Vyjádřete se mi někdo k ráži 6,5 při lovu srnčí zvěře,

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Vyjádřete se mi někdo k ráži 6,5 při lovu srnčí zvěře,

Příspěvek od precechtel »

když jsem si prohlédl fotografie srnčí zvěře ulovené Vašimi např. 30-06, ty pohledy nejsou moc příjemné, jenom si přeji, aby tyto stránky nav?těvovali myslivci a nikoliv naši kritici z řad ochránců zvířat. Já lovím především srnčí a příle?itostně i ostatní spárkatou zvěř jednorannou zlamovací kulovnicí 6,5x57R, zatím mi tato ráže připadá dostatečná. Není to jenom o tom, že chválím svůj ocas, dříve jsem vyzkoušel i jiné ráže. Pokud se týká střeliva, přešel jsem z SB na Blaser CDP a je to kvalitativně naprosto o něčem jiném. S pozdravem František.
politice a politikům zmar
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Příspěvek od tibi1 »

ak ma niekto spocitane co chce a ako chce lovit tak si je jednoduche spocitat za a proti....u mna ide o to co lovim kde lovim a na aku vzdialenost lovim- to je u mna najdolezitejsia vec...milujem bezpredmetne info typu SB je shit lebo mi odbehuje prasa ale interbond je super lebo to pada...mozno pada ale preto ze je to na cca 30 metrov na silá?i a naopak..podla mana je potrebne udavat vzdialenost, inak je to zbytocne pisat ak nemame sajnu o dopadovkach...tam kde je srncia tak sa paci aj prasatam a to zvyknu byt polne alebo polopolne reviry...zato ze niekto lovi srnciu s 3006 este neznamena ze je uchyl..mozno to ma tiez dobre spocitane pretoze ju lovi mozno na 300m a tam nechce riskovat napr s 22-250 alebo 6,5x57 kvoli vetru a trave....alebo mu tam chodi aj vysoka a neda sa k nej dostat blizsie...hoc na to nielen teoreticky tieto raze maju.....videl som film s nejakym fritzom z rumunskych alp kde loví kamziky s 300RUM a po vzhliadnuti som dospel k zaveru ze vedel preco pouzil tento kanon - nezaujimal ho vietor nadmorska vyska a ranivost ktorej bolo nazvys az az..strelil ich 4 kusy takze mozno len asi cena za odstrel...v takychto pripadoch idu zbytocne kecy o poskodzovani diviny bokom kto chce mat maso v mrazaku nech ide do hypermarketu nepoluje a netrepe blbosti o nieceni diviny..strela nezabija pohladom..

ale odbocil som od temy a otazky ktoru si polozil..podla mna je "logicky"6,5 v akejkolvek razi nedpriemerne vhodna pre srnciu...podla mna ak by som sa mal specializovat podla podmienok a charakteru reviru na tuto zver by som hladal aby som pokryl siroke spektrum univerzalnoti z tychto razi: (berem do uvahy aj niekedy nutne nadpriemerne vzdialenosti a mozne prekazky - trava, vietor a pod) od 243, 20-06, všetky 6,5 po 270W v extremych pripadoch - aj take su - Puzsta v madarsku (270WSM a 7mmremmag)
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

6,5lka na srnci idealni. Ovsem jak uz sem Xkrat rekl, je to hlavne o strele.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

6,5lka je na srnčí ideální. Jak jsem již xkrát napsal, chce to jen dobře trefit. :D

30-06 a srnčí - zní blbě, ale čím větší trauma na spávném místě, tak rychlejší zhasnutí zvěře. Tvořit za každou cenu jenom "dírku dovnitř a dírku o průměru střely ven " není vždycky správná taktika!

Pro Andyho:

Možná, že když někdo naše věty spojí a doplní, tak se dobere výsledku. :lol: :lol: :lol:
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Souhlasím s tím, že 3006 je na srnčí celkem dost, ale když střílím ročně 6 ks srnčí a 4-8 ks černé a někdy jsem pozvaný na vysokou, tak mám raději springa než 6,5. Potřebuji ráži s dostatkem výkonu aby mi zvěř zůstala na fleku a nemusel jsem ji někde hledat. Uznávám, že je to i o střelivu, ale myslím si, že do 6,5 se může ládovat cokoli a stejně by se to nevyrovnalo 3006. Jinak jako JK uznávám, že 6,5 je ideální na srnčí a rád si přečtu nějaké poznatky o jejím Použití, protože ji chci koupit man?elce. Ta není blázen jako já :lol: , aby jezdila v noci na prasata a mrzla na kazatelně. takže jí na srnčí a občas na prase, když se nějaké splete :wink: , bude stačit.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Příspěvek od tibi1 »

fery ...sam by som to lepsie nenapisal..suhlas
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Milý Tibi,

Příspěvek od precechtel »

v takové diskuzi nemám rád výrazy "úchyl" a podobně, zvlá?tě, když jsem toto spojení ani náznakem nePoužil a ani ve vztahu k majitelům 30-06. Já bych prostě chtěl diskuzi nasměrovat k normálu, kdy si myslím, že většina myslivců nejsou zabíječi na dálku a neplní jenom mra?áky nebo jim nejde jenom o trofeje. Co se týká lovu naší zvěře - souhlasím s ostatními diskutéry tj. přiměřeně, přiměřeně - za daných konkrétních podmínek na zvěř nejvhodnější ráži. Také si myslím, že by měl na zvěř být nutný jistý přebytek výkonu dopadové energie, ale zároveň se mi nelíbí používání afrických ráží na naši zvěř a holedbání, že někdo uloví srnčí na 300 m. Možná on je dobrý střelec, ale svým holedbáním jenom navádí méně dobré střelce, aby to zkusili také a výsledkem je postřelení a dohledávka a zbytečné trpění zvěře. Já lov vnímám jako chovatelský zákrok a zbytečně nehazarduji s výstřelem a stydím se za každý svůj hybený kus a není mi dobře po těle, pokud mám předávat rozstřelený kus zvěře. S pozdravem František
politice a politikům zmar
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Tibi to vzal trošku obrazně. Nevím kdo tu má ?africkou? ráž? Jen tu jeden kolega spekuloval nad koupí 375 HH a 300 WM není podle mne africká ráž. Pokud to někdo má v ruce a má natrénováno tak až se klidně pochlubí, že se trefil na 250m+. Já mu to nezávidím. mladší kolegové ( mezi ně se počítám i já, i když střílím už 12 let) musí mít soudnost a zhodnotit své schopnosti. Já například málokdy střílím přes 100m. trošku jsme odbočili od tématu. Zajímali by mne tvoje zkušenosti s 6,5x57? :wink:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Viděl jsem mnoho kusů jak srnčí tak černé zvěře ulovené 6,5 v 55 i57.můžu zodpovědně říci,že to slušně padalo i po SB,ale ještě ve staré gramá?i.Rychlost s kobinací gramá?e střely je opravdu dobrá až bych řekl jedovatá.Viděl jsem i90 kilový prasata neudělat ani krok o subtilním srnčí nehovořím.Co je taky pravdou,že teď v naší výrobě to pěkně srnčí rozbíjí.Neni třeba polemizovat o rážích,každý jsme zvyklý na to své.Do každého revíru se hodí něco jiného.Spí? je to otom střelivu což si z těch starších nikdo nenechá vysvětlit.Sou taky zvyklý na to své tenkrát nic jiného nebylo.A starýho psa novým kouskům nenaučí?.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re k 6,5

Příspěvek od precechtel »

no, moje zkušenosti jsou asi takové, že srnčí lovím převážně do 100m, protože na tuto vzdálenost ho dobře obeznám, poznám, že to je ten konkrétní kus . Samozřejmě už jsem také vyjímečně lovil na větší vzdálenosti, ale to se jednalo vždy o zvěř, na kterou už bylo stříleno, postřelenou apod. Sebekriticky se hodnotím střelecky jako lepší průměr v porovnání s kolegy s MS, přičemž dokážu slušně střílet i na 200m, ale to prostě nepoužívám, by? moje kulovnice má hlaveň dlouhou 72 cm a oproti tabulkovým hodnotám na 200m jen poloviční pokles střely. V minulosti jsem lovil i bez optiky, je to ale věc věku a zkušeností, to samé k používání napínáčku, časem na to dojde každý. ráži 6,5 jsem si pořídil po zkušenostech s rážemi 7 a 8 protože máme polní honitbu se srnčím, tato ráže má velmi přijatelný zpětný ráz / asi 20 J /. Se střelivem Blaser CDP lze opravdu uspokojivě střílet i na 200m
politice a politikům zmar
vhool

Příspěvek od vhool »

To precechtel:mohu se zeptat co je to za kulovnici?a jak jste to myslel s tim napinackem.dik
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

kulovnici jsem si nechal postavit

Příspěvek od precechtel »

prostě tak, že kamarád puškař koupil výkovek hlaveň v Rakousku a osadil ji do brokové ruské jednušky r. 20 - produkce ze 70tých let, myslím, že měly tehdy lepší zpracování a materiály než teď, jo a vyměnil hlavňový čep. pažbu mám z ořechu na míru - na sebe, puškohled Meopta 6x42 s nitkovým křížem, montáž násuvná ocelová jednodílná. A co se týká toho napínáčku, myslím, že je to dobrá věc, měl jsem ho kdysi na kulobroku ZH, ale nejvíce mi vyhovovala "blesková" spouš» na kulovnici ZG Brno. takže na té své mám spouš» jen vyladěnou, prostě si rád namáčknu. No ale si myslím, že to je i otázka věku, časem Možná budu muset napínáček pořídit - až se mi budou klepat pazoury víc než teď nebo ztratím cit, což se s postupujícím věkem stává. Navíc zlamovací kulovnice mi připadá velmi tradiční pro lovecké účely. Momentálně jsem si pro potěšení objednal bixu 20/30-30W, už se těším až bude hotová. Co si myslíš o této ráži?
politice a politikům zmar
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

605x57 a srnčí

Příspěvek od SEDM »

6,5x57 mám 2 roky, první rok jsem střílel SB, katastrofa, zvěř odcházela z nástřelu, velmi špatně barvila. Začal jsem hledat náhradu a spíše lehčí střelu, lovím především srnčí a z černé pouze selata. Zvolil jsem RWS 7g KS. Nádhera zvěř v 90% v ohni, dosledy pokud byly tak krátké a úspěšné. Závěr: na lov srnčí zvěře ideální ráže při Použití vhodného střeliva, nedoporučuji střely nad 8g. Pro klidné a rozvážné střelce není problém lovit i černou přiměřené velikosti.
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

6,5 na srnčí

Příspěvek od ČENDA »

Já sice střílím 7x64 ale můj dobrej kamarád 6,5 používá už dlouhou dobu a zatím co jsem měl možnost vidět,a nebylo toho málo,tak je to ráže dobrá.Zvěř nebyla rozbitá a ani nějaké extra podlitiny jsme nena?li. Lhal bych kdybych řekl co přesně má za typ náboje ale je to S&B to vím jistě. Jinak s tím nestřílí jen srnčí ale i cokoliv jiného včetně prasat a z úspěchem...
pohodar
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 24.5.2007, 21:09
Bydliště: Již.Čechy

6,5x57R

Příspěvek od pohodar »

Nevidím žádný problém střelit na srnčí 300WM.Srnčí je tak subtilní,že kule (jakákoliv)nemá šanci předat svoji energii a prochází lehce jako celoplá??-pokud je to do vzdálenosti cca150-200m,potom ale ztrácí rychlost a předání enrgie je mnohem větší a poškození zvěřiny je úměrné vzdálenosti. Ale k tématu 6,5x57 vlastním také a na lov srnčí ji pova?uji "skoro za ideální.Vedle v rakous. je tato (hlavně v "solo"kulovnici) ráže brána jako číslo 1 na lov srnčí,ale hlavně na lov kamzíků. HPBT (Siera),dříve velmi propagovaná lov.střela je na větší-vitální zvěř nevhodná a v menší ráži jako 6,5 taktéž.Je to ale velmi dobrá terčová střela,pro svoji příznivou balist. a vynikající přesnost.Do 300WM používám Normu a pro 6,5 po dlouhém bádání a hledání mě přišla jako nejvhodnější munice od RWS 9,1g DK.V žádném případě nechci preferovat svůj názor jako optimálni,ale po zkušenostech se mě to jeví takto.
...jsem v pohodě...
Odpovědět