Krmení/vnadění černé zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od fesoj »

Taky myslím. Problém je jen v tom, že někdy to prasátkům trvá třeba i dva tři týdny, než ji najdou, jenže když se tam druhý den vrátí a nenajdou už nic, zas to může trvat bůhvíjak dlouho, než se vrátí. Vnadit se má soustavně, aby tam vždy něco bylo. Stačí pro chuť, ne pro nažrání - ale ne každý má možnost to kontrolovat opravdu denně. Mně se na podzim jako návnada velice osvědčila i jablka, která pokrájím a rozhodím na co největším prostoru.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Lotr »

Jablíčka bere veškerá zvěř, pouze loni v té ne/zimě mě překvapilo, že pokud bylo ještě zelené, nešla na odbyt ani ta jablka. Zmizela, až když na krátkou dobu přituhlo.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Tommy »

U nás to funguje trošku jinak. Pokud budu sypat malé množství např. kyblík, prasata mi budou chodit nepravidelně a lov je tím časově náročnější a celkově složitější. Když ale nasypu větší množství (2-3 pytle) a všechno nesežerou, tak na 95% přijdou druhý den to dožrat a to někdy ještě za světla.
radimlp6
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: stř 21.8.2013, 10:28

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od radimlp6 »

Zdravím borci, chtěl bych se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s černou a sójou? U nám poprvé jeden zemědělec vysel sóju přímo k lesu. Tak by mě docela zajímalo jestli to ty černé potvůrky berou :wink: Zasel to celkem pozdě a teprve teď se plní lusky, ale viděl jsem že do toho chodilo srnčí a vysoká.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Tommy »

Vzhledem k tomu, že jim velice chutná hořká peluška, tak se připravte na invazi. Možná jim to bude chvilku trvat, protože to neznaj. :-) Jak je to vysoký?
radimlp6
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: stř 21.8.2013, 10:28

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od radimlp6 »

Tak to jsem zvědavý jestki jim to jim to bude chutnat :) Je to docela vysoke, místama je to skoro po pás a hodně hustý. Budou v tom ty čuníci blbe vidět :?
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zbrojovák »

Tommy píše:Na prase bohatě postačí kukuřice a kde nezabírá kyblík, tak celej pytel určitě.
není třeba moc zkrmovat, z jiného tématu dávam zde kde to patří víc:

"u nás chodí černá na vnadiště dost a pravidelně, jsou to takové horské věčně hladové kusy, hlavně selata jsou k neudržení. výpalky jsme zkusili taky ale nic moc efekt, jen na jaře rozryté a rozšlapané, nějaké nalámané pecky jsem tam neviděl, to raději suché pečivo a pokud je mezi tím i nějaký suchý loupák tak se chcou zbláznit.
My dáváme normálně do vrtaných barelů suchou kukuřici, na zimu prosolenou, já ještě do petlahví půl na půl pozadek s odpadním mysli, v létě v petkách nakvašenou kukuřici. To berou přednostně, v zimě jsem taky kdysi dával mokrou nasolenou kukuřici s magi v petlahvích.
Je to třeba dobře uvázat na pevnostní špagát a propíchat jen na koncích, aby maximum plastů zůstalo na špagátě - otevřou to a mačkají jak tubu, zbylé plasty sbírám co pár měsíců pod vnadištěm v lese - netahají to daleko. Dělá to fajn rachot a není třeba vnadit každý den, po vybrání to přijdou další den kolikrát i dočistit, když je to sladké tak se to ve sněhu a dešti na stěny plastu i nalepí. Pokud není přístup k mysli, tak se dá namíchat strouhanka s trochou cukru nebo soli a plev či jiného zrní a do petek - náhradní sladká nebo slaná suchá verze na zimu. :wink: neskrmí se moc, ostatní zvěř k tomu nejde krom jezevců a lišek (sladká verze), nehnije to, rachotí to atd. pokud nějaký čas nechodí a zaplesniví to, prostě se petláhev jen obmění za novou plnou.
Tak, moje letité knowhow jsem tu odevzdal :) "
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 521
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Já léta vnadím pouze na jednom místě. Vnadiště mám na holém poli (většinou na oračce). Je to pole mezi lesy, na průtahu zvěře,čili ta zvěř tam chtě nechtě můsí ,pokud se v těch místech pohybuje. Vnadím na tom místě celý rok. Vše co seženu, od masa, sražené kusy ze silnice, stažené deky, chleby atd. Přes léto tam nedávám pravidelně,ale jak něco je ,šup tam s tím. Zvěř o tom místě dobře ví a to je podle mě účel. Po sklizni a po orbě pole, založím vnadiště. Dávám 2 -3 belíky od Remalu siláže - stačí,nemá cenu navážet hromady a nějaké valníky. Shnije,shoří ,stačí trocha ,aby to jen zavonělo. Dále klasy kukuřice, jablka, burýnu, kukuřičné plevy ze mlýna a smetky obilí ze sušek od kolchozníků. Prostě co se sežene. Stahuje to do místa i dančí,kterému šmakují jablka. To je doslova magnet. Přidávám tam pokaždé, když jedu do revíru 3-4x v týdnu a teď z podzima ho udržuji více akční. Přímo na vnadišti jsem zatím neulovil kus. Všechnu zvěř lovím v poli a dál od vnadiště. Vidím jí z dálky přicházet a je dost času na obeznání. Tak to mám já , funguje to a nemám ani problém s kolchozníky.
radimlp6
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: stř 21.8.2013, 10:28

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od radimlp6 »

Jak to tady pročítám tak vám docela všem závidím....
Vyzkoušel jsem už spoustu způsobů jak vnadit. Některé fungovali, některé ne a nebo jenom částečně. To není až takový problém. Vždycky jsem si nějak poradil, aby jsme s kamarádem nějaké to prasátko navnadili :)
U nás je největší problém to jaké kolegy máte ve sdružení...
Vždycky když už začali prasátka chodit a ulovil se nějaký čuník tak kamarádi ze sdružení vyrazili do terénu a bylo dolovené a vnadiště zničené.
Vždycky to někdo zavětřil :? Buď kluci vyrazili s aviváží, někdy používali zavětrovací pěnu a někdy taky vonné stromečky do auta :(
Místo toho aby si našli svoje místo a vnadili tak raději zničili to naše, protože jim tam nic nechodilo.
Nikdy jsem u toho nikoho nechytil, ale z jistotou vím kdo to dělal.
Do teď jsem nepochopil proč to dělají??????
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zbrojovák »

Nepochopil? Dám ti tip - co takhle zk...ená lidská závist a zvlášť "myslivci" ji vyšperkovali do obludných rozměrů tohoto fenoménu... Na členské schůzi bych se po poradě s hospodářem a písemné stížnosti výboru, snažil prosadit, že kdo bude chycen, vyfocen, natočen - letí ze sdružení.
Je třeba o tom mluvit a máš- li podezření na konkrétní lidi, nahoď ve vhodný čas po tomto projednání provokaci a "lov" - vyfoť ho, chytni ho atd. :wink: co jiného.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Nik.308 »

Presne jak napsal Zbrojovak. Dej tam fotopast a s fotkama hned na schuzi.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od motolada »

Jo jestli to není někdo z výboru :lol:

Jinak to je humusárna nejhrubšího zrna,aviváž..no to mě po..r,to slyším poprvé :roll: :roll:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Rada pro všechny ujedníky,závistivce a podpíchávače jak já říkám nezdravé parchanty...Nejlepší je INPULS funguje se spojením vnadiště a žír i rok....
Je to lepší,když to člověk cítí než tam zbytečně sedět...
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Buttler »

Nevnadím. Většinu prasat jsem vždy ulovil v zimě nebo od listopadu na šoulačkách. V létě na loukách. Občas sednu k vnadišti, kam chodí kolega. Tam dáváme pouze pár klasů kukuřice, jablka, pravidelně, pokud je vše sežrané. Občas padlinu. V zimě stačí obeznat, kde černá chodí, noční čekané v lese na sněhu nemají chybu a pravděpodobnost úspěchu je enormně vysoká.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od vesrad »

Buttler:
Zaprvé napíšu , že Ti závidím Tvoje zážitky, ale má to dvě podmínky:
1. sníh
2. les
U nás loni ležel sníh 1 (ano jeden) den v listopadu.
Díky majetkovým poměrům hranici honitby u nás tvoří hranice pole/les. Do těch pár lesíků/remízků (do 1ha) co máme se černá nenastěhuje. Takže vnadění je asi jediný reálný způsob jak se dostat do prasat. Taky jsem už nějaká prase ulovil šoulačkou na loukách, ale to je vyjímka, ostatní většinou sedí tak není kde šoulat, honitba je malá, všude baráky...
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Odpovědět