Černá zvěř

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tomfi »

ares:
A dostáváme se k jádru věci. Pokud léčit, tak jednotný termín, víkend a pak 14dní. Nejlépe kvůli selatům a klidu na metání ke konci února. Podloženo jasnými instrukcemi danými dopředu. A v tuto dobu se lovit prostě v republice nebude. Jenže na to není ochota. A pak civím s otevřenou hubou, když je stanoveno léčení na 1-12.2. a dozvíš se, že někteří by rádi léčili až po 20.2. kvůli lovu, a to jen tak mezi řečí se ti zmíní, když ho potkáš na silničce. To pak opravdu nemá vůbec žádnou cenu. Navíc si myslím, že je to jen jediný soused, který léčí poslední roky.
Ale podle fór se loví vesele dál, jako v minulosti. No aspoň, že teď menší nechodí, tak o starost méně :-).
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Černá zvěř

Příspěvek od ares »

Tomu, kdo chce léčit po stanoveném termínu bych ukázal laskavě oběžník od SVS. Já bych to viděl na českou vynalézavost- Není to zakázaný zákonem tak co.. Nějaký oběžník s metodickým pokynem k provádění medikace? pche, na to se nehraje.. Proto se loví dál. V téhle době trofejová stejně nesmí, tak aspoň na maso(=>fin.zisk pro uživatele honitby) . A když už to ne? tak není opravdu lepší oželet zhruba měsíc než pak kus asanovat apod.? ale to ne, není to v zákonu tak co (a možná i kdyby bylo, tak to stejně někteří nepochopí nebo spíše nechtějí pochopit)
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Lotr »

4 Alda: Přiznám se, že jsem o Tvé verzi doposud neslyšel, ale pozeptám se, snad zjistím něco víc.
4 kopov: to mi vychází průměrem 13 ks černé na hektar. Je to už přemnožení nebo není? Toť otázka do pranice, nebo raději do diskuze.
4 Tomfi: že je to bordel nad bordel, o tom není pochyb. Kolega ares má naprostou pravdu, je to všechno v lidech, snažíme se z různých sobě prospěšných důvodů tuto jistě prospěšnou akci obcházet (hlavně že je zvěřina v mrazáku, to je přesně ono) a pak se nikdy nemůžeme dobrat pravého účelu této akce, ozdravení zvěře. Obávám se, že není v lidských silách zorganizovat medikaci tak, aby proběhla na celém území ČR jednotně, což je velice smutné, protože to celou akci deklasuje na pouhé snažení několika nadšenců posvěcené státními veterinárními orgány.
Naposledy upravil(a) Lotr dne pát 10.2.2012, 12:35, celkem upraveno 1 x.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Černá zvěř

Příspěvek od ares »

Kdyby se vyhlásil, že se mimořádně střílí trofejová i mimo zákonnou dobu a tam kde není normováno, tak střílí a je na posedu každý. Jo ale když to je naopak, že se úplně na chvíli přestane, pak je oheň na střeše..
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tomfi »

Posledních pár řádků k tomuto, více už komentovat nebudu.
Oběžník který visí na OMSech mluví o zákazu dodávky zvěřiny na trh, ne o zákazu lovu. Todle je problém SVS, protože ona musí vyhlásit mimořádné období, nevyhlásí, vydá nějaký metodický pokyn po kterém se musí uživatel honitby snad shánět: Nedostane ho! A není informován, jak by měl,okolím pokud léčí. A pokud není informován písemně, či není vyhlášeno mimořádné veterinární opatření v celé republice od SVS. Absolutně není jeho povinnost nelovit, a pokud by žádanka nebyla přijata dovolím si tvrdit, že případný spor by uživatel honitby vyhrál. On neléčí, sousedi nepodají informaci o léčení a o zákazu lovu, či zákazu požití zvěřiny pro vlastní spotřebu ani nemluvě a případném znehodnocení zvěřiny napsal až ares z nějakého dodatku asi pro ty, kde léčí. Jako uživatel honitby jsem nebyl informován o ničem a je to jen moje iniciativa zjišťovat tyto informace.

Není problém v tom, že měsíc nebude nikdo lovit. Je problém v tom, že není nic oficiálně vyhlášeno spravováno a kontrolováno.
A dám ruku do ohně, že tam kde neléčí to vyjma pár lidí neví nikdo!!! A tak loví vlastně z nevědomosti.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Černá zvěř

Příspěvek od ares »

POSTUP PŘI APLIKACI ANTIPARAZITÁRNÍCH PŘÍPRAVKŮ SPÁRKATÉ ZVĚŘI -Středoevropský institut ekologie zvěře
http://siez.almadeo.cz/news/postup-pri- ... ate-zveri/

Ochranné lhůty na poživatelné tkáně ošetřených zvířat jsou stanoveny ve schválené příbalové informaci jednotlivých přípravků. V době ochranné lhůty se nesmí uvolnit pro lidskou spotřebu žádný z druhů zvířat, pro které byla medikace určena. V návaznosti na doporučenou dobu podání veterinárního léčivého přípravku je ochranná lhůta stanovena:
28 dnů……… pro zvěř jelení, daňčí, srnčí, mufloní a kamzičí u přípravků Cermix
14 dnů……… pro divoká prasata u přípravků Cermix
28 dnů …….. pro zvěř jelení, daňčí a srnčí u přípravků Rafendazol
60 dnů……….pro mufloní a kamzičí zvěř u přípravků Rafendazol
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Černá zvěř

Příspěvek od fesoj »

To ares - no samozřejmě, že když to černá najde, tak je schopná to sežrat do poslední granulky a ještě to přerýt okolo, to nezpochybňuji, a že černá dokáže za noc přejít přes tři honitby a je jí jedno, zda se tam léčilo či ne, to je také bez diskusí- proto by měl být dodržován jednotný termín. Já jen tvrdím, že u nás je černá noční zvěří a přijde-li po setmění ke korýtku, najde ho prázdné, protože srnčí zaléhá kousek od krmelců a sotva se vzdálím pár kroků, už je tam a futruje se. Ovšem náhoda je vůl. Minulou zimu se mi jednou jedinkrát stalo, že jsem neviděl při příchodu ke krmelci ani kus srnčího - a bylo to proto, že prasátko trávilo svou denní siestu hned u krmelce v kupě vyhozeného a znehodnoceného sena. A co se týče léčení jako takového a různých "odborníků", kteří tvrdí, že je to zbytečné, tak před několika dny jsem se na toto téma bavil s p. Schererem. V honitbách v okolí jeho bydliště, ale i v jeho vlastním výzkumném chovu, existuje značná promořenost zejména podkožními střečky, na které správně aplikovaný Cermix účinně zabírá. Samozřejmě, že nikdy se nepodaří přeléčit všechny kusy, ale právě ty dominantní, nejsilnější, které jsou u korýtka vždy jako první, tu potřebnou dávku dostanou - no a ty nejslabší by pak neměly projít sítem průběrného odstřelu v následující sezóně. Takže rozhodně ano, léčení má svůj význam !
Kritériem pravdy je praxe.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Mr. Fox »

Měl bych otázku týkající se lovu je tu někdo kdo by měl zušenost s Luneburským modelem. Nebo dokonce někdo z MS které se řídí pravidly luneburského modelu??
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od RuStaff »

Jen aby to nemusel někdo hledat (já to třeba neznal) - Lüneburský model - popsáno o co jde zde: http://www.lovuzdar.sk/clanok-233/lov-d ... rsky-model
Podle mě je to soubor naprosto obecných "pravidel" pro hospodaření s černou ("z tlupy střílet vždy nejslabší kus, šetřit staré a zkušené bachny, lovit nemocné a zraněné kusy, atp....). Nevím, jak poznat MS, které se tím cca řídí (formálně asi každé) od toho které říká, že se tím řídí... 8)
6,5x55SE☝️❤️ 8)
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Černá zvěř

Příspěvek od ares »

Tak jak již napsal přede mnou kolega RuStaff. Jedná se o obecné pravidlo pro lov a chov černé zvěře, ale i bez jistých souvislostí i pro ostatní spárkatou (nejslabší, poraněné či do chovu nehodící z něj odstraňovat nejdříve). Nic zvláštního bych na tom neviděl, z odlehnutím na fakt, že se asi v naších krajích trochu budou lišit fyziologické aspekty, a proto 50 kg je na mnoho místech asi málo (u nás jsou často k vidění rudly 5-10 lončáků 60-70+).
Zajímavostí však je, že ačkoliv je tento model v Německu velice populární, tak tam mají strukturu možná i horší než u nás, o dynamice růstu populace a narůstajícími škodami ani nemluvě.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Já bych tam trošku nesouhlasil v bodě 10- Odstřel kanců starších 5let a minimální hmotnosti 100kg vyvrženejch. 5let dobrý,ale ta váha mi kapku nesedí. S věkem jde přeci váha zase dolů a pokud se střelí starej dobrej kanec v období chrutí,tak jeho váha je většinou 70-80kg.Ti nad 100kg jsou většinou mladíci a zařadil bych je do chovnejch.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Černá zvěř

Příspěvek od ares »

To je dáno samozřejmě fyziologickým aspekty. Černá v Německu je trochu menší. 100kg po vyvržení má při dobrým žíru 3-letý sekáč, 80-90 kg může mít klidně i lončák. V jejich modelu je právě buď a nebo.. buď je to kňour 5+ nebo pořádná almara.. V naších podmínkách by tato hodnota musela být asi větší. Ale i tak je to diskutabilní problém.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kopov.c »

To sice jo,ale ta almara je podle mě právě chovnej a většinou relativně mladej knourek.Až ti opravdu staří a podle mě teprv odstřěloví svou váhu zase ztrácí. Kanců v lese potkávám relativně dost,ale nemůžu přesně posuzovat jak jsou staří protože je nelovím,ale jen sleduju přes kukr.A co to opryvdu je se většinou pozná až leží. Vycházím jen z toho,že mám střelený dva kteří mají bronz.Oba dva měli pod 100kg-(74 a 86kg).Naopak co vím o lidech co se tu v okolí honili za medailama,tak posuzovali podle hmotnosti.Čím větší,tím prý starší :lol: No většínou se spletli a ulovenej kus byl pod 5let.Odhad věku kance ve volnosti není zrovna jednoduchej a ti kdo tvrdí,že to dokážou,tak jsou fakt borci. Ale pokud bysme chtěli sklízet až opravdu starý kance,tak si myslím,že by se neudělala chyba kdyby se ti nad 100kg nechávali.A lovili by se ti opravdu opatrní a s menší hmotností.Myslím,že nejlepší vodítko při posuzování věku je sledovat jeho chování(opatrnost atd.)Takoví ti velcí,těžcí a zbrklí jsou většinou mladíci.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Černá zvěř

Příspěvek od ares »

Proto jsem psal že i tak je to diskutabilní problém. Já viděl případy kdy měl 180+ kňour 18 cm zbraně, viděl jsem 130kg s 23 cm párákama, viděl jsem i 80kg s medailí. Dle hmotnosti samozřejmě nelze usuzovat, a jak jsi správně podotkl, je lepší posuzovat dle více ukazatelů. Srnce taky nehodnotím podle toho, co má na hlavě nebo jen podle masky. Variabilita srnčí, ale i ostatní spárkaté je obrovská a příroda nám mnohdy připraví překvapení.
K tomu problému buď a nebo- ono je to asi myšleno tak, že vrcholem hospodaření je zdravá populace s vysokou bodovou hodnotou kňourů nebo trofejový aspekt ustupuje za produkci zvěřiny.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Mr. Fox »

A mohl by mi prosím někdo přesněji vysvětlit bod 11. Nejsem si jist jestli jej chápu správně. Jedinej problém kterj v tom vidim je určování pohlaví za šera.
Odpovědět