Puškohled na MOSINa

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Puškohled na MOSINa

Příspěvek od Reno »

Jak už jsem před časem zmínil, doma mi zahálelo jedno sice totálně spolehlivé, ale značně nevyužité kopyto Mosin 44 a jelikož nerad shromažďuji nevyužité věci, přemýšlel jsem, co s ním... Jelikož manželka také chtěla nějakou "svoji" kulovnici, tenhle exemplář Mosina střílí hodně přesně, ona si jej oblíbila a zpětný ráz v našich podmínkách lovecky dobře využitelného náboje 7.62x54R považuje za pro ni přijatelný, tak Mosin nakonec prošel "menší" předělávkou, aby se stal pro tyto účely použitelnějším... 8) Otázkou zůstává poslední chybějící věc - optika. Vzhledem k předpokládané střelbě na menší vzdálenosti (les) jsem uvažoval o některém z tzv. naháňkových puškohledů, což jsou ty variably 1-4x, nebo 1,5-6x s bodem. Zatím jsem se tak nějak držel pravidla, že jak drahá (kvalitní) je zbraň, tak v +/- stejné cenové úrovni hledám optiku. Jenže jakou optikou osadit zbraň, jejíž hodnota (pořizovací cena + cena úprav) představuje cca 8.000,- Kč? Je mi jasné, že ostrost obrazu a použitelnost za špatných světelných podmínek bude u levnějších puškohledů jinde, než u těch v cenách okolo 20.000,-Kč. Ale s tím počítám, jde mi zejména o to, abych nekoupil nějaký šmejd, který neudrží nástřel... :x Prostě dát na to např. MeoStar R1 1,5-6X42 RD za nějakých 18.000,-Kč mi přijde poněkud křečovité, už i proto, že jak znám svoji ženu - milovnici zvířátek, na zvěř (natož za špatných světelných podmínek) toho stejně moc nenastřílí, její nejčastějším "úlovkem" bude něco papírového :D Takže co s tím? Co tohle, tohle, nebo dokonce tohle? Nějaké zkušenosti, názory?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3406
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Puškohled na MOSINa

Příspěvek od dalas »

Ona cena nemusí být zrovna v souladu s kvalitou. Píšeš, že je to přesná zbraň, tak z tohoto hlediska bych toho "Meostara" viděl. Další hledisko je ženský myšlení - nešetří na mě. Tady to taky mluví pro "Meostara". Třetí hledisko je vzhled. Nevím, jak proběhla úprava Mosina. Pokud zůstal v historické podobě, slušelo by mu více něco historického. No a čtvrté hledisko že to umístění na Mosina nemusí být věčný.
Jinými slovy, pokud je flinta kopyto, kdy to lítá pokaždý jinam je přepych i krasohled. Pokud ale je přesná, byl by hřích tuto vlasnost degradovat puškohledem, kterýmu nebudeš věřit. Tolik můj názor.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Puškohled na MOSINa

Příspěvek od vesrad »

Tak já můžu dát malou zkušenst s Pentaflexem, zpracování slušné, obraz ve dne bez závad, v noci těžko říct (zatím nemám lov. lístek, a koukat z okna nemá díky osvětlení moc význam), svítící bod pěkně malý, ale na plný výkon trochu "rozpitý" a odlesky světla i na kříži (ale v noci zase bohatě stačí stupěň 2-3). Mám ho na 7x65R, takže žádné ořezávátko a zatím jen 36 ran bez závad, teď v olomouci zhořela střelnice tak jich moc asi nepřidám...
Ale stejně až se srovná pokladna tak ho vyměním za meostara už jen pro pocit.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Puškohled na MOSINa

Příspěvek od rimar77 »

Reno - já se zase držím toho že puškohled musí být kvalitní abych měl pohodlí a dobrej pocit při lovu papíru ale i zvěře, takže bych na drahé polovici nešetřil a šel do meostara jelikož na manželkách se nemá šetřit zejména bude-li to její jediná zbraň a nebo bych zkusil toho zeisse duralyta 2-8x42 nevypadá to špatně ale netuším jak je to s kvalitou přeci jen je to novinka. Ale zase pokud chceš dodržet zbraň z ruska optika z ruska tak jdi do nějakého modela z východního bloku ten tak drahej nebude a ve dne to stačí
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Puškohled na MOSINa

Příspěvek od Reno »

Díky za odpovědi. :wink: Tak Mosin nakonec dostal ten běloruský Yukon Craft 1,5-6x42. Jinak co se týče manželky, já na ní rozhodně šetřit nechtěl, ale ona sama se přikláněla k nějaké cenově přístupnější variantě, než je relativně osvědčená Meopta... :D
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Puškohled na MOSINa

Příspěvek od fesoj »

Vezmu-li to trochu obecněji, ne ve vztahu k tomu konkrétnímu Mosinu, vidím to asi takhle : Tzv. "pracovní flinta" určená výhradně k lovu a nikoliv k reprezentaci, může být stejně dobrá a přesná jako zbraň 10x dražší. Tam se dá ušetřit. Na puškohledu sotva. Kvalitní /tím nemyslím drahá/ zbraň si každopádně zaslouží kvalitní optiku, jenže opravdu kvalitní a přitom levná optika, to je problém, který se většinou řeší kompromisem, většinou ke škodě věci.
Kritériem pravdy je praxe.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Puškohled na MOSINa

Příspěvek od zispo »

jak se tu píše. Měl jsem Mosina 44, ale optika značně převišovala cenu zbraně. Nakonec do dopadlo tak že na zbrani při prodeji byla optika Vomz 8X56. Táto optika mě vyšla cca na 5000kč a sloužila vážně dobře, jen to klikáni do 1,5cm. Ale to už je jiný vlákno.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Puškohled na MOSINa

Příspěvek od Reno »

No, subjektivním srovnáváním s jinými značkami (samozřejmě dražšími) se mi ten Yukon jevil jako důstojný soupeř. Každopádně až dlouhodobější používání v rozličných podmínkách ukáže, jak na tom doopravdy je. Vzhledem k tomu, že ohledně puškohledů Yukon Craft tady na fóru praktické uživatelské zkušenosti dosud chybí, tak i v případě, že by to nedopadlo tak jak bych si přál, se alespoň stanu tím, který ostatním řekne: "Tudy ne přátelé, tudy cesta nevede." :lol: :oops:
MAREKS
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: sob 20.8.2011, 12:45

Re: Puškohled na MOSINa

Příspěvek od MAREKS »

Dobrý den Reno, myslím, že by už mohla nastat doba, kdy by jste se mohl s námi podělit o zkušenosti s praktickým využitím onoho puškohledu Yukon . Docela se na to těším, dík za odpověď, M.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Puškohled na MOSINa

Příspěvek od Reno »

MAREKS píše:Dobrý den Reno, myslím, že by už mohla nastat doba, kdy by jste se mohl s námi podělit o zkušenosti s praktickým využitím onoho puškohledu Yukon . Docela se na to těším, dík za odpověď, M.
Žádný problém, už jsem ohledně tohoto puškohledu odpovídal na několik soukromých zpráv, tak to napíšu i sem. :)

Takže pro zopakování, jedná se o běloruský puškohled Yukon Craft 1,5-6x42. Nastřelení proběhlo bez problémů, kliká dostatečně přesně, rektifikace sedí. K dnešku vystřeleno cca 70 ran (kulovnice Mosin ráže 7.62x54R) a nástřel stále drží. Ohledně zvětšení u tohoto variáblu bude člověk pravděpodobně využívat zejména krajní pozice, na kratší vzdálenosti nebo zvěř v pohybu zvětšení 1,5x podobně jako kolimátor, na delší vzdálenosti zvětšení 6x. Přepínač intenzity červeného bodu má 12 pozic a je obousměrný, takže z pozice vypnuto můžete přepínat oběma směry, jak od neintenzivnějšího, tak od nejslabšího osvitu. Krokované mezipolohy sice nemá, ale s trochou šikovnosti v nich přesto zastavit lze. Nejnižší intenzita osvitu bodu značená jako "NV" neoslňuje ani při naprosté tmě. Co se týče kvality obrazu (ostrost, světelnost za šera / tmy atd.), je to značně subjektivní záležitost... Osobně jsem spokojen, ačkoliv při hodně detailním zkoumání mám pocit, že úplně při okrajích už není ostrost stoprocentní, ale vzhledem k širokému zornému poli to člověk normálně vůbec nevnímá. Pokud bych se kvalitu obrazu pokoušel porovnávat s v tuzemsku asi nejrozšířenější Meoptou, tak na její nejvyšší řadu Yukon Craft nemá, ale tu nejlevnější podle mého subjektivního pocitu překonává. Za ty peníze (6.900,-Kč) jsem spokojen. Ale vlastně co já... :D Tuto kulovnici začala, jak bylo původně zamýšleno, primárně využívat manželka a ta je spokojená též. :wink:
Odpovědět