (snížila se předtím lovecká aktivita) a další rok to již bylo 300%. Počet "lovců" však zůstal skoro stejný. Letos naštěstí studené jaro a pozdní sníh celorepublikově přibrzdil další etrémní nárůst počtů prasat.
Od loňského roku jsme trochu upravili strategii lovu černé. Individuální lov, ale ve více lidech. Posedy a žebříky v lese obsazené. Za večer vidí prasata skoro každý. Střelí se sele, sedí se dál, prasata popojdou a uloví se další na jiném místě. Chce to pochopitelně trochu štěstí (ty úlovky nejsou pravidelné), ale jde to. A hlavně - je alespoň nějaký přehled o tom, co v lese je. Pak se dá s celkem rozvahou sáhnout do bachyň.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Leon »

a co ti dneska když je krmení všude kvanta na to vnadiště přijde? Dokud se nezačne lovit pořádně v lese tak bude pořád prasat hodně ale to by jste brečeli jak želvy že není co lovit za to co ten revír stojí :wink:
CZ 550 american 308win.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Tim »

Buttler - aha, mne ten předešlý příspěvek nějak nedával smysl, toto chápu více :wink: Jestli se vám daří takto lovit, tak klobouk dolů.
Leon: No, to nemáš čoveče pravdu. Na vnadiště mi chodí prasata dost a pravidelně. Jen mi chvíli trvalo, než jsem se naučil, že nejdůležitější není kvantita ale kvalita vnadění. Stačí mi dvě hrstky prasečích pochoutek a chodí tam jak pitomý :wink:
A věř mi, že myslivost u nás nestojí na divokých prasatech - tolik jich tu zase nebývá. Jen se mi líbí, jak ti, co mají polní honitby a mají u sebe prasata 2/3 roku tvrdí, že se musí lovit v lese :wink: To totiž ne, když už jsou v lese, je tak měsíc času na to, aby se do bachyněk sáhlo- pak končí doba lovu :idea: A bez vnadišť si to opravdu představit neumím, tedy aspoň ne u nás. Málokde v honitbě máme výhled na větší plochu než je 50x50 metrů, to spíše čekat jestli prasata budou někde přecházet cestu, takže sezení na náhodu by asi úspěšné moc nebylo. Nehledě na to, že v lese se prasata při chůzi dost blbě obeznávají - ale to je u mne asi dáno prozatimním nedostatkem zkušeností. Kalištit se chodí k potoku, kde jsou neprostupné houštiny - jinak by se samozřejmě dalo lovit tam, ale těm kalištím v zimě prasata taky tolik nedají.
Podle mne se prasata musí lovit tam, kde se v určitých obdobích koncentrují a je na ně vidět - na zasetých směskách, na strništích... A hlavně se musí ve sdruženích zrušit to, že když někdo střelí bachyňku tak má průšvih. To je kámen úrazu.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Zdenek41 »

Time jsem prasečkář za ty roky jsem se s touto zvěří s žil.Dá se říci,že i o ní něco vím.Polní honitby jsou na tom ohromadu hůř.1.5 prase zaleze do řepky a někde až v prosinci vyleze z kukuřice.Přál bych ti tu bezmocnost co se týče lovu v plodinách.Nikdy bys nenapsal to co jsi napsal.Neříkám,že zrovna vaše honitba je závislá na černé,ale spousta ostatních lesních ano.Tam se vydělává na ty nájmy a škody.O to horší je dnešní jev vyhlazování této zvěře při sečení plodin.Vše...a to je bez diskuse.Ne proto,že ty polní honitby jsou masaři nebo potřebují prachy.Ne ,to už dnes neni pravdou.Tlačí je k tomu všechny zemědělské společnosti.Je zajímá zisk od prvního agronoma až po majitele podniku.Nutí snižovat stavy bud co bud.Nepostavíš se čelem a máš to napočítaný.Je to jev,který této zvěři neprospěje.Pořád se zde volá o odstřelu bachyn.Ale proč?Ty bachyně by nikdy nebyly kdyby se lovilo to zásadní sele a lončák.Nikdo neudělá chybu do 50kg ve vyvrženém.Z čeho by pak ty bachyně asi byly?To,že se v lese černá zašetřuje není nic co by nikdo nevěděl.Proč by se pak sypaly celé nákladní auta kukuřice na panely.Jen aby se zvěř udržela v lese.Proč se to nedělá i v létě a hlavně na jaře?To by v polích pomohlo.Nejsme čistě polní honitba,ale s vysoce intenzivním zemědělstvím.Pár let tu bylo černé na rozumné urovni.Tuším,ale problémy všude rostou bioplynky a ty něco kukuřice spolknou.Černá se nám určitě vrátí.Ne z pole,ale z lesa.Ne proto,že nás ráda vidí.Bude co žrát.V zimě se oní postarají jinde v létě my....
To,že jsi prase ulovil na frajplace,jeteliště,zaseto je doba dávno minulá.Inteligentnější tvor v čechách ani na morave neni.Ono,kdyby po tobě pořád někdo střílel taky bys ses naučil najíst skrytě.
Závěrem, nemám nic proti lesákům vycházím s nimi velmi dobře.Ale je potřeba probrat to co my nevíme o lesech a vy o polích. :wink:
Ještě jeden dodatek,prase v domácím prostředí,ale i cizáci používají léta stejné trasy přesunu po vrstevnicích.A pokud je to rodinná tlupa tak i čas žíru.Jak ty píšeš neni to srnec bych ti vyvrátil.Jen jsou háklivější na rušení a pak se stává,že se i na týdny odstěhují.Vedu si záznamy a mohu říci,že to bývá již 15 let skoro stejné.Jen doba v chrutí se mění.Nebot ze starousedlíku tu již zbylo pramálo.Jinak vím přesně den nebo dny náštěvy vnadiště +-1 hodina k žíru.Pokud je někdo na trase nesplaší na koni,teréním autě a pod.Pak příjdou až ráno.Vše je dnes o klidu v lese a jejich zkušenostech s náma a lidma vůbec.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Tim »

Ale jo, tu bezmoc v polích znám z vyprávění od kluků z práce, co loví ve vedlejším sdružení. Ono by to chtělo, aby zemědělci trošku jinak obdělávali - tak, aby se tam dalo lovit. Jenže to se jim nechce a ono se vlastně není čemu divit.
Ale i mezi nimi se najdou takoví, kteří loví v polích úspěšně - o tom jsem myslím někde tady psal. A zrovna na kukuřičném strništi nastříleli opravdu hodně prasat :!: Nemyslím si, že bychom na tom byli v lese líp, hlavně proto, že tu máme prasata opravdu jen přes zimu, kdy je dlouhá noc a mají hodně času na to, aby se nasytila. Žádnou extra pravidelnost jsem v jejich pohybu revírem nezaznamenal, ale to klidně může být tím, že tady opravdu v lese klid není ani v noci, resp. ve velké části honitby. Tam, kde ten klid máme bys na prase nešel, protože tam se v zimě nemáš šanci dostat ani traktorem. Rozhodně ale prasata nešetříme. Už kvůli klukům z vedlejšího sdružení, se kterými máme velice dobré vztahy a oni jsou pak ti, co si neví rady se škodama v polích. Dejme tomu, že se k nám stáhne na zimu vždy tak 50 prasat (zhruba) a kolem dvaceti z toho ulovíme - není to moc, ale s přihlédnutím k nedostatku času, se kterým se bohužel všichni tady potýkáme si myslím, že to není zase tak špatné. Já osobně lov prasat miluju, takže se mu věnuji opravdu hodně. Ale i v tom lese na sněhu mi vychází tak 50 hodin sezení na jedno prase. Teď jsem ještě neměl čas je začít pořádně lovit, protože musím splnit plán holé, což je docela fuška, protože většina zvěře vychází až za tmy :( Ale po novém roce se jim na kobylku podívám, to slibuju :wink:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Tim »

Vlastně ne, máš pravdu. Jednu pravidelnost když už ne času tak místa jsem taky našel. Chodí přes potok stále ve stejném místě kolem mostu, plus mínus 20 metrů. Už tam mám takový jednoduchý posed a když se osvědčí, udělám tam příští rok pořádný. Je to v tom místě řidší a mohlo by se tam najít místečko kudy střílet :wink:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od motolada »

Time 50h není vůbec špatný stav času,já (nebo moje žena)bych mohl vyprávět co to stojí mě.Kdybych se toliko času co prasatům věnoval např. pracem na domě už máme nejpěknější dům ve vesnici :lol:
To co psal Zdeněk je pravda,mají svoje ochozy a těch se drží,ale jak se všude zmiňuje nejsou to hlupáci,takže stím jednoduchým posedem bych to osobně nechal tak jak to máš.Pokud tam totiž ulovíš 1 nedejbože 2 a zázrakem snad 3 prasata po sobě tak tvoje úsilí s tvorbou kazatelny bude zbytečné.Začnou ti totiž přecházet o 200-300m nahoru nebo dolu po proudu,tak aby se ti vyhnuli.
Se mnou takhle laškují asi 4 rokem kdy na potoku o délce asi 1km chodí na 6 místech podle toho jak moc je nas..u svým dotíráním,navíc se ktomu přifařili místní podnikatelé a jejich koně,kterým udělali ohradu těsně za potokem téměř po celé délce naší hranice a zbytek potoku je sousedů a mám vymalováno.
Co bych teď dal za možnost lovit v lese,na místě kde se nedá dostat traktorem :wink: 8)
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Tim »

No, vždyť ta moje je taky nešťastná, že jsem pořád pryč. Ještě že bydlím v bytě, na barák bych čas vůbec neměl :roll:
Jak říkám, mne se na těch vnadištích prostě loví nejlépe. Málokdy se mi ale stane, že by prasata přišla pokaždé ve stejný čas nebo nedejbože vždy ze stejného místa. Základem je nedělat velké hromady - tam se prasatům nechce, nejspíš proto, že s tím mají své zkušenosti. Vezmu hrst hrachu a hrst kukuřice, zašlapu to do země a skvěle to funguje. Až prokouknou tohle, budu muset vymyslet něco jiného :wink:
A co by jsi dal za možnost lovit tam, kde neprojede traktor? Do té doby než tam v metru sněhu ulovíš prvního 130kg jelena možná všechno, ale pak by sis to rozmyslel :wink: I mne se tam zezačátku líbilo, dnes už tam chodím pouze v létě a na podzim :mrgreen:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Zdenek41 »

A věř Time,i když jsem už dědek...Táhl bych ho až domu a to na špagátu :wink: Takovej jsem já...A sám s hrdostí.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Tim »

Tady je hrdost houby platná, i když vlastnost je to hezká :mrgreen: Jde o to, že v tomhle terénu se stokilovým zvířetem dva chlapi nehnou. Ono dost stačí tam prostě jen jít :lol:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od motolada »

:lol: :lol: No asi tak nejak,v dnešní době a krajině to ber jako oázu myslivosti. Já když za cekanou nevidím 5aut jsem nesvůj .Teď jsem jel za známým 300km abych po celodenním prolezanim krovin uviděl jednoho loncaka a za nedlouho ještě dál. A jak jsem rad.
Odpovědět