Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 94
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od campo »

Zdravím kolegové. Chtěl bych do 7x64 nacpat Vulkány 170gn a nevím jaký použít vhodný a hlavně dostupný prach. Pokud to má někdo odzkoušeno a je ochoten sdělit navážku, Diana ho jistě odmění :wink: Nemám možnost změřit rychlost tak proto bych rád něco ověřeného. Jo a hlaveň je 56cm. Dík
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vesrad »

Campo, máš štěstí, zrovna jsem je dodělal (cca před 30 minutami :wink: )
7x64, hilzna SB, zápalka SB, Lovex S062 (ser.5/2015) 48 gr, Vulkan 170gr, AOL=84mm, v3=810m/s, CZ 550 (60cm lauf)
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 94
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od campo »

Ahoj, velmi děkuji za data. Nevím ale zda se mi zdaří sehnat tu samou serii Lovexu. Mám tu balení Tubalu 7000, nějaké navážky jsem načetl ale znamená to zkoušet a měřit. Hradla nemám a střelnici blbě dostupnou tak proto bych něco prověřené. Ještě jednou dík.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirka83 »

To co se tady pokoušíš udělat je hazard... :( Na Tvém místě bych minimálně našel nějakou střelnici, obětoval 1/2 dne volna a hezky nabil odspodu a testoval a kontroloval známky zvýšených tlaků. Když tohle nechceš, tak bych vzal nějakej kvalitní prach, nabil náboj dle C.I.P. a dle manuálu výrobce a buď to fungovat bude a nebo ne, ale rozhodně ne toto... :!:
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jirka83 píše:Když tohle nechceš, tak bych vzal nějakej kvalitní prach, nabil náboj dle C.I.P. a dle manuálu výrobce a buď to fungovat bude a nebo ne, ale rozhodně ne toto... :!:
Obávám se, že ta druhá Jirkou nabízená "alternativa" nesnižuje rizika "Domácího ládování". Začit od snížené náplně je základní pravidlo Handloadingu. Kdo ho nerespektuje, časem na to doplatí. Někteří měli "koule" a otevřeně nám to pro poučení sdělili (kdysi Whool s S202/243W a Semtínským sférickým prachem ...).

I pokud pomineme základní odlišnosti použitých zbraní, musíme počítat s tím, že výrobci komponent se rádi svezou na "konzervativních střelcích" - co rádi kupují osvědčené - stejné - produkty, na druhou stranu ale musí držet krok s dobou a výrobky zlepšovat, měnit (mění se dostupnost surovin, majoritní odbytiště, právní rámce ... ) a ne každá změna je spotřebitelům "oznámená" (ony ty kampaně a nové ochranné známky všude po světě taky něco stojí). Tak jednou zmohutní dno nábojnice, podruhé se o kousek prodlouží střela, potřetí se "maličko" změní složení osvědčeného prachu ...

Na druhou stranu Campo myslím nikde nepsal, že s nakoupenými komponenty nevyrobí náboje od počáteční - snížené náplně, a nekoukne na vystřelené nábojnice - nebo ano - Campo? - jsme na diskuzním fóru - diskutujeme :?
Pufr
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 94
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od campo »

Jasně že tam nasypu minimum a pak kontrola, na kaskadérské kousky jsem už dost starej. Minulé várky jsem tak přebíjel tj. zůstal u minima a víc neřešil, trefovalo to a účinky taky dobrý (Hornady SST). Teď mám ale Vulkány tak jsem potřeboval informaci, jaký dostupný prach použít ale ne z manuálů ty si dohledám. Zajímá mne praxe a osobní zkušenosti. Například manuál Lovexu uvádí pro tuto střelu tři vhodné typy prachu. To je důvod mého dotazu tj. který máte odzkoušený praxí. Je mi jasné, že ne každý se bude chtít podělit o draze získané výsledky a že se pokouším jít pěšinkou, kterou již někdo vyšlápl, tak mne nekamenujte.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirka83 »

V žádném případě nejde o kamenování... :-) Podle toho, co jsi psal mi přišlo (psal jsi hradla nemám, střelnici blbě dostupnou...), že bez předchozího zkoumání nabiješ to, co někomu funguje a půjdeš zkoušet, jestli to funguje i Tobě, proto ta reakce, obzvlášť v případě Lovexu mi to přijde jako vyloženej hazard...

Jinak Prufe, díky za doplnění, s tou druhou variantou jsem to myslel tak, že když vezmu prach typu VV, Hodgdon atd. Nabiju ho dle C.I.P. někde zhruba uprostřed mezi minimem a maximem, tak bych měl být s tlakama v pohodě, samozřejmě, pokud najdu na první nábojnici známky zvýšených tlaků, tak musím zbytek delaborovat a jít na to bezpečněji...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Chápu Jirko, že se snažíš obhájit předchozí příspěvek, ale kvalita komponent definitivně není alternativou k základním bezpečnostním pravidlům. Ta pravidla nevznikla pro prostředí České republiky nebo Slovenska, vznikla právě v zemích, kde sídlí a na trhu dominují ti kvalitní výrobci.

O podmínkách použití - kde hledat počáteční náplň apod. je nejlepší se inspirovat přímo v materiálech výrobce použitého prachu.
Snadná dostupnost těchhle dat je obrovský přínos, což ví každý, kdo pamatuje "začátky internetu". V roce 1996 jsem psal tehdy již elektronicky "komunikující" firmě Sierra o data pro jejich střelu použitou v náboji 6,5x54 MSch. a požadoval jsem použití prachu Accurate Arms (psal jsem z kolegovy schránky, neb sám jsem ještě žádnou neměl). Odpověď začínala dlouhým odstavcem stížností, jaké jsem pánům u Sierra přichystal perné dopoledne. Dneska je doba úplně jinde.

Ale pokud se tam podíváš, do manuálků výrobců těch vysoce kvalitních komponent, nebudou intervaly mezi startovními a maximálními daty zas o tolik užší a není to alibizmus. Těch vlivů na výstřel z palné zbraně je skutečně hodně.
Pufr
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirka83 »

Ahoj,
myslím, že to oba myslíme dobře, jen si nerozumíme. Pouze jsem se snažil napsat, že když z nějakého důvodu potřebuju udělat náboj pro konkrétní zbraň aniž bych dělal celou sérii s různýma navážkama, tak udělám délku dle C.I.P a nasypu jednu navážku prachu (podle laboračních tabulek někde mezi minimem a maximem). Je lepší si vzít prach, kde kvalita (stálost rychlosti hoření) se v čase moc nemění. Odpadnou mi pak starosti, s hledáním šarže a porovnáváním s laboračníma tabulkama daného výrobce pro danou šarži, což mi přijde šílený...

V poslední době jsem řešil podobnej problém, když jsem potřeboval vyrobit náboj pro mou 8,5x63, měl jsem víc štěstí než rozumu a vznikl z toho velice přesný náboj s rozumnou rychlostí pro lov...

Ale obecně, pokud mám možnost hledat hledat vhodnou navážku postupným testováním vyšších prachových navážek, tak samozřejmě jdu touto cestou. :wink:
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Prosím byl by mi někdo ochotný projet v QL náboj 6.5x55 SE, střela Lapua Scenar 139gr, OAL 80, hlaveň 20, prach Reload Swiss RS52, RS60. Díky.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Tak pokud ten dobrý skutek mohu učinit pozdě v noci zase já :)

Pro Poliho náboj mi program Q.L. vypočtetl, při délce střely 34,8 mm a objemu dutiny nábojnice i s krčkem 57 greinů H2O, tlaky na úrovni Pmax podle CIP (3800 barů) při náplni 41,7 greinu prachu RS 52 (náplň 83,9 %).
Úsťová rychlost je vypočtená na úrovni 800 m/s

A pro ten druhý případ stejný program Q.L. vypočtetl, při délce střely 34,8 mm a objemu dutiny nábojnice i s krčkem opět 57 greinů H2O, tlaky na úrovni Pmax podle CIP (3800 barů) při náplni 45,3 greinu prachu RS 60 (náplň 89,7 %).
Úsťová rychlost je vypočtená na úrovni 831 m/s

Jak se píše v QL, zjištěné hodnoty jsou bez jakékoli záruky. O bezpečnosti jsme zrovna diskutovali. Safety first!
Pufr
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Já ti děkuji na stotisíckrát dobrá vílo.
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Jaké používáte váhy na vážení prachu? Mám mechanickou od LEE a začíná mě štvát, tak přemýšlím o nějaké jiné. Díky za tipy
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Doporučuji digitální.
Já mám čínskou malou digitální váhu už x-let a vzhledem k tomu, že váží přesně a konstantně, nemám důvod měnit.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirka83 »

Používám RCBS 505, nedám na mechanické váhy dopustit, pokud je zkalibruju před vážením, tak nekecají, průvan jim nevadí atd... Dost uvažuju o nějakém digitálním dávkovači, ale stejně bych jak se znám každou navážku ještě převážil na mechanických vahách... :-)
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Odpovědět