vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Vše o kulovnicích a malorážkách
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Ondra »

Ikdyž ne, kecám hlouposti. Ta SM12 má prázdná bez optiky taky přes 3 kila. Není zvlášť lehká. Omlouvám se :oops:
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Lotr »

Kolegové Ti myslím zamotali hlavu už víc než dost :D A tak si dovolím pouze malé doporučení. Pokud máš možnost, nejdříve si z vybírané flinty ve vybírané ráži vystřel. Zpětný ráz, ovládání zbraně a další jsou u každého z nás subjektivní pocity a proto je dobré si to vyzkoušet na vlastní kůži. Abys pak nebyl zklamaný, že sice máš co sis přál, ale tak nějak to není ono. Přeji šťastnou ruku při výběru.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Durell »

SM 12 je dobrá volba - podstatne lepšia ako klasic - to plastové kolečko ma doviedlo k S202. ak by bol vtedy SM12 bolo by rozhodovanie náročnejšie.

Ak nie 9,3x62 ani 8x57 js tak radšej 30-06

Tak ako už bolo napísané 300 wm je na dlhšiu strelbu - na väčšie vzdialenosti na blýzko by to mohlo mať devastujúci účinok .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od kojot »

Pokud jsi z Brna, zajeď si do Detexu do Přerova, tam si můžeš osahat a porovnat současně CZ 550-557, Tikka T3, Sako Bavarian, Steyr - Mannlicher (classic, mountain) a SM 12. Pokud bych dnes kupoval kulovnici, byl by to S 202 Highland a nebo Steyr SM 12.
Naproti tomu ještě nevíš, zda a kde vůbec budeš lovit, tudíž bych se nejprve popídil po nějaké lovecké příležitosti a následně tomu přizpůsobil vybavení. K ráži, tebou podceňovanou ráží 7x57 a jejím slabším ekvivalentem R, bylo naloveno až neuvěřitelné množství zvěře nejen v ČR, ale po celém světě. Vůbec není pro naši dostupnou zvěř slabá, ani špatná. Slabé je pouze střelivo a špatný je střelec, tudíž bych ji vůbec nepodceňoval a s ohledem na technický stav laufu klidně do začátku přijal. Po revoluci nastal rozmach spousty zaručených a "bezbolestných" ráží. Stejně se stále do nich hledají vhodnější a vhodnější střely a dohledává se jako dřív. 30-06 můžu doporučit. 300 WM bych si představoval v kompletu, který váží okolo 5 kg, aby mě to bavilo.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Qicala »

chlapi diky za vsechny rady .. nic neprichazi vnivec .. vse si skladam do nejake mnou pochopitelne mozaiky ...
ad osahani .. to je dobry napad ... zavolam tam, zda je vubec maji "nazivo"a kdyz tak si udelam vylet ... uz jsem byl smiren s tim zajet k te Vidni ...

kojot - omyl - ja razi 7x52 rozhodne nepodcenuji. Ja jen rikal, ze tuto razi mozna (asi) casem dostanu od dedy v jeho stare flinte. Takze pokud ted kupuju novou, naprosto umyslne jsem sel k tezsim razim, at ty flinty nejsou jedna jak druha ...

Edit - doplneno - skoro jsem zapomnel dodat ze raze .300 WM je uz skoro vyloucena a ze pokud, tak to bude 30-06

Edit2 - no a ted k takove krasavici jeste vybrat optiku .. no to bude taky neco :-)
fori
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 14.2.2012, 14:19

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od fori »

Já bych měl jasnou volbu Docter Unipoint 3-12x56. Záleží však cenovém stropu, jaký jsi schopný si nastavit.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Petr1970 »

a není to zbytečně levné a plastové Antone Foryči?:-)
když pořídí břízu za 50-60, tak "cena flinty = cena optiky"

pořádná ráže si žádá pořádnej tubus
http://www.testcentrumpuskohledu.cz/Pus ... l-146.html
http://www.testcentrumpuskohledu.cz/pic ... x72lov.jpg

:D
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Petr1970 »

Qicala: jinak opravdu, osahání (neřeš pažbu a přilícení...) hodně napoví.. jsou zbraně který se ti prostě líbí a sednou..
stejně jako jsou bubínkáři a pistolkáři - vezmeš to do ruky a podvědomě cítíš co seš za typ, tak věřím že to funguje i tady..

prostě chemie :-) já takhle vybíral brokovnici, měl jsem 3 tipy, v lysý jsem si je prostě jen vzal do ruky, zlomil, ohmatal a měl jasno (neříkám že to nebylo placebo, ale zatím to funguje) :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Qicala »

no ja mam uz (skoro) jasno :-))) Swarovski Z6i 2-12x50 BT SR
jen podotykam .. ja se zatim nachazim v ciste teoreticke rovine ... proste prochazim co je, nasavam co nejvic info a skladam si takovou perfektni kombinaci ... jestli se sen zmeni v realitu, to se jeste ukaze ... je to pravdepodobny, ale stejne tak mozny je, ze sestoupim zpet na zem a vezmu neco obycejnejsiho ..
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Petr1970 »

celý je to o tom, kolik dokážeš dát na stůl:-) buď ty peníze máš a seš ochotnej je do toho dát, nebo ne..
jsou lidi co prachy maj, ale prostě nevidí tu hodnotu v koníčku na víkend...
nebo lidi co prachy nemaj, ale stejně si utrhnou..

nepočítej s tím že to výhodně prodáš když tě to přestane bavit... takže fakt spíš utopený peníze.. a bud je máš-a-dáš, nebo ne :-)

vždy můžeš jít kvalitativně a finančně výše, otázka jestli to má smysl..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Qicala »

Petr - no ja vim ze jsou to "vyhozeny"penize .. respektive v tom smyslu, ze se mi nikdy nevrati. Nicmene, i kdyz je to castka docela desna, neni mimo me moznosti (aniz bych trapil rodinu hlady nebo si to nekde pujcoval nebo tak). Jinak bych to takhle pochopitelne neresil ... Jeden muj kamarad kdysi rikal .. penize jsou strasny zlo, musi z domu driv nez zpusobi nejaky nestesti :-) Na druhou stranu .. udela mi to radost .. a to je hlavni. CLovek si ma delat radost, dokud jeste muze, protoze nevis dne ani hodiny .... a az budu lezet na krovkach tak mi nejaky nasysleny $$$ mi budou naprd .. maximalne se o to decka a pribuzny a exmanzelky pohadaji ... to to radsi, pro klid v rodine, utratim :-)

Edit 1 - jinak planuju se o vikendu podivat do Lyse na vystavu .. treba tam neco bude k prohlidnuti ..
edit 2 - omlouvam se moderatorum za vyse uvedenou filosofickou uvahu .. vim ze to uz nema s tematem moc co delat ... nehodlam v tom pokracovat .. vratim se k tematu
fori
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 14.2.2012, 14:19

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od fori »

Tak jestli chceš ulejt prachy před svejma ex, tak co něco takovýho :)

http://www.egun.cz/market/item.php?id=4304950

Navíc je to investice, kde by ti hodnota neměla klesat, ale naopak.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Petr1970 »

no, k tomu si koupíš nějaký obouchaný ZH abys měl co odrbávat v lese a budeš to mít komplet:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Lotr »

Ještě mi ve výčtu doporučovaných zbraní chybí Mauser M03, mám v rodině dva spokojené majitele, takže si s klidným svědomím můžu dovolit zařadit tuhle flintu na Tvůj seznam :D
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Gadet
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: úte 20.11.2012, 6:25

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Gadet »

Browning X bolt - do korunky usti hlavne,pojistka na hrbetu pazby blokuje udernik ,plovouci hlaven, vaha kolem 3kg nastavovaci spoust docela podobne vychytavky jako ma SM 12. Japonska kvalita vs Rakouska ovsem nejzajimavejsi je asi rozdil v cene a to je temer polovic SM 12. A jedine poradna raze, aby to letalo rovne a bez zadnych kompromisu 338 WM :-) PS : na tu bolest si casem zvyknes ovsem to uz je na Tobe, mozna na Ceske pomery asi ta 308 bude stacit.
Naposledy upravil(a) Gadet dne sob 25.5.2013, 17:31, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět