Střely Speer

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Střely Speer

Příspěvek od František Fořt »

Pánové, máte někdo zkušenosti se střelami Speer? Díky FF
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Docela dlouho jsem z 30-06 střílel ty ?pičaté 150gr Hot-Cor poloplá?tě a z 270W ?pičaté biogivální poloplá?tě, myslím, že nebyly špatné. Střelil jsem tou 30-06 dva kusy jelení holé na 250 m+ (žádný dálkoměr jsem ještě neměl a krokovat se v té ba?ině taky nedalo) a jednou v noci na sněhu jsem střelil divočáka naostro skrz šípkový keř a on se vydal na mě, asi na 4 metry jsem střílel druhou ránu do krční jamky, střela pro?la hrudníkem, zůstala vespod - prorazila prsní kost a uvázlla pod ?károu. Prase mi dojelo až k levé noze. Střelu ještě někde mám.

Trochu mě štvaly deformace ?piček střel ve schránce ZKK, ty MagTipy by asi byly lepší (nebo rovnou Grandslamy :) ). Nikdy jsem u té 30-06 nenalezl jádro vyběhlé z plá?tě - ten HotCore skutečně funguje. Zbytková hmotnost střel se motala cca okolo 60%. Musel bych hledat ale myslím, že jsem pod ně tenkrát dával pro 30-06 trochu rychlejší prach AAc 2460, nejlepší rozptyly to mělo při V0 asi 860 m/s + díky té rychlé 2460tce jako bonus velmi kulturní zpětný ráz.

Jinak firemní legenda říká, že u HotCore procesu se mohou vyskytnou bublinky (Vernon Speer toti?to skutečně vymyslel výrobní proces tak, že se olovo vstřikovalo a snad i vstřikuje do plá?tě střely tekuté - ne žádný chemický proces jako většina firem dnes), proto biogivální střely nejsou vyráběné tímto procesem jsou klasicky skládané - a tedy se snadněji i rozkládají -ale jsou přesnější (u té 270W byl téměř pravidlem rozptyl tří ran na 100 m méně než 10 mm na středy - jsem měl tenkrát štěstí na ZKKčko i dalekohled MicroDot 3-12x56 za dobrou cenu :D ). 270W jsem ovšem už ?ivil pomalým prachem AAc 3100.
Martin
carcus
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 27.3.2007, 21:18

Bubliny

Příspěvek od carcus »

Zdravim,

ohladom tych bublin pri hot core procese....mozu sa vyskytnut..ako sa to prejavuje negativnež pri prebijani, vazenim kazdej strely zvlast, sa da najst, ktora ma v sebe bublinu?
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2058
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Od Speeru som pouzival 200grs. SP,ja v .30-06,kamarat v 300WM.Klasicka dlha valcova strela,dobre to prestrelovalo zver.Nehnal som to prilis rychlo,v Sprg. okolo 780m/s a v 300WM okolo 820m/s.Vsetko na co som s nou strielal bolo max. do 120 metrov.
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Myslím, že bublinky budou spíš mikroskopických velikostí s minimálním vlivem na hmotnost - vliv na přesnost je spíš - jako u všech nehomogenit v těle střely - mírným vychýlením polohy tě?i?tě mimo osu symetrie - obdobný vliv má třeba rozdílná tlou??ka plá?tě po obvodu střely nebo asymetrické zalisování jádra složeného ze dvou částí různé tvrdosti (u střel PMP ProAm) a tak podobně ....
Bublinky u Speer Hot Core nebudou nic dramatického, mě ta 30-06 s 150gr SP dělala ze tří ran rozptyly na hranici 1/2 MOA, někdy i lepší :D
Martin
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1067
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Speer

Příspěvek od Josef Kuřitka »

používal jsem Speer Grand Slam 180 grejnů v 300WM (laborace Nitrex- V0=890m/s) a bylo to nejlepší střelivo, které jsem v této ráži měl. Kdybych měl možnost, tak si nechám udělat.
carcus
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 27.3.2007, 21:18

Grand Slam.

Příspěvek od carcus »

Dnes Grand Slam uz len prebijat. Este taka poznamka, ze povodne Grand Slamy boli dvojjadrove a s interlockovym kruzkom, teraz uz vyrobca vyraba Grand Slamy "iba" jednojadrove a bez interlock kruzku.
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Ahoj. Speer Grand Slam jsem používal ještě, když byl dvoujaderný. Měl jsem jich 60. Padalo s tím srnčí i prasata a bez velké devastace zvěřiny. Byl jsem s ním velmi spokojeny. jenže pak byly potí?e s dodáváním a tak jsem přešel na jinou mumici.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
carcus
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 27.3.2007, 21:18

Grand Slam

Příspěvek od carcus »

mozem vediet na aku inu municiu? ako sa sprava ku srncej zveri? pouzivate na srnciu 30-06, alebo .223?
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

Kluci, díky za va?e poznatky. Já jsem v mizérii ČR sehnal na přebíjení do 7,62x39 Speery SP Hot Core 123 gr. Jinak leda SaB nebo Sierra. Nemám tudí? absolutně představu, jak se tahle střela bude chovat, cenově to vychází jako Sierra. Střílel bych s tím hlavně srnčí a výjimečně nedospělou černou. Co si myslíte, na jakou rychlost to nalaborovat. Dík FF
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

FF:
Ja si myslim, ze je to sumak co to bude za SP. Strely toho typu se chovaji vice mene stejne.

Ale jak uz jsem rekl. Zkusenost nemam.

Kazdopadne na otazku jak nalaborovat 7,62x39 je jednoznacna odpoved. Tak jako vsechno. Co nejsilneji ale zaroven co nejpresnejsi :wink:
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Taky myslím, že se toho moc vymyslet nedá, AAc 1680 je udělaný speciálně pro tenhle náboj i hmotnost střely, nad 800 m/s se asi taky nedostaneš. takže pokud to bude mít gruping při V0= cca 750 m/s je to dobrá kombinace pro uvá?livého střelce.

Pokud rozptyl nebude zkusil bych jít s hloubkou vsazení střely klidně až na 5 mm - co dovolí zbraň, schránka nebo zásobník a nábojová komora, pak třeba ?krtit, lepit ...

Taky Možná tak 50 až 100 ks Lapua nábojnic (cca 10 K?/ks) nemusí být na začátek špatná investice (podle zbraně - ze samonabíječky se holt v lese hůř hledají :lol: )
Martin
carcus
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 27.3.2007, 21:18

Příspěvek od carcus »

"zkusil bych jít s hloubkou vsazení střely klidně až na 5 mm "
to znamena 5mm ako volny let strely v komore? alebo ako tomu rozumiet?
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

to carcus: Jiná munice je SB Siera. Spokojený s ní jsem, ale Grand Slam byl lepší. :wink: Letos si chci dát přebít Nosler Par. 180gr. Do 223 používám take SB. Srnčí střílím obojím, ale většinou chodím s 3006, protože bych mohl potkat prasata a ještě si manželka loni udělala papíry, takže 223 zatím zdědila než jí koupím něco lepšího (= i na černou, jinak jsem s 223 spokojený). Siery se chovají k srnčímu podle toho jak se trefím. snažím se střílet za lopatku a pokud nechytnu hned žebro tak to jde, ale když nahodou chytnu lopatku nebo hned první žebro tak to podle toho vypada. :? Stačí se podívat do účinků řá?í na zvěř.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

4 carcus Ne hloubkou vsazení střely myslím, jak hluboko je střela zastrčená v nábojnici - normálně by to mělo být alespoň tak cca jednu ráži, ale když je velký a dlouhý přechodový ku?el (na což některé tuzemské zbraně v 7,62x39 trpí) je lepší zmenšit délku volného bezrotačního letu střely a vsadit jí do nábojnice jen tak, aby tam držela - ale to je samozřejmě u různých zbraní různé (komora, zásobník, pohyb v nábojižti - zvlášť u samonabíječek ......). Nevím pro jakou je to zbraň ani jakou délku náboje umožní výše uvedené podmínky, tak i rady jsou hodně povrchní - ale jak jsem pochopil, tak se FF zatím jen dopředu informuje ( :?: ).
Martin
Odpovědět