Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Která navážka bude fungovat, jestli nízká, nebo vysoká, nelze nikdy dopředu říct. Je třeba test a na jeho základě se rozhodnout. Běžně OCW a pak zpřesnit na lader testu. Pokud někomu systematicky fungují nižší navážky, s velkou pravděpodobností má problém se zvládnutím zpětného rázu, potažmo držení zbraně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Dalas mě předběhl, tak jenom obecně - didakticky :)
Pohyb ústí hlavně při výstřelu je "součtem" mnoha různých vibrací vybuzených výstřelem, včetně například torzních pohybů nabuzených "roztočením" střely. Majoritní je tzv. šlehnutí bičem vyvolané "otočením" zbraně kolem těžiště silou zpětného rázu. Na něm "jedou" další pohyby - vibrace. Tady je zjednodušený obrázek:
Obrázek
Na osex je čas, na y pohyb ústí hlavně (u Ladder testu je pak na ose x prachová náplň). Amplitudy jsou úměrné tuhosti hlavně a působícím silám (+ poloze těžiště atd... ) Ty rámečky označují tzv. sweetspoty - místa s minimální polohovou změnou v čase = pokud střela opustí ústí v tomto okamžiku, bude mít vibrace hlavně minimální rušivý vliv na rozptyl zásahů. Celé je to komplikované tím, že změnou prachové náplně změníš místo, kde střela opouští hlaveň ale současně i z principu trochu změníš tvar křivky. V reálu u tenké hlavně lovecké zbraně v rozsahu změny hmotnosti cca 0,5g prachové náplně u náboje 7x64 máš šanci "projít" max. dvě, nejvýš tři takové oblasti. U tlusté hlavně jsou vibrace rychlejší s menší amplitudou (prakticky i dle Hertzových vztahů).
Celé jsme to tu kdysi celkem dlouho probírali - s Shivou blahé paměti.
Takže ano, může se stát, že i zvýšením hmotnosti prachové náplně se rozptyly zlepší :?
Pufr
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 457
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od milan »

Já mám odzkoušeno, že mi sc 155g trefují při 785m/s a při 845m/s, takže je třeba zkoušet a měřit rychlosti.
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Fajn. Myslím, že jsem to pochopil :D Díky všem :wink:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Dík za pochvalu :)
8 až 10 cm jak píšeš je ale opravdu dost na "běžné" vibrace, prošel bych i šrouby systému v pažbě, montáž atd.
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Myslím, že nebude chyba v systému. Naposledy jsem střílel Sierry HPBT dostal jsem se s něma pod 4 cm, pak šli na řadu Nosler Partition - to bylo těch 8-10cm a nakonec serie BalistikTipů a ty šli zase pod 4 cm soustřelu. Já je prostě trochu přikrmím a budu laborovat dál. Samozřejmě, až to vyčapu tak bude ta škatulka střel prázdná :roll: :lol:
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirka83 »

Waswaq píše:Flinta i optika je ok. To by lítalo všechno blbě. mě se prostě nedaří jen s tím Partitionem. A s tím N 160 jsem si taky říkal, že to pro 7x64 musí být v pohodě, ale je zajmavé, že v manualu VV mají pro Nosler Partition 160gr uvedené prachy N560 a N165 :( Nevím, proč N 160 náhle vynechali. Ale určitě by to s ním mělo jít taky. Těch 3,7g mi ale příjde trochu moc :? Přiznám, že jsem se držel při zdi na 49gr, tak nějak sem si to odvodil z manuálu a podobných střel... Tak je trochu našlapu a už mám smluvený hradla, tam se ukáže jak si to stojí. :mrgreen:
Ještě jednu všeobecnou otázku. Kdosi mi tvrdil, že pokud střelu zpomalím, snížením navážky, dojde ke zlepšení soustřelu. Funguje to tak jen dolu, nebo se někdy soustřel zlepší zvýšením rychlosti????
To Pufr - díky za výpočet na QL :wink:
Ahoj,
na stránkách nosleru mají laborační manuál pro jejich střely, ke každé ráži a střele tam doporučují nějaké prachy pro danou ráži a navážky. Mám na pár laboracích vyzkoušeno, že to co jim tam vyjde jako optimální kombinace (střela a prach), tak pro to se v mojí zbrani s trochu upravenýma navážkama, délkou náboje, jinou zápalkou atd. podařilo najít celkem slušnou laboraci...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Ahoj,
zajímavá věc! Fakt jsem ty manuály na stránkách Nosleru našel, jenom ta moje ráže - 7x64 tam není. Ví někdo s kterou americkou ráží by 7x64 mohla ladit?? Jednou jsem někde četl něco o přibližné podobnosti s .280Rem. myslím...?? :?:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

280 Rem. je "blízká" ale není stejná - můžeš se "inspirovat" ale postupovat při tvorbě laborace musíš obezřetněji než při běžném postupu podle manuálu - byť 7x64 má v té tvé konfiguraci (NP160gr COL=85mm) podle QL o cca 3% větší spalovací prostor než 280Rem. a má v CIP i vyšší "povolený" Pmax.

Při takovém přístupu ke "vstupním surovinám" jako máme my se člověk občas nějaké podobné analogii neubrání :?
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Je mi jasný, že to není stejný. Někdo někde kdysi psal, že se zhruba dají použít tabulky pro 280Rem. snížené o 10%. Nikdy jsem to ale nezkoušel. Škoda, že tu ráži amíci neberou, není to poprvé co jsem ji v něčem nenašel.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Chlapi, mrkněte se na internetové stránky SB a tam je možnost napsat dotaz. Většinou vám ještě ten den odpoví. Věřím, že v těchto věcech vám dají fundovanou odpověď. Pokud máš v něčem nejistotu a nebo to nemůžeš dohledat, obrátil bych se tam.
Ta fabrika má k těmto věcem všechno a není to nic tajného.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jene, určitě mají mnoho zkušeností a mnoho co sdělit = dobré doporučení.
Suroviny, se kterými se chudák handloader musí zaobírat tam ale nepoužívají (průmyslová distribuce střelivin má jiná pravidla) a nepoužívají ani handloadingové postupy - nemusí, neb mají za zády kdykoli tlakoměrnou zbraň a další nákladně provozované, pravidelně kalibrované přístroje - viz podmínky průmyslové výroby střeliva nastavené v platném zákonu o zkoušení zbraní a střeliva. Oni prostě zas musí hlídat trochu jiné věci (a není jich málo). Bohužel musí de facto vyrábět podle sto a více let starých norem. Nikdy si nemohou dovolit ten luxus optimalizovat náboj délkou a dalšími vlastnostmi pro konkrétní zbraň ... Pokud něco ošidí, pak by to neměla být bezpečnost ale v rozumné míře nějaká jiná "uživatelská vlastnost (zpravidla rychlost střely nebo precize střelby). A přes to čas od času i oni vyrobí životu nebezpečný produkt - viz nedávné vyprávění J. Pulicara ne webu střelectví.cz.

On řezník, když dělá domácí klobásky, taky může zavolat do masokombinátu a zeptat se, jak nejlíp na to, ale aplikovatelnost těch rad na jeho podmínky nebude bezproblémová :?
Pufr
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od TT33 »

Hezky se to čte, ale zkušenost je poněkud jiná. Švédská Norma prý zkouší náboje na soustřel na 200m, pokud koupím .308Win. ORYX 180grs., i po jedné krabičce z různých sérií, tak je soustřel pořád stejný. S&B laborovalo náboje .308Win. SP/180grs. prachem asi S060 42,0grs. +- přibližně a soustřel byl shodný s Normou (stačilo vyměnit střely a kamarád nějakou tu korunu ušetřil). Po nějakém čase se v nábojích .308Win. od S&B změnil prach, odhadoval jsem asi D073.6 a navážka byla 47,0grs. soustřel na 50m byl přibližně o 7cm výš a rozptyl dak do 3MOA... Z mé zkušenosti na střelnici je dobrá navážka na .308Win. se střelou 180grs. D073.6, tak 42,0grs. a trefuje na 1MOA, po ubrání navážky se náboje od S&B chovaly podobně. Dnes už kamarád kupuje pouze Normu. Tak mi řekněte, proč tak velká společnost S&B nezkouší náboje v nové sérii na soustřel? snad by to měl být jeden z hlavních parametrů, nabo tam žádná norma ISO neplatí?
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od beskydak »

Podobnost "čistě náhodná" viewtopic.php?f=6&t=3574&start=345, příspěvek v 20:08, shodný výrobce, shodná ráže, shodná střela, já tedy naměřil 8cm. Na druhou stranu štěstí, rozptyl byl použitelnější. Lesu, lovu
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

No jo, tohle asi neměl Honza na mysli. Má zkušenost je taková, že lidi z průmyslu, nejen muničního, moc rádi "amatérským bastličům" neradí :? Ono i tady na fóru se často ukáže, že tazatel nepopsal úplně správně svůj problém, neřekl všechno, zaměnil nějaké suroviny .... A poslouchejte pak výkřiky: "A to mi to poradil šéf zkušebny z Vlašimi", když chyba byla třeba úplně jinde :? Notabene držet službu pro často "poblblé" dotazy široké veřejnosti je pro každou seriozní firmu významná nákladová položka a neprovozuje to zdaleka každý.

Zpět k tématu - chápu, že laik v handloadingu (jako třeba Honza S.) z poznámky, že 7x64 má o chlup větší spalovací prostor a v CIP povolený o 100 barů vyšší Pmax nepochopí, že to je vysvětlení, proč je v tomto konkrétním případě odvození náboje od dat pro 280 Remington v podstatě bezpečné. Zkušený člověk zabývající se touto činností tu informaci nepřehlédne a bude s ní umět pracovat. Pochopí, že největší obtíž tohoto odvození je, že po dosažení max. náplně pro 280 rem. bude na cca 90% výkonu náboje - zbraně ráže 7x64 - A co dál - pak už k dispozici žádné vodítko nemá. Proto budu asi až do konce života vděčen Hartmutu Brömelovi za práci na Quick Load programu, neb nám tím poskytl nástroj, s jehož pomocí se podobná odvození dat "podobných" nábojů nebo stejného náboje s jinou celkovou délkou a pod. mohou udělat o řád přesněji. Pořád je to jen odhad ale kvalifikovaný a v majoritním počtu případů až překvapivě přesný (pomíjím "Lovex story" a podobné nešťastné případy - když nesedí vstupní data, nemůže sedět ani odhad s nimi udělaný).

Hartmut Brömel - nenápadný mírně obtloustlý chlapík na obrázku vpravo,
na prodeji jeho produktů nemám žádný interes :)
Obrázek
Pufr
Odpovědět