Africký mor prasat

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Jiskra »

Zatím mám pocit , že kromě jedné reakce , to házíte na mě. Do vlastních řad se blbě střílí,to chápu. Čekal jsem , že někdo napíše ,,tak to je chyba , hospodář si vás má svolat a doplnit údaje do povolenky" , aby bylo vše košér.
Jestli on to tady není samej MH ? :D :D :D :wink:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Lotr »

Jiskra Tvůj pocit je špatný, neodnese to hospodář, odnese to spolek (honební společenstvo), mezi sebou se o pocit viny poperte jak chcete :D P.S. nejsem hospodář, jsem předseda :D
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Jiskra »

Ti jsou ještě horší :lol: .
Dělám si prdel. A jinak je mi to celkem jedno , nechávám to koňovi .
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3406
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od dalas »

Lotr> musím Ti trochu oponovat. Souhlas že neznalost zákona neomlouvá, že tě nikdo neseznamuje se změnou v dopravních předpisech, ale zkus dát na vývěsku MD že se od zítřka jezdí vlevo. Mrtvých se nedopočítáš. Ve veterinárním zákoně se taky nic nezměnilo. Tam nic o způsobech lovu není. Začínám být přesvědčený, že vím proč to nebude fungovat. Je to v celým systému. Kdo má certifikovanou jakost, ví o čem je řeč. Jedinec musí sledovat milion subjektů včetně těch běžně nepřístupných, kontrolovat, jestli se v nich náhodou něco nezměnilo co by se ho týkalo. Jistě, tento případ je veřejně dost známý a i nemysliveckou veřejností diskutovaný. (ono se to může týkat i toho vepřovýho řízku), ale jde o vnímání toho problému. Prostě, když přijde na adresu MS doporučený dopis s jasným nařízením, je to něco jinýho, jako když si přečtu něco na internetu a na stejném internetu najdu dalších 100 variant. Je to o lidské psychologii. Jestli to tedy chtějí řídit příslušné orgány, měli zřídit povinnost datových schránek pro MS.
Jsou honitby, které stojí na černé zvěři. Provozovatelé stojí před rozhodnutím, zda to silně zredukují a pak už jen platit nájem, nebo to risknout s nadějí, že se nic nezmění a jich se problém nedotkne.
No a aby to nebylo všechno, tak jsem moc zvědav, na základě čeho bude SVS vyvozovat sankce. Kdo a jak bude kontrolovat lov? Nad vším je totiž osobní zodpovědnost lovce, jestli to zmáčkne nebo ne. Nikdo mu nemůže nařídit kdy a jak bude mačkat.
Z toho všeho plyne má pochybnost o funkčnosti celého opatření.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od crif »

Možná se teď pohybuji v jiné dimenzi. Ale třeba v oblastech chovu by mohlo dojít k fyzické kontrole toho, kolik tam toho běhá a co se nakonec píše na papír. Jestli na to někdo bude mít koule.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od palkopal »

Ad povolenky:
ulovíš-li bachyni, pytláctví se nedopouštíš, byť by jsi měl v povolence napsáno selelončák. Co s tebou ale udělá uživatel honitby (ne MH), je věc druhá.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Lotr »

dalasi oponovat mi můžeš, ale jenom trošku, máme hen tú demokracyju, čo sa dá robiť :D a teď zase vážně. Zdoláváním nákaz se zabývají § 10-17 zákona o veterinární péči č. 166/1999 Sb. § 54 tohoto zákona vysvětluje mimořádná veterinární opatření (MVO) a §§ 71 a 72 ukládají sankce za porušení těchto paragrafů a to jak fyzickým, tak právnickým osobám. Tyto přestupky si projednává sama SVS ČR, prostřednictvím jednotlivých Krajských veterinárních správ. V současné době probíhá kontrola mysl. hospodářů ve směru kontroly ulovené zvěře, která nemine nikoho z mysl. hospodářů v celé republice, neb se SVS ČR snaží dopátrat důvodu, proč nesedí počty nahlášené ulovené černé zvěře a vyšetřených kusů černé na trichinelu. Oblastní inspektoři SVS ČR prostě vyrazí do terénu a obchází jednotlivé mysl. hospodáře, jejich seznamy mají od nás. Stejně jako počty vydaných plomb a seznamy honiteb. Kontrolují všechno, kolik bylo vydáno plomb, kolik jich bylo spotřebováno, jak bylo naloženo se zvěřinou, jak pracuji odborní prohližitelé zvěřiny, atd. Jenom malý krůček od těchto kontrol je snadná otázka na mysl. hospodáře "a jak dodržujete naše nařízené MVO? Kolik kusů jste ulovili individuálně a kolik na společných lovech?" Atd. atd.
Já a mí kolegové rozesíláme informace na všechny strany, aktivně spolupracujeme s SVS ČR. Rozeslat tisíce dopisů trvá dlouho, několik dní. MVO je od toho, aby se vyhlásilo a začalo platit hned, ne až za týden, až se mysl. hospodář vrátí z práce a laskavě si vyzvedne poštu. S datovou schránkou s Tebou mohu jen a jen souhlasit (náš spolek ji má už dávno, je to vyřízené hned a nic to nestojí) a s přebujelou administrativou souhlasím též, jako úředník vím, o čem mluvím. MVO je mimořádný institut a podle toho se s ním taky nakládá.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od fesoj »

Modelová situace - v povolence mám napsáno "sele a lončák". Střelím dospělou mohutnou bachyni. V lepším případě mi vydrží povolenka na černou do nejbližší schůze, v horším /a neříkejte, že se to nikde neděje/ mi ji odebere hospodář okamžitě - ulovil jsem něco, co nemám zapsáno v povolence. Výbor, případně ČS, toto potvrdí. Mně se to samozřejmě nelíbí a jdu si stěžovat na příslušný orgán SSM. A co se stane ? MS může dostat mastnou pokutu - a já jako člen se budu paradoxně podílet /rukou společnou a nerozdílnou/ na jejím placení. Já vím, ženu to ad absurdum, ale v našem Absurdistánu je možné snad úplně všecko.
Kritériem pravdy je praxe.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

nemůže, jednoduše je to vydáno jako příkaz úřední pro všechny uživatele honiteb anebo lovící osoby - pokud veme, chci to písemně, ze schůze si udělám záznam audioviz. záznam a je to - pohrozím udáním na svs
čili nikdo tu povolenku nevezme - nevyplatí se to dnes s hrozící 2mega pokutou, každý si to rychle spočte

propíchání gum a hrozící pěsti ve tmě, to už je věc jiná holt, riziko povolání :lol:
předpokládám že nikdo se dnes nepude veřejně upalovat jak Palach, ani v přeneseném slova smyslu ani fyzicky :wink:

spíš by mě zajímalo kolik chlapů v okolí Zlína v zamořené oblasti už položilo členství...neb myslivost tam skončila, defakto...
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Lotr »

Ano, v našem závistivém Absurdistánu je možné všechno, zejména když ulovíš fesoji mohutného kňoura, na kterého v normálním případě nemáš nárok, ovšem v tomto případě je na Tebe hospodář i členská schůze krátká, protože lov a povolenka se normálně vztahují k zákonu o myslivosti, ovšem snižování stavů černé se řídí MVO, který nařídila státní veterinární správa. SSM s tím nemá zhola nic společného, tudíž stížnost na SSM Ti nepomůže, maximálně můžeš si zajít na SVS ČR a udat svůj vlastní spolek, že neplní MVO a pak Vás zřejmě tučná pokuta nemine. Osobní vztahy ve Vašem spolku nevyřeší ani SSM, ani SVS.
Když to tady tak čtu, tak se pokusím vyjednat na MZe a ČMMj nějaké stanovisko, které to osvětlí.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Steyer »

Mě nejde do hlavy to množství uhynulé zvěře. K dnešku plus mínus 90 uhynulých kusů. Když odečtu těch 60 KS, u kterých se prokázal mor, tak mi pořád zbývá na ohnisko 30 úhynů divočáků a jsou mezi tím i pořádné kousky, ne jenom selata. Je to zvěř poražená autem nebo vlakem nebo ještě ze začátku postřelená a nedohledaná. 30 kusů za měsíc? Na tak malém prostoru? Proboha, kolik tam té zvěře vlastně je? 30 sražených nebo padlých kusů se u nás najde na okrese tak za dva roky!!! Vím to, protože hodně členů našich spolků jsou policajti a prakticky každý kus sražené černé se řeší (někdo taky samozřejmě odjede, ale ty kadávery se stejně většinou pak najdou). Tak mi prosím vás někdo vysvětlete, jak to že se na 10 km2 za měsíc najde 30 padlin divočáků ? To byl normální stav i před morem? To přece není možný, ne?
Naposledy upravil(a) Steyer dne pát 21.7.2017, 17:40, celkem upraveno 1 x.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Karel61 »

To Steyr: To by mě také zajímalo. Je někde statistika, na co uhynuly ty negativní kusy :?:
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Steyer »

to mi právě taky vrtá hlavou, tohle přeci není normální stav. u nás se ví o "téměř" každém sraženém kusu srnčí, vysoké, černé atd., pokud zůstane poblíž cesty. i proto, že skoro každý to řeší s PČR kvůli pojišťovně a my sami si to mezi sebou hlásíme, kvůli odklizení těch kadáverů. tolik km silnic tam přeci není, to by musely ležet 4 prasata v pangejtu na 1 km cesty.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3406
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od dalas »

V té formální rovině ta kontrola ze strany SVS není složitá. Namátkou se dá vybrat pár členů z několika spolků s dotazem na povolenku na černou. Všichni by měli mít povolenku na černou bez omezení. Pokud dotyčný řekne že nemá, šel bych za hospodářem aby předložil seznam vydaných povolenek. Jestli ji nevydal, flastr pro spolek, jestli ji vydal, flastr pro toho, kdo ji zapřel. Myslím, že by to nemuselo být ani na úřední desce. :lol:
Jiná je věc, když to ve spolku udělají, ale domluví se, že pošetří. Budou lovit tak, jak lovili a dokažte, že Diana by přála i více. Možná i zmáčknou, ale kudla vedle.
Těch 30 by mě taky zajímalo. To není normální. Otázkou ale je, jak jsou ty testy spolehlivé.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Jiří K. »

regis24: Netvrdím, že nemáš pravdu o přístupu na některém OMS. Informace od MR ČMMJ chodí na OMS v množství více než dostatečném. Bohužel to co platilo včera už dnes neplatí. Další změny vyjdou zřejmě v pondělí, dnešní info :
http://www.cmmj.cz/Aktuality/Aktuality/ ... k-AMP.aspx
Kromě toho třeba u nás proběhlo jednání zastupců OMS,krajského úřadu a KVS. Všechny OMS budou v příštím týdnu pořadat porady zástupců honiteb, za účasti SVS a info o jejich konání jsou předány i na příslušné orgány SSM.
Jinak informací na stránkách ČMMJ a SVS je víc než dost.
Medvědí službu současné situaci dělají bohužel novináři a media, kteří svými bombastickými šoty jen přidělavají SVS práci. Názor samotných veterinářů. O tom jak dokážou manipulovat společnosti my myslivci víme víc než dost.

K diskuzi ohledně povolenek atd. Při jednání s ředitelem KVS zazněla jedná drobná poznámka. SVS měla obavu z toho, že se objeví velké množství podnětu a anonymů na různá pochybení. Ať osoby či MS, protože někdo někomu kdysi šlápl na kuří oko. SVS bude zahlcena prošetřováním těchto oznamení. Hle, už je to tady.
Odpovědět