přebíjení brokových nábojů

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Vando11
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 26.10.2022, 10:08

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Vando11 »

roman200 píše: úte 09.2.2021, 18:02 V době koronavirové nudy a vzhledem k připravovaným zákazům, které se nás hrnou z Brusele, jsem se rozhodl konečně začít přebíjet i brokové střelivo a to výhradně lovecké.
Přebíjím zásadně do plastu a uzavírám do hvězdy. Kalibrační i uzavírací přípravky jsem si vyrobil sám a jsou namontovány ve starém ručním lisu. Kdyby byl zájem mohu dodat nějaké foto, ale není na tom skutečně nic složitého.
Jediné co jsem musel, nebo spíše chtěl koupit je dokončovací rotační ořech od firmy GAEP, který perfektně dokončí uzavření náboje - náboje používám i v samonabíjecí brokovnici.
https://www.youtube.com/watch?v=Thw_sCLMPBc
Zápalky používám Fiocchi 616, prach VECTAN A0 a A1, kontejnery nakupuji u Štrobla, "filcové" zátky Diana také. Dá se říct, že teprve začínám a hromadím zkušenosti, ale jednu laboraci mám už odzkoušenou a spokojenost.
Největším problémem jsou samozřejmě broky, inspiroval jsem se na ruských fórech a vyrobil jsem klasickou "kapačku" s ohřevem PB hořákem. Pracuje to jednoduše, jako medium používám předehřátou vodu. Už mám sice připravenou i elektrickou s regulací, ale ta jednoduchá, kterou jsem vlastně dělal na rychlo a jen na zkoušku, funguje skvěle. Viz níže foto...

Jak je vidět kvalita pro použití by po přetříděno byla snad i dostatečná, ale opět jsem se nechal inspirovat od "sibiřských lovců" a vyrobil válcovačku broků, které rusové přezdívají "šejtán", v překladu snad satan. Viz odkaz níže na video...
https://www.youtube.com/watch?v=WwzeOrPGXUo
Já ho mám trochu větší s třífázovým motorem 750W, ale v principu stejný. Opět je toto jednoduché zařízení překvapivě funkční. Broky jsou kulaté a po přidání grafitu i lesklé. Stroj má ještě poměrně hrubé stěny a tak broky ještě nemají úplně hladký povrch, ale na funkci to vliv nemá a časem se to zlepší. Zatím jsem na zkoušku vyrobil tímto způsobem 9kg broků (7 kg velikosti cca 3,1mm a 2kg cca 3,4mm), trvalo to asi tři hodiny a to jsem ještě ladil postup.

Upraveno, obrázky vloženy jako příloha, jsou sice v obráceném pořadí, ale jsou tam 8) .


Romane, asi nemáme oprávnění pro Tvé "googles" a tak ani nemáme mnoho z Tvých obrázků ...
To klasické schéma "Příloha", vložit ... je otravné ale možná trochu stabilnější ... :?
Pufr
Zaujímalo by ma na aké navážky brokov používaš ten vectan A0, A1
Vando11
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 26.10.2022, 10:08

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Vando11 »

Zdravím, dostal som od jedného starého pána starý brokový prach Lovex. Len sa neviem dopátrať ekvivalent akého prachu to je a či je vôbec použiteľný. Je to doštičkový prach. Prikladám foto
Přílohy
Screenshot_20221027-232119_Chrome.jpg
Screenshot_20221027-232119_Chrome.jpg (16.71 KiB) Zobrazeno 1860 x
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od cobaj »

Zlikvidovat.
M.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Dříve jiný bokový prach než Lovex nebyl a byl jediný v prodeji pro domácí přebijení pouze brokových nábojů. Záleží jak ten váš byl uskladněný. Pokud není plechovka rezatá a tudíž prach neprošel nějakými teplotními změnami a vlhkostí, tak mu nic není. Sám ho též používám a různě ho dostávám od starých chlapů nebo pozůstalostí a funguje normálně. Tenhle prach se běžně odměřoval měrkami pro každou ráži i když na plechovce byla udaná gramáž broků a k ní navážka prachu v gramech. Kdo neměl váhu a bylo to i rychlejší přebijení, běžně se dával skoro rovný prachový toulec u nábojnice. Sám používám jako měrku na prach toulec z nábojnice Black star.
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od LosYelenos »

Má tady někdo zkušenosti se zápalkama Fiocchi? Nechtějí mi držet v lůžku, jsou o malinko menší, neřešili jste to někdo? Díky!
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od roman200 »

Já je používám, zatím jen v nábojnicích S&B a nemám problém. Před sezónou se chystám laborovat lovecké náboje do nábojnic RC, tak snad to bude bez problému. Jiné se snad ani sehnat nedají, obecně je situace s komponenty v našem skvělém státě k pozvracení. Není prach, nejsou střely, zápalky naštěstí neřeším, těch jsem koupil zásobu v lepších časech. Na našem trhu je vše, jen ne skladem :roll: .
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od LosYelenos »

Měl jsem Fiocchi v modrých krabičkách a ty byly OK, teď mám v červeno černých a ty nechtějí držet.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od roman200 »

Já mám červenočerné tuším 606 a bez problémů. Je problém u všech výrobců nábojnic?
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od figi »

Na právě probíhající Natura Viva v Lysé je k vidění asi největší současná expozice historických pomůcek pro přebíjení brokových nábojů včetně naprostých unikátů.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Rudlafík
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: úte 06.4.2021, 16:21

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Rudlafík »

Tak jsem si na hrubo počítal ceny za přebíjení brokových. Zdá se mi, že se to přestává vyplácet. SB 12 seženete za 8 Kč a jen spotřebák na přebíjený náboj s nejlevnějším prachem je za 8,3Kč. Počítal jsem ceny od Strobla. broky 2 - 2,4, a nejlevnější prach. Pak když napočítám osobní čas (ten mohu abstrahovat), cenu stroje atd. je to docela neproduktivní/neefektivní. Jaké jsou vaše aktuální cenové kalkulace smyslu přebíjet si brokové náboje (12)?
kuba palivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 21.4.2012, 7:30

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od kuba palivec »

Tak u ráže 12 a standardních laborací se to nevyplatí. U 12 mag., nebo ultramag jsi na polovičce. Když začneš dělat třeba 410 mag. a něco speciálního, já si třeba dělám i ucpávky, tak je to také zajímavé, ale je to mě pořád zábava..
Steyr SSG 69 308 win+Artemis 3000 Tactic 4-16x44, CZ 531, ZKM 611+Meopta 6x42, ZK99, Mossber 9200 automatic, ZP, Josef Gutwirth 3x, Carl Zeiss 15x60 W. Germany, CBS Tordalk 11x80, CBS Tordalk 22x80
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od roman200 »

Proto všichni v zahraničí používají broky vlastní - domácí výroby. Poslední dobou nemám čas, ale 40kg jsem jich letos udělal. Něco pro známé a trošku pro sebe. Prebijim jen lovecké, sportovní nemají význam a myslím že se to dle pravidel nesmí.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Michal_123 »

Přebíjím jenom slugy.
Vyplatí se vyrábět to, co je drahé, nebo to, co se nedá koupit.
Ale když musíš, tak musíš, znám člověka co přebíjí náboje na lovecké kolo. :)
Plánuji do budoucna udělat magnumové náboje s běžnou navážkou 4mm broků.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Chlapi asi tak, vercajk a komponenty se dědí po starých myslivcích nebo se to dostává od pozůstalých něco jako "poklady z půdy". Dříve v dobách drobné zvěře a na vesnicích si přebijel každý druhý myslivec. Asi se to oblevnilo, nabil si co potřeboval a kdykoliv a nemusel jezdit pro patrony do města a bůh ví jak daleko.
Já jsem zatím koupil pouze nějaký Lovex , který někdo inzeroval, jinak mám všechno podarované.
Člověk si z nostalgie udělá papírák z 80. let se ževlotkou kapslem, který po ráně krásně zavoní...
Asi o tom to je...Před časem jsem nabijel hlavně r.20 do které SB ještě před revolucí, dělalo největší brok 4 mm a nebily jednotné střely. Nebo jsem podle starých knížek dával dva různé průměry broků (3 mm a 4 mm), na norování ke kanálům a na rány z blízka jsem dával do 4 mm broků plastový kříž z těch Kreaz...co jsou do bažantnic, nebo s poloviční dávkou broků a prachu na potkany, kteří se nám nastěhovali do spolkového skladu s krmivem. Atd....Je to zábava.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: přebíjení brokových nábojů

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Zde jsem nabil pár "staročechů" . Samotné střely našel kamarád po dědovi v garáži v plechovce od Solviny.
IMG_20230611_172254.jpg
IMG_20230611_172254.jpg (67.99 KiB) Zobrazeno 804 x
Odpovědět