8x57 JS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Vojta »

Tak ja muzu rict,ze jsem letos-mysl.rok,ulovil dve selata-obe v ohni. 6 ks srnci ho-5 ks v ohni. Dva kusy danciho-jeden v ohni a 8 lis ek a vsechny v ohni. Neni si nac stezovat! Ty dva kusy mi odesli do 20 m. Co se tyce srnciho jde to,ale je potreba ranudobre umistit,jinak udela strela paseku. Ja strilim bud na krk nebo vysokou komoru,pak je poskozeni minimalni. U danciho a cerne je tobez problemu. Opravdu by mne zajimalo, jake je to geco plus v teto razi. Ale je to spise zvedavost,nemam duvodmenit
Uživatelský avatar
darbujan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 125
Registrován: ned 23.3.2008, 9:38
Bydliště: PS

Re: 8x57 JS

Příspěvek od darbujan »

chtěl bych se poptat osmičkářů jaké střelivo má nejmenší zpětný ráz,zatím sem měl možnost porovnat Geco 12g a Normu vulkána.... norma klidná střelba a to geco v Zetce dost kope :-) chápu že mam dost zvlášní požadavek na lovecké střelivo .... :D
pomalé šípy od lapua :-)
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2059
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 8x57 JS

Příspěvek od lovec »

Federal vyraba tusim v rade Power Shok 11,0g SP. Vyskusaj.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57 JS

Příspěvek od pufr »

Náboje US provenience označené "8 mm Mauser" (Federal a pod.) jsou laborované lehčími střelami odpovídajícími "S" průměru (cca 8,2 mm) a díky nižšímu tlakovému limitu SAAMI se pohybují zhruba na 3/4 výkonu evropských 8x57JS nábojů - tkaže při střelbě ze "Zetky" budou mít i výrazně menší zpětný ráz - občas se dají v tuzemsku koupit.
Pufr
Špalda
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: stř 18.7.2012, 22:07

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Špalda »

darbujan píše:chtěl bych se poptat osmičkářů jaké střelivo má nejmenší zpětný ráz,zatím sem měl možnost porovnat Geco 12g a Normu vulkána.... norma klidná střelba a to geco v Zetce dost kope :-) chápu že mam dost zvlášní požadavek na lovecké střelivo .... :D
co znamená KOPE? Shazuje ze židle? Jestli ne tak nekope.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Jiří K. »

Osobně jsem si rozdílu mezi Normou a Gecem nevšiml. Rešil bych podobný problém spíše kvalitní botkou než méně výkoným střelivem. Jinak z osmy stříli i má útlá ženuška a na nějaké kopance si nestěžovala.
Uživatelský avatar
darbujan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 125
Registrován: ned 23.3.2008, 9:38
Bydliště: PS

Re: 8x57 JS

Příspěvek od darbujan »

tak to sem asi rozmazlenej manlicherovkou ultralite v 308W a lapua 12g,ta osma mě příde že se hooodně opírá až nepříjemně ,botku mam slušnou .... :-(
pomalé šípy od lapua :-)
lubos2
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 11.1.2011, 20:50

Re: 8x57 JS

Příspěvek od lubos2 »

FEDERAL SOFT POINT 170 grain. V OSMIčKE JE TO VEľMI TVRDé STRELIVO, NEDOSTATOčNE SA DEFORMUJE-SPRáVA SA AKO CELOPLášť. TO JE MOJA OSOBNá SKúSENOSť a pár kamarátov ktorí ho mali-mali...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57 JS

Příspěvek od pufr »

Když to tady pročteš, najdeš několikrát vysvětlené, jak se liší max. tlakem norma SAAMI pro ráži "8mm Mauser" a evropská C.I.P. pro ráži 8x57JS (američani se trochu bojí, že v tom množství zbraní divoce "importovaných" po I. a II. sv. válce ne každý pozná zbraň s užším vývrtem, tak drží tlak pynů na velmi nízké úrovni). Výsledkem tohoto rozdílu jsou "Americké náboje" s redukovaným výkonem - nízkým max. tlakem ale i nízkou počáteční rychlostí střely - pak není divu, že se při dopadových rychlostech blízkých 600 m/s poloplášťové střely deformují jen neochotně a účinek v živém cíli je taky omezený.
Pufr
numberjan
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 01.10.2009, 9:54
Bydliště: Rokycansko

Re: 8x57 JS

Příspěvek od numberjan »

Pánové, prosím o laboraci QL start a max data a COL pro střelu Nosler Ballistic Tip 180 grainů, prach Lovex S070 , délka hlavně 56 cm, zápalka CCI 200.
8x57IS, 6,5 Creedmoor, 7,62x39, 12/76
Borlice
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 8x57 JS

Příspěvek od František Fořt »

Vím, jak zní dotaz, ale já tuto kombinaci pro 8x57 IS považuji za nevhodnou a zřejmě zbytečnou pro zkoušení. S 070 (4350) je pro 8x57 IS pomalý, a to zejména v kombinaci s kratší hlavní. Aby to dávalo trochu slušné výsledky, bylo by zřejmě nutno jít na kompresi, což nemusí vadit. Dle mého je nutno zvolit rychlejší prach, aspoň 2520.
Střela 180 gr by měla mít rychlost určitě okolo 800 ms. Pokud ovšem není zadání z toho udělat právě tu "americkou" laboraci.
numberjan
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 01.10.2009, 9:54
Bydliště: Rokycansko

Re: 8x57 JS

Příspěvek od numberjan »

Shánění komponentů v Čechách je docela divoké. Nejdřív jsem zjistil, že p.Soukup vůbec nefunguje a na trhu je běžně jen Lovex a kule SaB. Zítra jedu do Brna do Dersolu, mají nějaké 180 grainové Noslery BT, rychlejší prach Hodgdon H4895 snad bude v polovině června, dále ProArms je také vybraný ale otvírá v červnu prodejnu v Průhonicích a slibuje, že doveze Hornady SP.
Cvičně jsem udělal několik sérií s S 070, je to pěkná, klidná rána, ale lítá to moc špatně. Byl jsem tak naštvaný, že jsem ještě vypálil poslední 3 Geca z kapsy , na které mám nastřeleno a 2 šly jednou dírou a třetí o cm vlevo.
Teď přemýšlím, jestli dál zvyšovat navážku ( podle tabulek Lovexu bych mohl jít až na 52 grainů) nebo si počkat na nové komponenty. Myslím si, že moje flinta bude fungovat na větší rychlost, Geco má přes 800ms

Musím ale říct, že mi to baví ..

Navážky od 49 do 50,5 gainu , poslední je kontrolní GecoTM
http://numberjan.rajce.idnes.cz/prvni_serie#
Naposledy upravil(a) numberjan dne čtv 30.5.2013, 12:38, celkem upraveno 1 x.
8x57IS, 6,5 Creedmoor, 7,62x39, 12/76
Borlice
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Kodiak1 »

Ten prach S70 na to co potřebuješ opravdu není ideální. A až se budeš pokoušet, ho laborovat s Nosler BT/20Kč ks., tak tě to bude mrzet ještě víc než s SB SPCE za 4,5Kč - pokud to teda chceš zkoušet :( .
S NBT 180 grain jsem laboroval Vectan Tubal 3000 + SB zápalky a výsledky byly famózní - 810m/s. Chce to nelpět na tom co máš doma nasysleno a pořídit si to, co funguje a co je k tomu určeno. :wink:
Mirda
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: sob 08.9.2012, 10:14

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Mirda »

Zdravím
Prosím,chci se zeptat.Bude si nová CZ557 v 8x57 js rozumnět (aspoň teoreticky) se střelou Norma Vulkan ? Výrobce kulovnice udává stoupání 9,4" a
dovolím si citovat příspěvek, který jsem našel při pročítání tohoto fora ohledně této ráže (a že mi to zabralo času :) ):

" 8x57 js v loveckem provedeni ma vetsinou stoupani 12".tim je dano ze optimalni hmotnost strely je nekde kolem 180-200 gr. kvuli stabilizaci strely.z me zkusenosti (8 x57 js je ma oblibena) se jevi jako nejlepsi na nasi zver Norma Vulkan 196 gr. ale oryx taky nebude spatny...."

vhool
......
konec citátu

proto můj dotaz.Dlouho jsem vybíral ráži, pak munici a když jsem rozhodnut tak se pak dočtu viz. citát :shock:
Nejsem v těchto věcech zrovna odborník. Lov : pole,les 50/50, hlavně srnčí, občas černá.Max na ONV.
Děkuji
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: 8x57 JS

Příspěvek od suhl »

Nemusíš mít obavy. Střela bude stabilizovaná dostatečně.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Odpovědět