Zima jim letos fandí.

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od dalas »

Jde-li školka ven, tak na x dětí musí být 1 učitelka, jinak hrozí nebezpečí, že je neuhlídá. Jsem toho názoru, že obdobné je to s černou a vedoucí bachyní. To pravidlo, nelovit vedoucí bachyni a silný kňoury by mělo platit. Je to regulační prvek, který to ovšem přestal zvládat. Takže lovit od spodu, sele a lončák, bez ohledu, je-li lončačka plná nebo ne. Pokud se stavy tímto způsobem nesníží, je nutno hrábnout taky do dospělé černé, než opět začne fungovat regulace chrutí a bude stačit odstřel nedospělé. Takto vidím taktiku lovu, ke které ale musí být vůle.
Bwana, svatá pravda. To co dělají sousedi v lesní honitbě leží li na výřadu plná lončačka, to je modelový. "Kterej vůl to střelil, co budeme příští rok lovit, ty krutý nájmy se nám musí nějak vrátit!" Do jisté míry chápu, ale už při výběrovém řízení kalkulují s černou. A zemědělci? Pokud by platila norma na pásy vhodné pro lov, bylo by to jiné. Nemáš tyto pásy, nasel jsi kukuřici, řepku až k lesu? Pak jsou uživatelé honitby zproštěni povinnosti hradit škody zvěří na těchto pozemcích. Pásy jsou, škody jsou a neloví se? Uživateli z hrušky dolů!
Noční vidění je jen účinný nástroj pro relativně bezpečný a selektivní odlov, ale sám o sobě to radikálněji nevyřeší.
O modelu, založeným na lidský závisti (ten by byl účinnej) už radši držím pysk. :oops:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od BwanaHunter »

Leon> a nejvic me dostavaji debaty o etice a "mysliveckosti" takoveho ulovku. Stejne vetsinu podeziram, ze tim maskuji tu potrebu pravidelneho zasobeni mrazaku, a ten zbytek, co to snad mysli vazne si podle me neuvedomuje, ze cim dele to budeme odkladat, tim vic a hnusnejsich veci pak budeme muset udelat, abychom to zvladli. A kdyz to nezvladnem, zvladne se to samo, ale to se nam libit uz vubec nebude.

Crif> ja si nemyslim naivne, ze se to zmeni. Jen konstatuji fakta, ze sami zemedelci jsou vyznamnou pricinou. A v idealnim svete bych jim nastavil takova pravidla, ze pokud to nezmeni, nemaj si co stezovat. Ale to se taky nestane...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od crif »

Bwana, Dalas> jasně, že souhlas, ale trošku si to idealizujeme. Všichni víme, kolik se nás z jednotlivých sdružení.....věnuje lovu aktivně. Viz ta akce ala Mníšek pod Brdy. Jenže tady stále tlacháme o změně systému a koho máme za zády.....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od dalas »

crif: určitě nenastanou převratné změny na základě naší diskuze, ale snad si to tu čtou další návštěvníci fóra a začnou o tom nějak přemýšlet. Možná nějaké myšlenky budou sdílet dále. Je to pořád lepší, než kdyby byla tato témata tabu. Těžko říct kdo a hlavně jak účinně stojí za myslivci, ale jedno je jisté, že máme protivníky, které nelze podceňovat.
Někdy zvažuji, zda pro zemědělce není výhodnější nechat si zaplatit škody. X ha zničených, to je y kWh, a to představuje z Kč tržeb, který nebudou. Odečítají ale náklady který se nerealizovaly, nebo si nechají zaplatit tržby? Pak by totiž ty zisky byly vyšší.
Takhle se snažil jeden majitel uplatnit škody okusem. Vypočítal to tak, jako by někdo vytrhal veškeré dvouleté sazenice na celé ploše. Jenže tohle si dovedeme spočítat. Jaká je ale účinnost konkrétní železné krávy, to fakt nevím.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od BwanaHunter »

crif> teď se přiznám, že jsem tě asi nepochopil. O těch gaučácích psal už Leon v tomhle vlákně. Nicméně pokud je někdo líný černou lovit, tak mi může vykládat o snížení stavů co chce, těžko ho můžu brát vážně. A já jen dodával, že podle mého přesvědčení, čím dál to necháme dojít, tím horší to bude.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od crif »

Právě s těmi různými návrhy pásů, střídání plodin atd je to velmi na štíru. Co mám poslední zprávy, tak se nějak hoši z parlamentu nechtějí s myslivci o tomto bavit. Přístup víceméně arogantní.
Na druhé straně malý paradox, když nám malý soukromník pásy dělá bez nějakých debat. Protože moc dobře ví, že by neměl co pro krávy přes zimu. Jeho pole je tak špatně situované, že to chápe sám.
Holt honba za statky je více než selský rozum.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od Zbrojovák »

Já tomu asi pořád nerozumím, v úvodním příspěvku jsem dal obecný návod a není z mé hlavy - o tom návodu se ví léta, ale...
1) prosazuje se návod z 70.-80.let odlov selat, bachyně nechat být - "zvednou se pak ještě škody!" , "rozvrátí se populace!"
ano třeba dočasně, ale pokud se v tlaku vytrvá, začne se chytat a střílet v odch.zař. atd... tak nee, že?
2) tam kde problémy mají se to už nějak řeší - ono musí, že? - na schůzi se řekne chlapi je zle, musíme platit, vyřídí se povolení MŽP na bachyně a kňoury a další rok lovíme hlavně bachyně! Jinak přespříští rok nelovíme nic, neboť končíme neutáhneme to finančně.
3) ... ale něco mi tu nehraje, jsou sdružení kde se loví pravidelně přes 200ks černé za mysl.rok - třeba Ústí n.L, dělá to škody? dělá... mají vyřízené povolení na bachyně? ... já nevím... Loví se tam? Podle toho, co čtu v periodicích NE.
Proč? :)
No proč asi...
Chceme další rok příjem za zvěřinu a mít plný mrazák? Chceme lovit- baví nás to, (ale přitom bědovat jací jsem chudáci)?
Chceme... dobře - se..me na to - tak zase sele/ lončák, raděj víc selat, to se líp po okolí prodává (každý to do toho mrazáku nacpe a je to mladé), no a co si budem povídat sem tam se stejně někdo splete a tu bašku omylem střelí... -Ale pozor tak ten hoši - ten má po povolence!
Myslivost si děláme sami - tam kde to je neúnosné a už musí platit, tak tam to řešit budou tak jak je třeba a vyřeší to rychle - legisl.nástroje k tomu jsou. Tam kde ještě kámen netlačí v botě a nějak se to uhraje, platit nemusí, anebo se to pořád ještě vyplácí, tak tam se bude lovit tak aby příští rok byl zase odlov dobrý, ne-li vyšší. Tzn. tam bachyně střílet jistě nebudou...
Sám jsem 1. lesní honitba , 2. honitba smíšená bez kultur - černou lovím nejraději, takže bachyně lovit úmyslně nebudu - ani je lovit nesmíme... :wink:
A ještě jedna podstatná věc - přemnožení černé v Evropě je uměle udržovaná věc už toho důvodu že přináší a roztáčí obrovský byznys - prodejci: -optiky, zbraně náboje, vybavení, psi atd... majitelé honiteb: pronájem. Uživatelé honiteb: příjem za povolenky, naháňky, zvěřinu, popl.lov. Nato se vážou: výkupny zvěřiny, hospody atd... taky: chovatelé psů, psí smečky atd. Teď pro sebe: do mrazáku, pro známého doktora za prášky kýtu atd... :) - dyť kolik by bylo nyní "myslivců" - (já to slovo už snad nemůžu vystát) - kdyby byly stavy černé na úrovni 50.let minulého století???? :wink:
Veřejné tajemství... a ti pánové nahoře vědí, že to jsou nemalé peníze a nemalý byznys. Každému kape, někomu i prší - ale někdo na to doplácí - to jsou ti nezasvěcení, anebo ti menší- zemědělečci, záhumenčáci co raděj mávnou rukou, než aby řešili vymáhání škod - anebo i ti čekají každý rok "držhubné" -nějaké to divoké vepřové :wink:
...HOWK...
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne pát 23.1.2015, 7:46, celkem upraveno 2 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od Lotr »

crif - budeš seč divit, ale zas taková utopie to není. Už i úředníci z EU si všimli, že díky zemědělské politice, kterou prosazují, z přírody mizí různé druhy, množí se divoká prasata, která jejich milovaným (štědře dotovaným) zemědělcům působí škody, jejich milovaní (a štědře dotovaní) ochránci přírody zase poukazují na úbytek zpěvného ptactva hmyzu a dalších druhů. Odtud potom vznikají ty nápady na biopásy, na různě vysoká procenta ploch, které mají zůstat ladem nebo být obhospodařovány víceletými plodinami a podobně. Bohužel zemědělská lobby je velmi mocná lobby a tak se tyhle nápady politikům na všech úrovních - od Bruselu dolů - prosazují velmi těžko a jde to jen velmi pomalu. Peníze jsou až na prvním místě, příroda až na tom druhém.
Paradoxně získat povolení na odlov bachyní je ten nejmenší úkon pro obě strany. Uživatel honitby požádá dle zprofanovaného § 36/5, státní správa se k žádosti vyjádří a lze vesele lovit, jenom chtít. Ony se ty bachyně loví, jen se o tom nemluví. Na každé naháňce se někdo vždycky spolehlivě ustřelí a střelených selat a lončáků - bachyněk je taky bezpočet. Pak se vedou řeči večer u píva, jooo loni, to bylo prasat, jenže jsme střelili ty bachyně, vynásob si to počtem selat, to by bylo prasat.........letos je musíme šetřit, jinak v tom revíru nic mít nebudeme. Mockrát jsem tuhle sezonu tyhle řeči večer na poslední leči slyšel. Jenom si uvědomit, co chci a potom chtít nebo nechtít.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od kabát »

Miluju zvěř černou, se šípkovou, se zelím.
Je to můj favorit v lovu, pro její schopnost doplňovat stavy.
Pro spoustu myslivců je poměrně jednoduchá na lov, jelikož nevyžaduje velkou potřebu rozlišovací schopnosti co do obeznání věkové skupiny, chovnosti. Rozlišovací znak je pouze na velké a malé.
A i to velké se nějak rozumně zařadí, když už na něj dojde.
Co se týká počtů a přemnožení - kolik mysliveckých sdružení volá po potřebě pomoci s redukcí stavů?

" Kde je vůle - tam je cesta "

Existuje takové množství pomůcek, rad a zkušeností s lovem, že jsem přesvědčený o reálné schopnosti stavy redukovat.
Kolik honiteb bylo vráceno pronajímatelům z důvodu neschopnosti nájemce stavy černé zvěře redukovat a vzniklé škody platit?
Pokud o nějaké víte, napište o tom.
Co se týká škod na zemědělských kulturách, jakou hodnotu má zemědělská plocha - pole na kterém se pěstuje kukuřice, řepka, obilí, v současném intenzivním způsobu hospodaření ,, pro mysliveckou produkci??

Co taková plocha dává, kromě dotací zemědělci na obhospodařování, na škody zaviněné deštěm, zimou, suchem, zvěří? Jasně produkuje monokulturu dané plodiny, a když to není ekonomicky dost zajímavé hledá se jiná, nebo se zemědělec hojí na někom jiném.

Co jsem tím chtěl naznačit?
Jestliže myslivec má redukovat stav, je třeba aby aktivně sdělil jakým způsobem toho je schopen dosáhnout. Pokud nenajde společnou dohodu, má dvě možnosti:
- snášet následky a potichu trpět a platit,
- jít od toho.

Historie ukazuje, že není nereálné jakoukoliv cílovou skupinu " zredukovat ", mám na mysli medvědy, vlky, rysy, bobry a další,
ano třeba i zajíce, koroptve, bažanty, jeleny, a naopak není až tak složité nesmyslně namnožit kterýkoliv z těchto druhů.
Třeba kormorány, bobry, medvědy, i třeba ty jeleny.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od crif »

Lotr nezlob se, ale tyto vlivy jsou dávno známé. Od kapilár v půdě po černou zvěř. Posun jsem zatím za xy let neviděl.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od Zbrojovák »

Letos se u nás a blízkém okolí opravdu s odstřelem černé strhla mela, sám mám od dubna už 18.kus - za mě teda krutý "rekord" (lovím ve více honitbách nedaleko od sebe). Se selaty se roztrhl pytel. Ale už je to trochu znát, přijde bachyně a vede třeba zbylé 1-3ks, někde metaly i podruhé, v listopadu jsem viděl 8ks markazínů se starší 100kg+ bachyní.
Nevím, mám letos většinou selata, pár lončáků a přitom samčího pohlaví asi jen 3-4ks, zbytek - ta většina jsou bachyňky.
Jsem sám zvědav jak to bude další mysl.rok, protože letos je u nás a okolí odlov černé vyšší tak o 100% a možná víc.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od kojot »

Je to jeden velký bordel. Kdykoli stát po někom něco chce, finančně ho motivuje. To i za předpokladu, že má zákonnou oporu. V našem případě se výhradně využívá legislativního nátlaku na řešení problému, který si stát slepou podporou soudobé zemědělské politiky zavinil sám. Podíl myslivců v tomto případě neberu v potaz, protože evidentně odlov černé skokově meziročně narůstá (viz. ČSÚ), tudíž je z naší strany v tomto ohledu vyvíjena nepřetržitá činnost. Proto bychom si v této činnosti zasloužili mnohem větší podporu. Namísto oné systematické podpory (berme to jako poděkování za bezplatnou správu cizího majetku), je stále kladeno vyšší množství nároků ze strany státu prostřednictvím kompetentních i nekompetentních orgánů a organizací.

Novela zákona o myslivosti si klade za cíl snížení stavu divočáků, kteří mimo jiné (dle důvodové zprávy) zdecimovali stavy drobné zvěře. To mi doslova přijde jako silný alibismus, pro krytí devastačního pěstování energetických plodin a více sezónní pokos TTP jako materiálu pro zásobení tak štědře dotovaných bioplynových stanic. Zajímavé, že v lokalitách, kde se černá prakticky nevyskytuje drasticky drobné ubylo také.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Johny R
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 30.5.2013, 16:23

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od Johny R »

Napsal jsi to Kojote naprosto přesně! Problém je že ti Budulínci co o tom budou rozhodovat nejsou schopni a ani ochotni tohle vidět. Důležité podle mého je abychom tenhle názor šířili jak jen to jde, musí nás být slyšet! V diskuzích, v práci, mezi známýmy, třeba i v hospodě! Osvěta.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od Lotr »

crif - ještě aby známé nebyly :wink: posun je, ale velmi pomalý až zanedbatelný, jak píšu, peníze jsou přednější než přírody :cry:
kojot - zlatá slova, už jsem cosik zaslechl, že se připravuje opět novela vyhlášky a doba lovu dospělých kusů se posune na březen. Začátkem dubna budu vědět víc.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Zima jim letos fandí.

Příspěvek od Leon »

CZ 550 american 308win.
Odpovědět