Broková kozlice do 5000,-

Vše o brokovnicích
Odpovědět
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Broková kozlice do 5000,-

Příspěvek od Posmiros »

V první řadě se přiznám, že začínám a moc tomu nerozumím, takže se kdyžtak nechám poučit :D Jsem student, kapsu bezednou nemám a chci si koupit novou kulovnici, tudíž se musím s brokovnicí trochu uskromnit a koupit nějakou použitou a rád bych něco do cca 5000,-
Brokvnici budu využívat převážně na lov, tudíž hony a budu jí nosit na posed, asfalťáky předpodkládám tak 2-3 do roka jen tak pro zábavu. Takže převážně lišky, zajíci, bažanti a kachny. Takže kvůli kachnám bude asi třeba, aby si to pobralo i ocelový broky.
Co tak čtu a občas s někým mluvím, tak bych chtěl kozlici v ráži 12 :) Kozlici, protože se mi líbí a 12, protože je to nejběžnější ráže. Rád bych, aby mi někdo vysvětlil jestli je lepší délka nábojové komory 70 nebo 76?

Takže si nechám poradit co je v rámci mých podmínek sehnatelný :) Děkuji
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Broková kozlice do 5000,-

Příspěvek od Posmiros »

Jinak zatím jsem viděl ZH 121, ale ty se dělaly převážně v ráži 16. Někde jsem možná četl že i 12, ale ty prý nebyli spolehlivé?
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Broková kozlice do 5000,-

Příspěvek od fesoj »

ZH 121 je VŽDY v ráži 16, v ráži 12 se jedná o 101, 201, 301 - dvanáctka v loveckém provedení. Tyto zbraně byly ovšem vyráběny výhradně s délkou nábojové komory 70 mm. A nevím, nevím, zda by stará ZH stovkové řady, ať 16 či 12, přežila zkoušku na ocelové broky... Co se týče údajné nespolehlivosti, to nebylo dáno ráží - ta stovková řada nebyla úplně dořešená a někdy mohlo dojít k výstřelu i při ne zcela zavřené zbrani /temenní klička našikmo/. Nicméně si myslím, zvlášť vzhledem k těm ocelákům, že chceš za málo peněz trochu moc muziky. Ale i to může někdy vyjít, zejména při koupi zbraně z pozůstalosti. Držím Ti palce ! A ještě dodávám, že někdy seženeš za levný peníz i velmi slušnou použitou kulovnici, jen z vlastní zkušenosti radím - peníze ušetřené při nákupu zbraně investuj do kvalitního puškohledu, to se vždy vyplatí !
Kritériem pravdy je praxe.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Broková kozlice do 5000,-

Příspěvek od Posmiros »

S těma oceláka nevím jak to je, ale tuším že kachny se musí střílet ocelovými broky ne??
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Broková kozlice do 5000,-

Příspěvek od kojot »

Fesoji, ono to s tím zavíráním temenní kličky a výstřelem není tak tragické. Sám jsem s ní začínal, skoro tři tisíce ran jsem z babičky vypálil a musím konstatovat, že díky již tak vychozenému mechanizmu by se to nemohlo ani přihodit. :lol: Tyhle řady mají většinou už hodně za sebou, bicí mechanizmus je již hodně opotřeben a rády tuplují. To je v podstatě pro začátečníka ideální stav. Rovnou si zvykne na magmumové patrony.
Vážně, do pěti tisíc nepočítej s tormentační zkouškou na ocelové broky. V téhle cenové kategorii lze doporučit na práci staré dobré IŽky 27. Lovecká dvouspoušt, vysoké krytí, materiálové odolnost, automatická pojistka a některé jsou i s vyhazováky. Pak taky nejsou k zahození kozlice UB, nebo řada Brno 500. Ty jsou ovšem náročnější na údržbu, což není argument. Magnumovou komoru asi pro začátek taky vynech, pakliže nebudeš pravidelně jezdit na husy. Není to rentabilní, ale hlavně s flintou, která má do 3,5 kg při lepším kachním honu moc příjemné.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3406
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Broková kozlice do 5000,-

Příspěvek od dalas »

Z toho všeho mi vychází 70 komora a zahrdlení max 1/2. Jak píše kojot, při použití nábojů 76 Ti sežere značnou část sumy tormentační zkouška na ocel. Použití standardních oceláků 12x70 v komorách 76, osobně k tomu nemám důvěru. No a to vyšší zahrdlení dělá taky problém z hlediska tlaků. (s olovňákama mám v zahrdlení škrkance po olovu, jak se promáčknou chrániče broků, mám 1/2, 1/1)
Shrnuto, dá se sehnat do 5000,-, ale s výše uvedeným omezením.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Broková kozlice do 5000,-

Příspěvek od fesoj »

To Kojot - Já také o žádné tragičnosti nemluvím, jen jsem se snažil uvést na pravou míru tvrzení, že ty zbraně údajně nebyly spolehlivé. Osobně jsem viděl jen jednou, že se tato konstrukční vada projevila při výstřelu tím, že se otevřela zbraň. K nějakému úrazu či poškození zbraně přitom nedošlo a kdo si dával jen minimální pozor a zavíral zbraň tak jak se má, tomu se to ani nemohlo stát. Nicméně je fakt, že tenhle nedostatek tam byl a nějak to souviselo s pojistkou - u dvoustovkové řady se to stát už nemohlo, protože pokud nebyla zbraň dovřena, nešla odjistit.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Broková kozlice do 5000,-

Příspěvek od kojot »

Máš pravdu fesoji, ale osobně jsem to nezažil. ZH jsem vždy zavíral s rozvahou a pomalým dovíráním čekal na zaskočení klínu. Ono totiž tyhle "Brněnské speciály" těmi nárazy dost trpěly. Jednak byly schopny samovolně při razantnějším zavření vystřelit, což jsem zažil, nebo jim praskal šroub v pažbě, což jsem taky zažil. Minimálně se jen povoloval. No a to tuplování, no comment.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Broková kozlice do 5000,-

Příspěvek od Posmiros »

Tak jsem nakonec ve středu navštívil puškaře Veselého z Václavic, že si tam koupím něco použitýho a měl jenom použitý kozlice od 7 tisíc výš a tak mi doporučil radši novou CZ-USA Mallard, která stojí něco přes 8, a že jí sežene, abych si mohl vyzkoušet jestli mi sedí. Ve čtvrtek jsem se byl podívat na Živitelce v ČB a za zbrojovku tam vystavoval Šubrt, tak jsem si okoukl toho Mallarda, ale víc se mi zalíbil jednospoušťový Canvasback, takže budu mít u puškaře v pondělí Canvasback a když mi sedne do ruky tak si ho koupím :)
http://www.czub.cz/cz/catalog/104-broko ... SBACK.aspx
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Pažbař
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: ned 18.11.2012, 13:08

Re: Broková kozlice do 5000,-

Příspěvek od Pažbař »

Já si myslím, že tohle je zásadně špatná úvaha. Prostě, jak se říká, každá sranda něco stojí. Chápu, že ne každý má ve strožoku 50000,- Kč na Berettu nebo Browning, ale myslivost, to přece není zábava chudých. A na zbrani bych rozhodně nešetřil. Každý kdo prodává použitou zbraň bude tvrdit, že není skoro vůbec střílená. Opak je ale pravdou.

Jestli smím poradit, šel bych buďto do nové Ižky (je spolehlivá) nebo něco z produkce Brna. Díval jsem se na jejich web a jsou tam nové zbraně a mají velmi zajímavé ceny. Stejně tak je past, pořídit si (třeba dobrou) brokovnici ráže 16. Tam platí, že co se ušetří na ceně zbraně, to se velmi rychle prodělá na ceně střeliva.
Odpovědět