Puškohled s velkým zvětšením na lov

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od kabát »

Choochoo007 -
Je to pro Meoptu v pohode, jenze to musi nekdo chtit a musi jich byt dost

- a o to právě jde, někdo něco chtít a být jich dost je těžko představitelná skupina lidí, bez reálné představy konkrétního výrobku, to pak každý jednotlivec může mít jiný požadavek a nikdy nikdo nic nevyrobí.
A pardon, jestli je pro výrobce puškohledů, který vyrábí dva podobné puškohledy se stejným průměrem tubusu, stejným rektifikačním krokem, problém vyrobit stejnou osnovu do toho druhého puškohledu a jeho vývoj s výrobou by stál 150 000,-
tak to máme opravdu smůlu.
My tady můžeme podiskutovat, zkusit navrhnout co by se nám líbilo a pokud se nás několik dokáže shodnout, může se tím nějaký výrobce zabývat. Pokud se neshodneme v požadavcích, nemá smysl řešit jednotlivé přání.
Vím, že existují lidé, kteří takové požadavky u výrobců umí přednést a dokonce bývají vyslyšeni.
Tak nám třeba FIGI může pomoct.
No poslal jsem maila do MEOPTY, uvidíme jestli se někdo ozve.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od cr001 »

Výběr puškohledu je vždy o kompromisech. I když koupím nejlepší puškohled , tak vždy si dokážu představit, co by se ještě dalo vylepšit nebo doplnit. Pokud ale budou na Meoptu požadavky - byť z našeho malého rybníčku - tak by na ně mohli reagovat. Co si může výrobce přát víc, než když dostává zpětnou vazbu a návrhy na vylepšení zadarmo. Obzvlášť pokud budou využitelné v nových modelech nebo modernizacích jako konkurenční výhoda. Vytvořit novou osnovu přece musí být mnohem jednodušší inovací než třeba zvýšení propustnosti optické soustavy, integrovaný dálkoměr nebo vývoj modelu s větším zvětšením či rozsahem.
Nevím, jestli je figi s Meoptou zadobře, když vyvíjí osnovy pro konkurenci :wink: ale třeba to půjde...
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od figi »

Kdyby jen osnovy ...
Prakticky je to jen vypálené laserem na sklo, a jestli je sklo jiné průměrem, nemá vliv. Problém může nastat jen ve velikosti rozměrů prvků osnovy ve vztahu k optické soustavě,a výsledek by byl ten, že MILDOT ba nebyl MILDOT ale paDot. Ale přepočítat to je otázka minut a pak jen úprava programu laseru, také záležitost snadná. Když pro tu "konkurenci" navrhnu změny, ať jsou to osnovy, design a nebo ladění osvitu, mám obvykle do měsíce v ruce výsledek pro posouzení, takže když se chce ...

Když jsem v roce 2004 chtěl po Meoptě výměnu korekčních točítek na mém 7x50, dlouho mne přesvědčovali, že to nepůjde. A já si dal tu práci, že jsem je přesvědčil, že to jít musí. Pak už je měnili běžně ...

U některých výrobců je ale problém, že zaměstnávají v mnoha důležitých funkcích technických i obchodních lidi, kteří tomu nerozumí a rozumět nebudou. Znají více či méně dobře marketing, management, ale nerozumí výrobku, nepoužívají ho a aby si zachovali tvář, bez zavání tvrdí zákazníkům hovadiny.

Líbí se mi že už zaznělo slovo konkurence o FOMEI vs Meopta. Před pěti lety to tak nikdo nebral, dnes už to tak vnímá i ta Meopta. Těch pár let spolupráce už začíná být vidět.
Už jen třeba regulace osvitu u řady BEATER II a hlavně u FOREMANU je jedinečná světově.
A puškohled 6-24x50 bude mít brzy i osvětlené osnovy, teď o víkendu jsem je počítal a kreslil, je na co se těšit.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Choochoo007 »

kabát píše:Choochoo007 -
- a o to právě jde, někdo něco chtít a být jich dost je těžko představitelná skupina lidí, bez reálné představy konkrétního výrobku, to pak každý jednotlivec může mít jiný požadavek a nikdy nikdo nic nevyrobí....
Ja myslel, ze to dokaze, kolik jsem slysel ze to asi stoji, ale ne ze nam to udelaj a ze to bude rychle. Vzpominam na nejake info o ZD pro reprezentaci ČMMJ v Lovecké kombinované střelbě. Tam snad take nejake upravy krizu delali, uz presne nevim. Osobne nechapu jak to v Meopte funguje. Cekal jsem az bude Zero-stop a klikani 1cm no a po roce nebo dvou uz jsem cekat prestal. To uz ale po netu cestovali prototypove vzorky asi ty 2 roky a vysledek stale zadny, porad nikde v nabidce. Takze ze udelaj jiny kriz, no nevim jestli by jsme se dockali.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od figi »

Ano, ty úpravy pro reprezentaci se dělaly, myslím pro 15 puškohledů, speciály na běžící terče. Osobně jsem pro ně počítal rozměry těchto osnov ve vazbě na balistiku a běžící terč.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od kabát »

Já jsem takový typ, že pokud by to vyrobit šlo, za pro mě přijatelných nákladů, nedával bych konkurenci prostor aby mě dotahovala nebo předbíhala.
FOMEI jsem jednou koupil, kamarád taky a do roka jsem ho hodil do popelnice a on taky.
I po reklamaci, neuznané, zaplacené opravě, jsem usoudil, že si nebudu kazit oči a nenechal jsem ho ani dětem.
No a zatím ty reference nijak neoslnily.
Bavíme-li se o lovu, sklo a světelnost je pro mě na prvním místě.
Třeba překvapí.
Jedni nebo druzí.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od zispo »

Vlastním hned několik optik s velkým zvětšením. Začal jsem na Vortexu 6-24x50, za dobrý peníze drží nástřel a dobře dívá. Pak mám S&B 5-25x56 PM ll to je podstatně někde jinde a za jiné peníze. Porovnání třeba s Vortexem je čistější a lepší doostření. Nevýhoda je potom na terčí na malé cíle velký kříž co překryje záslepku. Nově mám Premier což této optice nemám co vytknout a je ještě světelnostně před S&B a kříž je tenký, že na 100 m rozčtvrtím záslepku. Za mě pokud nějakej základ tak bych začal zase na Vortexu. Fomei jsem měl jen v ruce a neoslovil snad čas a střelci ukáží?
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od cr001 »

Pro Meoptu je podle mě větší nebo nebezpečnější konkurence výrobce, který nabízí levnější optiku než ti, kteří nabízí dražší. Když zákazník narazí na produkt, který je levnější a současně subjektivně parametricky srovnatelný, tak vždy volí levnější variantu.
Mám Meoptu ZD 4-16x44 - je to moje největší zvětšení a do těch 300m mi stačí až nad hlavu. Jsem s tou optikou spokojený po optické i mechanické stránce. Křížek mezi 1 doty je celý osvětlený ale je dost jemný i na střelbu večer (nebo i v noci na sněhu). Když je moc tma, tak už s tím nestřílím - na to mám jinou optiku. Na ten Fomei se budu muset nekdy podívat - docela mě zajímá, jaký udělali posun.
Edit: Taky by mě v té souvislosti zajímalo, od jakého čísla vlastně považujete zvětšení za velké ?
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od figi »

Můj osobní názor je, že 4-16x44 je opticky nejlepší puškohled Meopty, a dosud v jejich sortimentu nepřekonaný. Obrazově je lepší, než mnohé puškohledy uznávaných Evropských výrobců.

Velké zvětšení je 16x a více.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od kabát »

cr001 - rozumím tedy tomu dobře, že na 1. stupeň osvětlení už by osvit křížku byl ve tmě moc silný? Předpokládám, že máš MEOPTA ZD 4 - 16 x 44 RD. I to je pro mě varianta.
Primárně ta puška i s optikou nebude na lov v noci, jen bych rád měl tu možnost spolehlivě umístit křížek nebo bod a vystřelit, na to co ještě v optice uvidím. Aby mě osvětlení neoslnilo.
Možná to nikdy nenastane ale kdyby ano, budu naštvaný a zase začnu špekulovat nad něčím jiným.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od cr001 »

Kabát - ne to neříkám - na 1 stupeň to neoslňuje. Abys mohl střílet za šera nebo v noci, potřebuješ vnímat obrys. Bod je lepší, protože ztrácíš kontrast jen v jeho blízkém okolí a pokud neoslňuje, tak obrys nenaruší. U kříže toho svítí víc, ale tím, že je osnova dostatečně jemná, jde střílet i za šera - já v něm vzhledem ke svému věku vidím stejně jako v puškohledu 7x50 (Meopta s čb) - ale není to prostě klasická optika na noc.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od kabát »

cr001 - rozumím,
taky mi slábne zrak, hlavně za šera. No co, zrak nahradím zkušenostma a někde kolem ten úspěch bude ležet.
Moc plkáme, málo chodíme do lesa.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Figi - ale i ostatní - jak se dostat k výsledku, o kolik klikat?

...., dálkoměr ukazuje 436m, nastavuji korekci propadu střely, pro moji laboraci je to 8 MOA .....

co vlastně si pamatujete z balistiky střely, nosíte tabulky, program v telefonu, počítáte to z hlavy???

Dejme tomu, že si pamatuji po 25 m balistiku střely až do 300 m .....a co pak?

Dá se to z hlavy? Jak?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od pufr »

vava> obávám se, že říkáš "zopakujte znovu jen pro mne vše o vnitřní (vliv teploty výmetné náplně, či teploty obecně na V0 atd.) + vnější balistice a lovecké střelbě (+LR střelbě s měřením větru atd.), co se tady, případně i na Figiho fóru od počátku probralo."
To je "Úkol pro Herkula" :)
(tiše doufám, že se někaký chytí :) )
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od dalas »

vava> jestli Ti dobře rozumím, neptáš se na výpočty, případně experimentální ověření dráhy, ale na to, jak si to pamatovat. Já to mám tak, že do futrálu na doklady si dám papírek s balistikou pro danou zbraň a náboj. Něco z toho mám v hlavě a co nemám, tak buď aproximuji, nebo kouknu do těch tabulek. Nemám to tak precizní jako třeba figi, který dělá korekce na vítr, teplotu a snad i vlhkost, ale taky nelovím tak daleko jako on. Taky se dá na komínek nalepit samolepka, kde si místo kliků napíšeš přímo vzdálenost. Tabulka se taky dá samolepkou, nebo přelepením izolepou nalepit na pažbu a pod.
Musíš ale na to přijít sám co Ti nejlíp vyhovuje.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět