Steyr Mannlicher Scout .308W

Vše o kulovnicích a malorážkách
Pavel46
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 08.12.2011, 12:34
Bydliště: Žatecko

Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od Pavel46 »

Rád bych se zeptal, zda někdo vlastní tuto kulovnici. Já jsem si jí koupil před rokem a půl v ráži .308W a jsem maximálně spokojený. Zbraň je lehká - prázdná 3 kg, krátká 98 cm. Má klasický zásobník na 5 nábojů a druhý zásobník v pažbě. Ten ale je dobře schovaný, většina lidí ho tam nečeká stejně jako možnost vyklopit boky předpažbí a použít jako nožičky při střelbě na větší vzdálenost. Kulovnici používám v myslivosti, na naháňkách chodím do tlaku, takže jsem potřeboval zbraň lehkou, krátkou, odolnou mechanickému poškození a povětrnostním vlivům. Nesetkal jsem se ani na společných loveckých akcích s žádnou negativní reakcí. Mladí hned poznávají o jakou zbraň se jedná, starší neodsuzují černý plast. Němci jí také většinou poznávají, ti jsou moderním konstrukcím naklonění ještě víc, než naši myslivci vyznávající někdy za každou cenu tradice.
Kulovnice je dostatečně přesná, pažba neklouže ani když je mokrá. Díky dlouhé weaver liště jde bez problémů nasadit jakýkoliv optický přístroj, hlaveň je kanelovaná.
Steyr Mannlicher Scout .308 Win. + Docter 3-12x56
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od Hirc »

Zdravím, o Scoutu jsem hodně dlouho uvažoval. Ale nakonec jsem si kvůli ceně objednal ProHunter Mountain - přeci jen 30t a 48t byl docela rozdíl. Docela by mě zajímalo, jak moc je reálně využitelná ta integrovaná dvojnožka. Díky!
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od kasari »

Nijak mě to nezaujalo. Taky mám radši Steyer Pro Hunter Mountain a nožičky mám k tomu Harrisky. I tak jsem s cenou pořád níž. Ale je pravda, že do Steyeru jsem se nechal ukecat. Původně jsem jel pro Sako Finnlight, ale nechtěl jsem rok čekat.
Ulkomaalainen...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od pufr »

No, je asi málo Scouth rifles, které by se daly označit jako "líbivé". Steyr byl první, kdo se pustil do tovární výroby zbraně téhle kategorie a asi nešlápl úplně vedle - už se dělá pěknou dobu a i původní tvůrce a propagátor scouth rifles Jeff Cooper jí celkem chválil.
Kdybych o ní někde zakopl za dobrou cenu, určitě by to byla výzva :D (i v té dospělejší ráži 376St.), Takto mi zatím přijde praktičtější "propracovat" nějakou starší "Zetku". Ale v provedení od Steyeru je to puška, ve které je pěkný kus konstruktérské invence vložený pod základní ideu starého praktika. Je určitě zajímavé vědět, jak se v ní kdo u nás "našel" - jak vyhovuje. Na to co kdo říká bych se vy**** :D
Pufr
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od Skalák »

Viděl jsem ji a měl v ruce, ale není to zbraň dle mého gusta. Já by s ní do lesa nešel a na společnou akci už vůbec ne.
LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Pavel46
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 08.12.2011, 12:34
Bydliště: Žatecko

Re: Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od Pavel46 »

No a právě to je na tom to nejlepší, že si každý může koupit a nosit do lesa i na společné akce to, co chce, když neporušuje zákon. Ty nožičky naštěstí nejsou vidět, většina lidí o nich vůbec neví. Použitelné jsou třeba při nastřelování zbraně, nebo zkrátka na střelnici, nebo střílení pro radost na větší vzdálenost. Je jasné, že Harriskám se to nevyrovná, je to proti nim nouzovka.
Jinak nemám rád ty myslivce, kteří za každou cenu prosazují dodržování tradic. Chovat se slušně, to rozhodně ano. Ale za každou cenu bezhlavě dodržovat něco, co už je dávno překonané, to ne. Co takhle oranžové vesty? To přece nemá nic společného s tradicemi české myslivosti. Plastové pažby nabízí i náš výrobce a je dávno dokázané, že plast je trvanlivější. Co zbraně s oranžovou pažbou? Oboustranné bundy s oranžovým 3D kamuflováním a z druhé strany zelené?
Když už bych měl namítat něco proti zbraním, tak asi spíš proti předělaným SA 58, kdy si klidně vezmou na naháňku zásobník na 10 ran. To pak je jak na střelnici.
JInak Pro Hunter je taky pěkná zbraň, hlavně Mountain, kratší, praktická, pracovní flinta. Kolikrát člověk už v revíru upadnul na flintu? Plast vydrží, to je jasný, ale dřevo časem povolí. Většinou se to majiteli hodit nebude.
Steyr Mannlicher Scout .308 Win. + Docter 3-12x56
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od Leon »

můžeš sem hodit foto já jsem to viděl jenom s optikou na pistole
CZ 550 american 308win.
Pavel46
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 08.12.2011, 12:34
Bydliště: Žatecko

Re: Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od Pavel46 »

Snad se opět neprohřeším, omlouvám se adminovi. Foto nevkládám, neumím to. (Je to tak správně? ) :oops: :shock:
Steyr Mannlicher Scout .308 Win. + Docter 3-12x56
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od Skalák »

Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Pavel46
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 08.12.2011, 12:34
Bydliště: Žatecko

Re: Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od Pavel46 »

TaK napíšu po pár letech užívání této zbraně své poznatky. Zatím mě nikdy nezklamala, nikdy jsem s ní neměl žádný problém. Je spolehlivá a stále vypadá jako nová. Měl jsem problém s montáží - její kvalitou - kolík, který zapadá do weaver lišty byl kulatý a mělký, toto jsem nechal předělat na kolimátoru a na puškohled koupil novou montáž - vše u zkušeného a známého puškaře. Střílím různé druhy střeliva, i přebíjené a nemám žádné problémy. Zbraň je přesná a to i na větší vzdálenosti. Netrefení je mojí chybou, naštěstí ne častou. Moc s ní ale nestřílím, není na co. Nožičky jsem už v reálu vyzkoušel - lov na rovině a je to neuvěřitelná paráda, než střílet v kleče opřen o koleno. Je to jistější zásah. Navíc oproti kovovým nožičkám nemám na zbrani doplněk nebo váhu navíc. Na naháňky nenosím žádné další střelivo po kapsách apod., mám plné oba dva zásobníky ve zbrani a vždy to stačí. Většinou stejně nestřílím, chodím kvůli pohybu a psovi. Zbraň je po pár letech užívání nepoškozená, plast je trvanlivý a nepoškrábaný. Za mě maximální spokojenost s investovanými penězi. Jo a negativních reakcí na plastovou pažbu ubylo, již je nezaznamenávám, oproti tomu u zahraničních lovců - Rakousko, Finsko - sklízí Scout obdiv a úspěch.
Steyr Mannlicher Scout .308 Win. + Docter 3-12x56
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od pufr »

Tak to je pozitivní. Někdy předloni vyšel článek v Precision shooting magazinu, taky tam opěvovali přesnost střelby z toho "brčka", co si u Scouta říká hlaveň.
Jen loni na IWA mě zklamali, že už jí nedělají v 376 Steyr - že střelba byla z tak lehké zbraně velmi nepříjemná - říkali :?
Pufr
Pavel46
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 08.12.2011, 12:34
Bydliště: Žatecko

Re: Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od Pavel46 »

Díky za info. O této ráži jsem v době koupě uvažoval, ale cena a nedostupnost širokého výběru střeliva rozhodla ve prospěch .308 W. Jsem spokojený a brčko vypadá fakt zvláštně, hlavně když vystupuje z předpažbí, které je dostatečně masivní - dobře se drží. Přešel jsem z 7x64 a mohu potvrdit, že .308 W je krásně měkká na ránu, příjemné střílení. U tohoto výrobce bych ostatně vůbec o přesnosti nepochyboval a to u žádného modelu.
Steyr Mannlicher Scout .308 Win. + Docter 3-12x56
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od pufr »

Nakonec, pokud by někomu "brčko" nestačilo, může přišetřit na "Steyr Tactical Elite Sniper Scout", tam už je hlaveň "pořádnější" - podle vkusu a nároků každého soudruha :)
Pufr
jaroslavn
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 15.5.2014, 14:14
Bydliště: jižní Čechy

Re: Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od jaroslavn »

Zě je to zbraň kvalitní, o tom není pochyb. Bohužel, ten vzhled je až moc vojenskej a loveckou zbraň nepřipomíná ani na 1. pohled.
Mannlicher Luxus 9,3x62, ZKK 600 30-06
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Steyr Mannlicher Scout .308W

Příspěvek od tonny »

Dříve jsem o ní uvažoval na soutěže ale nakonec koupil SAKO TRG 22. Kolega si zas koupil SSG 04. Scout byl vymyšlen pro městské odstřelovače, lehká, taktická zbraň a to splňuje výborně. Do lesa jsem TRG 22 netahal z praktických důvodů - zbytečně velká a kompenzátor vracel zpět nepříjemný zvuk.

Naštěstí u nás si nehrajeme na "lovecké zbraně", každý si nosí co mu vyhovuje a líbí, pokud neporušuje zákon. Já např. mám rád plastové pažby, což se dříve také bralo jako "nemyslivecké".
Odpovědět