CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Vše o kulovnicích a malorážkách
zelenour
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: stř 23.7.2014, 19:23

CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od zelenour »

Dobrý večer všem, žádám o radu při výběru ráže nové kulovnice. Bude to moje první zbraň a nerad bych zvolil špatně. Od ráže očekávám univerzálnost dá se říct na všechny naše druhy sparkate zvěře, a aby moc nerozbijela zvěřinu. Předem děkuji za cenné rady a zkušenosti. Lovu zdar.
CZ 557 Lux 308Win., Meopta Meostar R1r 3-12x56 RD
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od zvire »

Nejlepší radou Ti bude Tvá osobní praktická zkušenost po nějakém čase a po "x" kusech ulovené zvěře! Pak bude záležet, co do toho budeš ládovat a myslím, že tady najdeš dost informací a zkušeností! :D
Můj názor je takový, že 8x57JS se hodí do lesa do 100m, ale mám kámoše, který ji má v polní honitbě a v pohodě! 7x64 je kapku rychlejší a lepší na větší vzdálenosti, ale dá se s ní i v lese! Oběma můžeš lovit v pohodě vše! Za mě bych volil 7x64!
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od lanus »

zelenour - Stálo by za úvahu zobrať do rúk aj túto :http://www.czub.cz/cz/catalog/364-kulov ... RBINE.aspx a porovnať s Luxkou.( Do krátkych hlavní najlepšie podľa mňa pasuje 308W .) :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Flash »

557 Carbine je dle mého názoru paskvil. Je kratší pouze o 23mm. A vzhledem k tomu, že délka hlavně je totožná s 557 Lux, tak je na snadě, kde se zkracovalo. Pokud je to normálně rostlý chlap, tak se do té flinty neporovná.
zelenour
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: stř 23.7.2014, 19:23

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od zelenour »

Co se týka provedení tak v tom mám naprosto jasno určitě Lux skvěle padne do ruky. Spis mi vrtá hlavou ta ráže no. Už dva prodejci si celkem pochvalovali právě tu 8x57 JS oba myslivci. V podnikové prodejně CZUB zase říkal spis 308 W ale ten střílí jen na střelnici.
CZ 557 Lux 308Win., Meopta Meostar R1r 3-12x56 RD
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Pokud bych si vybíral já a byl bych v revíru s černou zvěří,kterou bych asi nejvíce lovil a celoročně, jak u polí tak v lese, rozhodl bych se pro 8x57JS. Přeci jen těžší střela, větší dopadová energie a po těch osmičkách zvěř dobře značí a barví. Nehledě na to, že v osmách funguje i naše SB a střižná hrana. Sám jsem osmičkář, mám 8/57JRS a 8/64S, mám prostě rád těžkou kouli a slyšitelný úhoz na tělo zvěře.
7x64 je dobrá ráže, universalní na vše, s dobrou balistikou. Ta volba je víceméně o vlastních sympatiích. Osobně fandím i 30-06!
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Hirc »

To zkrácení celkové délky si tipnu že bude v pažbě - která se u Lux a Carbine liší.
557 lux
http://www.terc-zbrane.cz/index.php?id= ... cka=CZ+557
vs.
557 carbine
http://www.czub.cz/cz/catalog/364-kulov ... RBINE.aspx

Ohledně ráže...
- "aby to nerozbíjelo" ti pořeší výběr vhodné střely. Ten +/- 1mm u ráží co zvažuješ na to vliv mít nebude. Doporučuju Nosler Partitition nebo Blaser CDB (ale na foru si toho počteš mnohem více)

- pokud nejsi tzv. vystřílený, volil bych .308. Má příjemnější zpětný ráz, nejširší výběr střeliva (a skladem) a dostačující výkon na všechno co v ČR můžeš lovit. Snadno si pořídíš levnou munici na tréning a sžití se zbraní, univerzálku na běžný lov a případně těžkou střelu na naháňky nebo vnadiště.
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Flash »

Tak tak, má kratší pažbu. Už u i tak předražené zbraně si zřejmě v CUB řekli, proč z těch našich ňoumů nevytlučeme ještě víc peněz? A jak bychom to udělali? Uděláme karabinu! A protože kdybychom zkracovali hlaveň, tak to určitě pokazíme, zkrátíme pažbu. Oni to budou kupovat, protože to bude mít dostatečně lovecky tacticoolpraktický název. A ubrousit kus dřeva snad zvládneme i my.

TO Zelenour:
Netroufnu si Ti poradit ráži, jelikož neznám vaši honitbu, nevím jak střílíš atd. Můžu Ti napsat pár postřehů, které už tu jinde byly určitě zmíněny. Universální ráže není. Bude to vždy něco za něco a teprve časem poznáš kde. Nicméně věřím, že i u nás si myslivec s jednou kulovnicí vystačí.
Když se podíváš na ráže .308W, .30-06 Spr. a 7x64 do tabulek k jednomu výrobci střeliva, tak uvidíš, že rozdíl v energiích není nijak zásadní.
A teď praktický postřeh: Kamarád co ho pamatuju, tak loví se 7x64. Uloveno s tím má mnoho kusů. Z naší zvěře nestřelil jen kamzíka a se zbraní je spokojený. I co jsem u něj viděl, tak jsem nikdy nezaznamenal na zvěři nic nestandardního.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od lanus »

Len na doplnenie CZ 557 Carbine má rovnakú celkovú dĺžku ako CZ 557 Sporter, čiže sa nejedná o "Junior" prevedenie . A je podstatne jednoduchšie si na leto k tričku (ak to skutočne treba) vymeniť botku za hrubšiu ako v zime v hrubom oblečení "nedosiahnuť" na spúšť. :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od BwanaHunter »

zelenour> nenech se zblbnout přemírou rad a příspěvků. Pokud ti "skvěle padne lux", drž se toho. Pokud jde o zmiňované ráže, obě jsou v rámci možností a podmínek střední Evropy "univerzální" a rozdíl mezi nimi je menší, než by se mohlo zdát. Ani s jednou neuděláš výraznější chybu a u obou bude - jako u každé ráže - záviset na volbě střeliva. Podle konkrétních podmínek revíru, převahy lovené zvěře atd. by se možná dalo lehce přiklonit k té, nebo oné, ale jak říkám, rozdíly mezi nimi nejsou až tak velké, aby jsi se tím musel extra zabývat. Moje city by se klonily o trochu víc k osmičce, ačkoliv se 7x65R, což je lůžková verze 7x64 střílím dost a rád.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Tim »

No. Kolegové co mají osmu si zase na naše náboje se strižnou hranou docela stěžovali, já se 7x64 s nimi problém nemám. Ale k věci. Mezi těmito rážemi si už vybíralo hodně lidí co znám. Někdo zvolil sedmu, jiný osmu a nepamatuji si, že by byl někdo z nich nespokojený. Já lovím nejraději sedmou - to pro ten pocit, že je to čistokrevný lovecký náboj, nikoli něco, co bylo vyvinuto pro armádu...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od michalos »

To Tim
Tvoje úvahy o tom co je armádní a nearmádní jsou zcela zcestné protože střílíš určitě s opakovací kulovnicí...a tušíš kam tím směřuji...doba jde prostě dopředu
To zelenour
každá liška chválí svoji oháňku...já budu chválit osmu a větší kalibry protože s nimi lovím a jsem nad míru spokojen, u těch velkých kanónů jsem zatím nezjistil jak vlastně podlitina vypadá, kdežto, když dostanu kus srnčího nebo prasete od těch co mají pidikuličky tak je to hrůza a děs... Další věc je jaké budeš mít náboje, zda budeš přebíjet nebo postupně zkoušet všechny továrky až se dostaneš ke konkrétní se kterou budeš spokojen. Pokud jsi vlastenec a do české kulovnice budeš ládovat českou munici a dražší kupovat nebudeš, tak raději vem osmičku a k tomu SPCE a nebudeš litovat, to se o 7x64 s českou municí říci nedá. Nehaním ráži 7x64 ale haním české náboje v ráži 7x64.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Tim »

Máš pravdu, mám opakovací kulovnici :oops:
Ale stojím si za tím, že SPCE v sedmě nejsou zlý - no ale ani extra dobrý, měl jsem i lepší střelivo, např. Sako Hammerhead ale i horší, např. Geco plus. V osmě kluci zase SPCE hanili a chválí si od SellBell střelu NP.
Pravdou je, že je fakt jedno kterou z těchto dvou ráži budeš lovit, obě jsou pro naše podmínky velmi dobré.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Jiří K. »

Za mně osma. On ten nepodstatný milimetr udělá hodně práce navíc. Při dosledu je to rozdíl i přes 100 m :lol: . Samozřejmě záleží na použitém střelivu, ale osma snese i ty české SPCE. Což se o sedmičkových rážích v kombinaci s SPCE rozhodně říct nedá. Nechápu proč by měla být osma použitelná do 100 m zdůvodů horší balistiky, jen to chce tu balistiku dobře znát a pořádně si natrénovat na střelnici. Lov do 300 m s touto ráží není žádný problém. Pokud by jsi víc lovil černou tak poznáš její přednosti i polních honitbách. Hlavně u polí se řepkou či vzrostlou kukuřicí.
Argument, že je to vojenská ráže je naprostá blbost. Kolik dnes běžně používaných ráží je původně vojenských.

K té délce pažby. 2 cm jsou u kulovnice naprosto nepodstatné. Kdo z nás si mění botku podle toho zda loví v zimě nebo v létě. Do té kulovnice se člověk vždy nějak porovná.
To Flash: S tvých příspěvků mám bohužel pocit, že ti asi v Brodě šlápli na kuří oko. Ty už jsi tu karabinu viděl in natura. Co když šli cestou zkrácení rámu závěru, tak jako u modelu Ranger.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Tim »

Nemůžu souhlasit... Lovím se sedmou, lovil jsem s osmou - rozdíl v dosledech jsem žádný nezaznamenal... Naopak, po osmě mi třeba srnčí pravidelněji odcházelo z nástřelu, u sedmy se častěji zlomilo v ohni (samozřejmě nestřílím srnčí přes plecka), na druhou stranu sedma víc devastovala na výstřelu - to je ale na žebrech skoro jedno. Na černé zvěři jsou obě ráže hodně vyrovnané, u osmy je ale často slyšitelný úhoz kule - to občas dodá po ráně trochu klidu :D Na vysoké jsem osmu nezkoušel... A SPCE je podle mne v rychlejší 7x64 lepší než v 8x57 8)
A ano, vojenských ráži se používá k lovu nespočet, proto je "sedm šedesát čtyřka" taková královna mezi nimi :mrgreen:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Odpovědět