Africký mor prasat

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od figi »

Tak asi nevíš, jak to probíhalo a jaká opatření chtěla prosadit SVS.
I když jsem osobně toho názoru, že v našich podmínkách a se stavy černé, jaké máme ( jaké jsme si "nahospodařili"), nepomůže nic a AMP se díky tomu republikou prožene rychleji, než kdekoli jinde. Do dvou let bude po černé.

Už dnes je další nález uhynulého kusu mimo oblast ohniska.

Opatření v ohnisku jsou ze zákona platná po dobu následujících dvou let. Takže je nutné počítat i s tím, že postupným přibýváním ohnisek bude zákaz lovu platit stále na větší ploše.
Naposledy upravil(a) figi dne sob 15.7.2017, 8:01, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od regis24 »

Já souhlasím s figim, protože jediný návrh na řešení jsem viděl v tuším pondělí na webu ČMMJ. Nikdo jiný se nějak nezapojil - alespoň ne veřejně.
A i když nevím co chtěla dělat SVS, tak věřím, že to nic rozumného nebylo.
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od gonias »

Já měl namysli i ostatní zúčastněné jako např. zástupce Mendlovi university. Jinak opatření se mě zdají rozumná.
S tebou předpokládaným průběhem AMP u nás souhlasím, má prognóza je stejná.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od BwanaHunter »

figi píše:Tak asi nevíš, jak to probíhalo a jaká opatření chtěla prosadit SVS.
I když jsem osobně toho názoru, že v našich podmínkách a se stavy černé, jaké máme ( jaké jsme si "nahospodařili"), nepomůže nic a AMP se díky tomu republikou prožene rychleji, než kdekoli jinde. Do dvou let bude po černé.

Už dnes je další nález uhynulého kusu mimo oblast ohniska.

Opatření v ohnisku jsou ze zákona platná po dobu následujících dvou let. Takže je nutné počítat i s tím, že postupným přibýváním ohnisek bude zákaz lovu platit stále na větší ploše.
To me docela zajima, jaka opatreni chtela navrhnout SVS.
Jinak jsem take spis skeptik. Hustota populace, prirodne-krajinne podminky a podminky hospodareni - do zni v polich, po znich presun do lesu - spolu s dalsim jsou pro sireni epidemie prihodne. Dalsi faktor vidis i tady. Velka cast myslivcu je proste nepoucitelna.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

Tak řešitelné to ještě je - ale stálo by to dost úsilí a hlavně vůle - využití bariéry v podobě dálnic není úplná hovadina, i když nevím jak moc je ta bariéra skutečně propustná - betonová zeď to prostě není

dobrý budeme odevzdávat vzorky a další formulář na vyšetření

jak je to ale s tím zástřelným? nikde ani zmínka, pokud to chtěj řešit bláhově takto, měli zároveň lovce k snížení stavů zamotivovat - je mi jasné co se bude dít oproti normálu, nic moc, celý okres ZL neloví, kde spadá i Vláří - kde je černé mraky a kde to nyní zbytečně stojí - vzdálenější část od ohniska než nejbližší hranice sousedních okresů :roll:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Lotr »

Ucelený výklad opatření z fakulty
Přílohy
AMP1.jpg
AMP1.jpg (45.88 KiB) Zobrazeno 6084 x
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Lotr »

2
Přílohy
AMP2.jpg
AMP2.jpg (74.19 KiB) Zobrazeno 6085 x
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Lotr »

3
Přílohy
AMP3.jpg
AMP3.jpg (42 KiB) Zobrazeno 6086 x
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Posmiros »

Tak teď čtu na Novinkách.cz:

O uplynulém víkendu se na Zlínsku počet divočáků pozitivně testovaných na AMP zvýšil o devět na 40 kusů. Veterináři už celkem evidují 75 uhynulých zvířat.

zdroj: https://www.novinky.cz/ekonomika/443750 ... aktor.html

Už o víkendu jsem v rádiu zaslechl, že se to rozšířilo mimo ty 3 katastry. Na SVS zatím nejsou dnešní informace.
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

už to tam visí k dnešku
https://www.svscr.cz/africky-mor-prasat ... informace/

vše pozitivní, je zatím v lokalitě původní, jak dlouho, to se uvidí a co bude potom taky
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od palkopal »

"Do budoucna bude možné lovit divoká prasata i v zamořené oblasti, ale pouze při splnění přísných požadavků na biologickou bezpečnost při lovu a přepravě uloveného kusu. Tato pravidla budou součástí tzv. eradikačního plánu, na němž v současné době pracuje skupina odborníků."

zdroj: https://www.svscr.cz/zacinaji-platit-da ... ru-prasat/

Neměli to mít náhodou už připravené, aby nákazu bylo možné zdolávat ještě intenzivněji od prvního nálezu? Nebo nevědí, co s tím a čekají, až co k tomu ČMMJ, jako při stanovení pásma s intenzivním odlovem?
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od fradus »

Re: Palkopal
Já myslím, že SVS situaci zcela podcenila a vůbec nereagovala dopředně na vývoj v sousedních zemích. Nyní už chytá čerta za ocas. Jak jinak nemusím ČMMJ, tak v současné situaci smekám klobouček. Je to jediný subjekt, který se chová racionálně a snaží se situaci nějak zvládat. Ovšem problém je se spoustou "myslivců", kteří nechápou psaný text (spíše nechtějí) a neustále argumentují tím, že konkrétně jejich oblasti se situace netýká. Zde bych opět viděl přínos ČMMJ, kdyby skrzevá OMSy vysvětlila situaci i těm zabedněncům. Někteří MH v mém okolí jsou zcela mimo realitu. Tam platí, že i když vůl do Paříže dojde, komoněm se nestane.
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od regis24 »

Podle mě to samozřejmě mělo být připravené, stejně tak měl být proškolen minimálně hospodář každé honitby.
Jenže - jak už to tady napsáno, SVS se na to vy*rala. Teď se to snaží hasit - jenže, 4 týdny se nic nedělo, až když jim myslivecká komise ČMMJ zpracovala postup, tak to prostě vydali za svoje nařízení...
Stěžoval bych si na ně - ale komu a kam? Tomu patolízalovi na ministerstvu (Jurečka)? K smíchu...
A už jsem to tady psal - protože media k tomu dodala dostatečně zmatečné a někdy nesmyslné reportáže, tak mezi veřejnosti, a to i "odbornou" (myslivci), je zmatek. A pomáhají tomu i bohužel na krajích. Třeba náš, Pardubický, nemá na úřední desce nic, i když v nařízení se píše:
Vyvěšuje se na úředních deskách ministerstva
a krajských úřadů, jejichž území se týká, a zveřejňuje se na internetových stránkách Státní veterinární
správy.

Obdrží: Ministerstvo zemědělství ČR a všechny krajské úřady ČR
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od crif »

Lidi jsou zkrátka nepoučitelní. Byl jsem včera v jedné honitbě v Čechách a dnes se podíval k sousedům a domácí zbytky na vnadišti, jako by nic.
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Steyer »

O domácích zbytcích na vnadišti je to dnes už bohužel také. Mě ale zaráží skutečnost, že SVS už před lety, když se AMP dostal za hranice států EU (Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko), ale už i třeba do Ruska a Běloruska, nevyhlásilo zcela striktní zákaz pohybu podezřelého biologického materiálu směrem k nám přes hranice. Myslím tím hlavně, potraviny a výrobky z vepřového masa a všechny deriváty a výrobky z prasat. Jestli jste to někdo zaregistroval, tak samotné Rusko ihned po zjištění nákazy u nás, už asi pátý den vyhlásilo zákaz dovozu vepřového od nás do Ruské federace. Bez pardonů. Je to sice jako výsměch, když to tam už pár let mají, ale jde o princip. Oni to samozřejmě dělají jako protiopatření sankcím od EU, kde se jim hodí jakákoliv záminka, ale i tak, hned zákaz. U nás v těch minulých letech nic takového nebylo, alespoň jsem o tom neslyšel. Běžně se do těchto států jezdilo lovit, vozili se trofeje, ale především se mohly vozit jakékoliv produkty, které nákazu mohou obsahovat. AMP s největší pravděpodobností někdo dovezl v něčem, co přišlo s virem do kontaktu a na Zlínsku to třeba vyhodil z auta, třeba. Tohle se asi nezjistí. Sleduji všechna opatření pečlivě, ale zákaz pohybu těchto produktů jsem nikde nezaregistroval. Vzpomeňte si před lety na nákazy BSP a slintavky a kulhavky u skotu. To se i na letišti procházelo dezinfekčními vanami a úřady bez pardonů zabavovaly a likvidovaly všechno, co mohlo nákazu přenášet. Pokud se radikálně nezabrání individuálnímu dovozu všeho podezřelého, tak se může další ohnisko objevit prakticky všude a stane se to tou samou cestou. A přeskočí to klidně zase pár stovek km daleko. Otázka samozřejmě je, jak tomu zabránit, když je v rámci EU volný pohyb osob a zboží, ale od toho máme přece SVS, aby konala preventivně a hlavně dopředu, když se o AMP už ausgerechnet ví několik let. Jak už tady padlo, teď už se jen tahá čert za ocas a můžeme jen čekat, kam to skočí dál. Chlapům na Zlínsku přeju pevné nervy. Lesu Zdar, AMP Zmar.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Odpovědět