Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
janaA
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: úte 19.1.2010, 18:31

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od janaA »

Řády ´pro retrievery , v odstavcích hlásič a oznamovač poslední věta:
Přinese-li pes srnčí místo oznámení, práce se ukončí a pes se ohodnotí jako vodič známkou o jeden stupeň nižší než jak pracoval až na lože.
Přinese-li pes srnčí místo hlášení, práce se ukončí a pes se ohodnotí jako vodič známkou o jeden stupeň nižší, než jak pracoval až na lože.
Řády pro ohaře:
Když pes vedený jako oznamovač nebo hlasič místo oznámení nebo hlášení nalezené zvěře tuto zvěř vůdci přinese, práce se ukončí a dosavadní hodnocení jako vodiče na řemeni se sníží o jeden stupeň
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Petr1970 »

tak to se omlouvám, máte pravdu, nenapadlo mě se dívat "do lesních zkoušek", furt jsem koukal "na bz" a do slídičů a jezevčíků :-)
člověk se stále učí..

je otázka když to bude BZ, BZ chodí retrieveři podle jezevčíků-teriérů a tam o tom není slovo :-) takže jak v tom případě?
Naposledy upravil(a) Petr1970 dne čtv 03.11.2011, 19:48, celkem upraveno 1 x.
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
janaA
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: úte 19.1.2010, 18:31

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od janaA »

Nj,u teriérů a slídičů se s touhle even. nepočítá,takže pak je to asi na rozhodčím,jak to posoudí :wink:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Petr1970 »

no když to není v řádech podle kterých se jde tak je to asi za 0 správně :-) (ač si o tom můžeme myslet co chceme) ))))
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
janaA
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: úte 19.1.2010, 18:31

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od janaA »

Jj,předpokládám,že to byl asi ten uváděný případ. Ale věřím,že někde to posoudí jinak...
Jarek Horsky
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 13.4.2007, 19:48
Bydliště: Trutnovsko

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Jarek Horsky »

Pokud to není ve zkušebním řádu, tj. jezevčíci a teriéři + slídiči: Hlásič a oznamovač nepracoval jak bylo nahlášeno = jedna známka dolů. (Pokud sis nenahlásil "oznámení přinesením" 8-) ) Problém je to u přetrženého vodítka. Pes došel korektně. Zvěř nenačal a vůdce může pustit nebo zkrátit vodítko pouze při překonávání překážek. I kdybych to hodnotil jako chybu, že pustil vodítko, tak je to max 1 známka dolů.
Aleš,RONY
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 04.11.2010, 20:22

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Aleš,RONY »

Pochybuju, že by jezevčík, nebo teriér byl schopen přinést srnce, ale třeba u křepeláka bych řekl, že je to možné. Zajímalo by mě, co by pes dostal za známku, kdyby byl na zkouškách zapsán jako hlasič a udělal to co můj pes. Že bylo slyšet hlášení(2-3 štěknutí), pak ticho, šli byste dál k místu hlášení a najednou by vám pes přinesl srnce.
Uživatelský avatar
Licinnda
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 29.5.2008, 8:16
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Licinnda »

S tím přetrženým barvářským řemenem se nám to stalo na lesních zkouškách ohařů.....dodnes nechápu, jak mohla ta šňůra prasknout, pes byl sice zalehlý v řemeni, ale rozhodně netáhl jako vůl......, nicméně odešli jsme s nulou, jiný rozhodčí by nám za to dal za 3, takže co rozhodčí, to jiný názor. Ale měli jste vidět koronu a rozhodčí, jak se na toho přineseného srnce dívali, koukali jak "z jara", bylo to úsměvné, hlavně rozhodčí u kusu, když vyprávěl, jak tam pes (český fousek), došel, bez zaváhání srnce sebral a mazal to zpět :-)))
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Petr1970 »

Jarek Horsky: nejde o to že nepracoval "jak bylo hlášeno"... prostě buď k tý zvěři dojde nebo ji ohlásí.. nijak jinak se ten řád vykládat nedá -kromě toho ohlášení donesením, to mě taky napadlo místo brinxlu )))

Aleš,Rony: opět - 2-3x blafnutí není hlášení - v řádu je napsáno že to rozhodčí má posoudit aby to nebylo náhodné ale systematické.. a opět - donesení ten řád nezná.....

Licinnda: add řemen - plochá kůže má hrozně problém s "naříznutím" - tzn jestli to někde prošlo sukem něčím tak se kůže mohla natrhnout a "jelo to"...

samozřejmě tohle jsou teoretické úvahy, v reálu se tohle řešit nebude - spíš to berme jako soutěžní kecy k disciplíně která se v reálu děje jinak než řády, ale od toho jsou to zkoušky - sportovní karate taky nemá moc srovnání s reálným bojem...

já co vezmu za sebe, podle "ducha" té disciplíny, prostě barva je že pes dojde nosem na konec a dovede tam pána.. (jedno jestli řemen, vyštěkávání atd...).. není to slídění, není to vlečka, není to aport..
hřešit na to že větší pes donese chcíplejšího srnce (do 10 kg) se nedá odvozovat že mi donese spárkatou - lončák 50 kg, daněk.... za mě ne, prostě má dovést-dojít, jinak 0 (selským rozumem)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Petr1970 »

LIccinda: jinak to mám na zkouškách hrozně rád, když je rozhodčí starej-praktik a má básnický střevo.. někdy je to fakt pěkný poslouchat rozhodčí... opravdu to potěší - když si zapamatují jméno psa za tu chvíli, hezky popíšou jak ten pes pracoval (zamlčí ty nedostatky a pozdvihnou ty dobrý věci)...
radost to poslouchat :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Licinnda
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 29.5.2008, 8:16
Bydliště: Praha západ
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Licinnda »

ten barvářskej řemen byl z kulaté kůže, fakt nechápu :-( ale teď už je to jedno....o týden později jsme zkoušky s plným počtem dali někde jinde....a další, takže, teď už se tomu doma jen smějeme a vyprávíme to jako historku k dobru. A ten srnec taky neměl 10 kg, ale víc :-) máme fouska mastodontíka, ten by přitáhl i 30kg prase.....:-)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od fesoj »

Nikdy jsem neměl retrievera, na BZ a LZ jsem vedl jen křepeláka a nemám po ruce zkušební řády, takže promiňte, když se zeptám na něco, co by mělo být úplně jasné : Když na BZ malých plemen povedu slídiče, měl by absolvovat disciplíny dle ZŘ pro slídiče, když jezevčíka či teriéra, tak podle ZŘ pro jezevčíky a teriéry - liší se to hlavně v tom, že u slídičů se zkouší "šoulačka", u jezevčíků a teriérů "následování" - a nevím, jak je to s retrieverem. Ale podle mého názoru rozhodčí, který za přinesení srnce dal psovi 0 místo snížení známky o jeden stupeň, nezná zkušební řád a já osobně bych asi protestoval. Když jsem poprvé absolvoval PZ s fenkou IWS, byli jsme poškozeni právě nedodržením zkušebního řádu při disciplíně "ostrost na škodnou". Má fena v praxi kočky běžně dávila, a to jí ještě nebyl ani rok ! Na zkouškách měla být kočka uzavřena v drátěné kleci nebo pod drátěným košem, pes ji musel najít a bez povelu ji atakovat, přičemž každý povel snižoval známku o 1 stupeň - no a kočka nebyla v kleci, nýbrž v plechové bedně od vajec, což má čubina asi považovala za sklopec a na kočku ve sklopci nebyla zvyklá útočit, musel jsem dát 2 povely a bylo to za 2. Byly to mé první zkoušky, protest jsem nepodal a nakonec z toho byla II. cena. Ale abych byl objektivní, na těchže zkouškách došlo i k porušení ZŘ v můj prospěch při disciplíně "slídění", když má fenka ani ne minutu po vypuštění se dostala do vos, chytla pár žihadel a odmítla pracovat. Logicky jsem chtěl odstoupit - ale pan Liml, který posuzoval, mi to rozmluvil s tím, že pokud budu souhlasit, dá feně za 3 - a svůj postup veřejně odůvodnil tak, že fenu viděl pracovat již vícekrát /což byla pravda, jezdil jsem si k nému pro rady a cvičili jsme pod jeho vedením/. Samozřejmě to nebylo úplně košer, ale já to bral a protest nepodal ani nikdo jiný. Promińte mi, že jsem OT, trochu jsem si zavzpomínal - je to možné, že od té doby uteklo již 34 let ?
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Petr1970 »

fesoj: u retrieverů je to takové že mohou jít BZ podle řádu teriérů-jezevčíků nebo podle slídičů - záleží na vypsání :-) (doslova mohoujít podle všeho -Tyto zkoušky se zkouší podle ZŘ pro jezevčíky a teriéry, lovecké slídiče nebo podle BZH honičů, BH jezevčíků a teriérů.) ani v jedněch těch řádech "aport" zvěře u barvy není
ve svých řádech u této disciplíny aport dovolen je - jak citovala JanaA.. takže na LZ, VZPR to přinést mohou :-)

je to guláš :-) ale na to si člověk tak nějak musí zvyknout...

jinak rozhodčí - jak sem již psal, je to člověk od člověka - k porušení ZŘádu dochází podle mě téměř každých zkouškách - většinou je to pro usnadnění těm rozhodčím - nedodrží se postup, vzdálenosti.. někdy víc, někdy míň... viděl jsem na klubových tahání vlečky pro více psů a jednom místě za sebou atd:-)

taky se nám několikrát stalo že nás rozhodčí "zařízl" např. za 2 na nějaké discplíně kterou posoudil špatně, ale i nám na jiné discplíně pomohl co mělo být za 2 bylo za 3-4... tak nějak se to nakonec vyrovná, když to rozhodčí nedělá schválně, ale trochu to devalvuje tu práci atd...pak je to opravdu spíš společenské setkání, zaplacení a dobrej guláš obvykle :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od RuStaff »

Aleš,RONY píše:Pochybuju, že by jezevčík, nebo teriér byl schopen přinést srnce, ...
No jsou i psi ze skupiny teriérů, kteří by ten aport spárkaté zvládli celkem hravě... ;)
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od fesoj »

Upřímně řečeno - přesně tuto reakci jsem od RuStaffa čekal... :lol:
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět