Rada

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
pribazdenda
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 28.10.2007, 18:42
Bydliště: MORAVA
Kontaktovat uživatele:

Rada

Příspěvek od pribazdenda »

Potřebuji poradit váhám nad ráží 9,3x62 a nebo 7mmRemMag jde mi hlavně o černou a občas i vysokou zatím mám 7x57R v ZH321 je super ale chtěl bych něco výkonějšího
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Childeater »

No, já bych v tomhle případě sáhnul po 9,3x62...(a taky jsem to udělal)...:-D

Výkonná patrona, výborný ranivý účinek, ale nebývá to tak rozsekaný jako po rychlých sedmičkách. Po devítce ty prasata a vysoká prostě krásně padají.
Já za sebe doporučuji devítku.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1067
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

9,3 vs 7 RM

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak na takhle polo?enou otázku se nedá seriozně odpovědět. Je tam prostě moc neznámých y,x,z, a dalších veličin.
Rozhodně by nám to (nakonec i sobě )autor hodne ulehčil, kdy by nám o sobě řekl:

- jak dlouho provozuje myslivost, a proč zvažuje zrovna tyto ráže
- v jaké honitbě,
- co měl do současné doby za zbraň,
- jakou zvěř převážně loví kulovou zbraní a počet kusů,
- zda loví převážně v noci, v lese, na krmeli?tích, nebo ve dne ,v poli , nad 200+,
- lov z posedu, nebo bude převážně šoulat, či speciál na naháňky
- zvažuje lov i mimo ČR a na jakou zvěř(jak těžkou)
- jak umí střílet, vadí mu zpětný ráz, kam vlastně zvěř trefuje, zda střílí i na střelnici, kolik toho vystřílí za celý rok,
- kolik peněz do toho chce vrazit - vybavení zbraně i trenink,

Myslím si, že by se takhle by si měl položit otázky každý, kdo uvažuje o nové zbrani. Jistě jich napadne daleko víc.

Jinak osobě bych nedoporučil jako univerzální a jedinou pro tzv. obyčejnou myslivost v ČR žádnou z těchto zvažovaných ráží. Tím "obyč" myslím: liška, srnčí , nějaký kus černé do cca 50kg vyvrženo + vyjímečně za život nějaký kus vysoké (příp. poplat daněk a muflon v oboře).

Moje důvody:

- ve velké části revírů ČR( ve volnosti) dojde k razantnímu snížení stavů veškeré spárkaté zvěře (odhad do pěti let) a drastickému omezení reálných lov.příle?itostí v budoucnosti na tuto zvěř pro myslivce s běžným fin. příjmem. Asi nás i dost skončí - prostě nás vyřadí statisíce za škody. Začíná na to k tomu reálně směřovat. 9,3-jky a Mágnumy budou mnohdy zbytečně stát ve skříni. Kupec se bude pak shánět těžko.

- 9,3 v "Tice" bude řádně kopat. Bude potřeba kvalitní montáž, kvalitní optika, která do snese. Tov. náboje jsou poměrně drahé. To a silný ráz způsobí, že většina střelců ze střelby má "malý po?itek-komfort" a tak se obecně méně trénuje a paradoxně se ztrácí výhoda vysokého výkonu, protože se po mizerných zasazích hledá i po této ráži. 9,3 je ?etrná ke zvěřině(slabé kusy) pouze v případě skutečně přesných zasahů. To může být velká komplikace v případě prodeje zvěřiny, či jejího darování.Použití Kic Stopu, brzdy, zbraň prodlužuje, komplikuje, zvyšuje hmotnost a nakonec i prodra?uje.

- 7 RM je ráže, která je "oblíbenkyní" p. Hanáka. Moje zkušenosti jsou takové, že si ji pořídilo po oslavných článcích hodně myslivců, ale nesplnila jejich očekávaní, a tak z baráku. Dlouhá puška - zpravidla hlaveň 60cm -(nakonec kvůli výkonu si mag. kupuji a ten mě mimo jiné
dělá i délka hlavně), a to kazatelnovým myslivcům nevoní. Relativně menší výběr střeliva proti 300WM, lehčí střely a daleko více hematomů. Je mě líto kluků, kteří si ji pořídili a po lovu u hromad na 50m řeší stále nové a nové zázračné náboje a střely, které nerozbíjí. Nakonec jdou do extra tvrdých střel, které ale nepředávají u běžných kusů energii ,a tak z popisovaných stop efektů,je často běžný otravný dosled. Nároky na kvalitu optiky, montáže, cena nábojů, nároky na střelce, odpovídají 9,3. Pokud chcete dosáhnou do skutečných běžných možností 7RM - střelba 250 až 350m, tak se vám optika + trenink skutečně prodra?í. Tato vzdálenost je ale reálná pouze v při denním lovu!!! Při běžném "měsíčním lovu" je LR vyjímka. Pro její (7RM)možnosti ,nemá mnoho lovců schopnosti!
Vypadá to, že jsem napsal samé negativa, ale jakoby u?asných "reklamních" pozitv je u těchto ráží uváděno plno. Ne každému tyto pušky(ráže) sedly a nakonec ?ly u mnohých s fin. ztrátou z domu. Je potřeba zvážit plusy i mínusy.

Já sám bych volil pro budoucnost jako výhradně loveckou ráž 270W. Dostatečný výkon a účinek + přijemný zpětný ráz + dostatečný sortiment nábojů.
V případě, že bych já sám chtěl novou zbraň pro lov a střelnici, tak 243W(6,5x55) v nějaké varmint verzi - prostě tě??í hlavneň v lepší(terčové kvalitě). 308W stojí Rovněž za zvážení, ale při mé vrozené lenosti ke klikání, bych raději do 250 něco plo??ího.

Jinak Vás neznám a nechtěl jsem, aby jste z mé odpovědi měl pocit , že nějakým způsobem zneva?uji va?e znalosti, střelecké schopnosti a lovecké možnosti.

Omlouvám se za délku příspěvku.
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Napsal jsi to moc pěkně Josefe. :wink: Já bych Možná ještě poradil zauvažovat nad 8x57JS.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

souhlasím s ferym - super napsáno, Josefe mluví? mi z du?e.

U? na toto téma bylo i tady na fóru mnoho napsáno, ale je vidět, že je nutné to stále znovu opakovat.

Přesto?e lovím i na velké vzdálenosti, potřebu jakéhokoli magnumu nemám ( a 9,3x62 je taky magnum)
Nejsilnější zbraň vlastním v ráži 8x57 JS, ale celoročně používám 243 W, ke které jsem dospěl po více než dvacetiletých zkušenostech s mnoha rážemi od 7x57 až po 8x57JS.
270W je skvělá a stále mám myšlenku postavit varminta v této ráži, ale nahlodala mne přesnost 308W, která je na úrovni mé 243W.( na klikání jsem zvyklej)

Na magnum ( nebo 9,3x62)asi nejsem dost velký masochista a tak nevidím důvod, proč takovou ráži v našich podmínkách vlastnit.( vhool se mnou určitě nebude souhlasit, ale on si dá klidně na střelnici za odpoledne 150 ran z 300WM, což vůbec nechápu jak může vydržet, ale nikoho dalšího takového neznám)
karel
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23.8.2007, 5:42
Bydliště: Bernartice

Příspěvek od karel »

Pánové,
k původní otázce: vzhledem k výběru ze dvou ráží které nemají mnoho společného, ba i Použití je rozdílné, tak se přikláním k 9,3x62 a to z praktických důvodů. Při střelbě v porostu na vzdálenost do 100m.Je výhodnější tě??í střela. Při lovu na hromadách je opět výhodnější tě??í střela a pokud chceš střílet někde na otevřených plochách tak tam nalaboruje? střelu kolem 15g. a dál jak na 250m střílet asi stejně nebudeš tak žádnou dalekonosnou sedmičku nepotřebuje?. A můj osobní názor je že v případě horších a špatných zásahu je lepší větší díra z které pěkně teče barva.Co se týče zpětného rázu tak to není nic nenormálního, rusanda ve 30-06,bez optiky kope rozhodně víc. A nevím co porád někdo řešíte nějaký zpětný ráz, když vezmete brokovnici s loveckým střelivem tak to taky kope a nikdo to neřeší. Při lovu stejně nikdo zpětnej ráz nevnímá krom nějakých ?ílených ráží. Proto ber z těch dvou uvedených 9,3x62.
Lovu Zdar
CZ 584.4 12/.308W
Sauer & Son 12/12/9,3x74R
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Childeater »

To Josef:
psal, že bude lovit vysokou a černou. Jestli bude v jeho honitbě omezená spárkatá a jestli mu bude stát devítka zbytečně ve skříni je už konstrukce, kterou sis vytvořil, ani? bys měl k tomu nějaký reálný základ. Pokud chce někdo lovit vysokou a černou, nemyslím si že je v honitbě kde se loví prasata jen do 50kg. Navíc se dá čekat, že bude prasata lovit na újedi (kde jinde) a vysoká je poměrně velký terč i na 200m, takže i s balistikou devítky spolehlivě zasahuje?. O škodné zvěři a srnčí se pisatel dotazu nezmiňoval. Stále si myslím, že devítka nekope ani s TIKKOU tak, aby to normální člověk bez problémů neustál - a strach z rány a tím neochota trénovat už je úplná blbost. Cena patron je další z naprosto nepodstatných faktorů. Na zvěř kterou se chystá lovit mi přijde devítka jako podstatně vhodnější, než 270W. Přímo ideální. To? můj názor. Kouzlo devítky je zapotřebí hodnotit až po praktických zkušenostech a ne na základě subjektivních mlhavých dojmů.
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ČENDA »

Já osobně devítku nemám,ale od lidí co s tím stříleli vím že tvrdili že to je velmi spolehlivá ráže. těžká kule-tím pádem je málo citlivá na okolní vlivy a prý velmi dobrý stop efekt a dobré značení takže není problém z dosledem. Snad ti i tyto chabé informace pomůžou při výběru.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

ráže 9,3x62

Příspěvek od US OPTICS »

for Karel : nemohu vůbec souhlasit s tím tvým tvrzením, že radši větší díra, z které teče barva!!! Takhle to vyznělo, že patří? mezi myslivce, kteří prostě namíří na zvěř, když jsou majiteli výkonné ráže, a prostě zmáčknou spouš». vždy't po té devítce to stejně moc daleko neodejde :oops: , že? Kde je nějaká zodpovědnost ohledně zásahu a potom ke zvěři, aby po zásahu zbytečně netrpěla a dále aby zhasla co nejdříve. Po špatném zásahu pak odchází a by? smrtelně zraněná, myslím si, že si toho vytrpí dost. Srovnávat zpětný ráz kulovnice a brokovnice si myslím taky není moc š»astné. protože se nedá srovnat lov z kulovnice a brokovnice. Z brokovnice to je jedno jak tu pernatou zvěř trefí? a zpravidla to tak je, ale z kulovnice by jsi měl střílet tak, jak jsem výše popsal (úcta ke zvěři).
for Childeater : když už píšeš : "psal, že bude lovit vysokou a černou", tak jakou konkrétní vysokou a černou???? Bude lovit holou, kolouchy a nebo i jeleny, bude lovit sele, lončáka, nebo i kňoury a dospělé bachny??? Kde bude lovit v lesní nebo polní honitbě?? Na jakou vzdálenost bude lovit??? Myslím, že Josef K. psal zodpovědně a udal dost důvodů proč tu a nebo onu ráž. Jestli se nepletu tak je majitelem 300WM a nikomu tuto ráži nevnucuje jako univerzální. spíš objektivně popsal možnosti lovu v ČR.
Já osobně bych volil do polní honitby 243W a nebo 6,5x55SE. Do lesní honitby bohatě postačí 8x57. Toď můj názor.
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Childeater »

Nechápu, co je divnýho na tvrzení, že čím větší díra, tím lepší - zvěř lépe barví a máš pohodlný dosled. Jinak, je vidět že devítky nezná?, jinak bys věděl, že sice udělá díru, ale nedělá ty stra?livý hematomy rychlých sedmiček. Devítka projede tělem zvěře jak trolejbus, co má v cestě tak rozdrtí, ale neroztříská to jako zbytečně rychlá střela. Její energie je v tom, že střela je velká a těžká. Vsouvat někomu do úst to, že devítky mají nezodpovědní myslivci, kterým je jedno kam do zvěře střelí, za to by sis měl jít někam za roh nafackovat.

Jinak, pokud někdo specifikuje lovenou zvěř jako černá a vysoká, rozum dá že se jedná o lesní honitbu. Dále pak, pokud někdo nespecifikuje že loví selata a kolouchy, ale naopak napíše že je mu málo 7x57, předpokládám, že střílí černou až do velikosti kňoura a na jelena si taky občas zmáčkne.

Co se týče Josefova ob?írného příspěvku, jedná se o jistě interesantní zamyšlení, ale ve směru k tématu má informační hodnotu nulovou. Právě tak jako ten tvůj.

takže tak.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

To - JKuřitka, Tvůj příspěvek se mi líbí, pěkně jsi to rozebral, mluví? mi z du?e. Jinak to u některých vypadá, žes házel perly hrachu na zeď sviním. S pozdravem F. PS. konfrontaci nechci, jenom vyslovuji názor.
politice a politikům zmar
Hynek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 171
Registrován: stř 29.11.2006, 12:48
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hynek »

Bez ohledu na téma, tohle je fakt drsná hlá?ka " za to by sis měl jít někam za roh nafackovat".
Co se tady všechno člověk přiučí....
pribazdenda
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 28.10.2007, 18:42
Bydliště: MORAVA
Kontaktovat uživatele:

re

Příspěvek od pribazdenda »

Já Vám moc děkuji za va?e názory pánové lovím i dospělou černou i jelena lovím v honidbě kde je les i pole a střílím do 250m i s mojí 7x57R a s dohledáváním nemám problém i moje fenka Jezevčíka se ráda podívá ven myslivost provozuji jen 6.let a mám zatím uloveno 29ks prasat 20ks srnčí 30ks lišek a 1ks jezevce na jelena teprve mám jet s pozdravem Zdeněk


Lovu Zdar
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

S 7/57R na 250M? No proč ne.Čím to krmí?.Myslím náboje a střelu.
pribazdenda
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 28.10.2007, 18:42
Bydliště: MORAVA
Kontaktovat uživatele:

re

Příspěvek od pribazdenda »

RWS TIG 11,5g
Odpovědět