Zvěř a pozemní komunikace

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Zvěř a pozemní komunikace

Příspěvek od Alda »

ahoj kolegove,

jiz delsi dobu premyslim, jak se alespon pokusit o to, abychom v nasem sdruzeni meli co nejmene srazene zvere na okresni silnici, ktera vede nasi honitbou. nase a sousedni MS tam rocne prichazime o desitky kusu danciho, srnciho a cerne, drobne nepocitaje... sousede tam loni napocitali pres 3O ks srnciho (jen to, co nasli). v posledni dobe to byl stribrny knour, bachyne 120 kg (jeste v teto dobe tezka!!!), velmi nadejny danek (v pristim roce by byl jiste medailovy)...

kdyz jsem projizdel svedsko od jihu na sever, byla hlavni cesta z obou stran cela oplocena. samozrejme, ze srazka s losem je horsi nez se srncim... ale je videt, ze svedum za to stalo, vynalozit nemale prostredky na oploceni nekolika stovek km silnic.

tak bych se chtel zeptat, i s ohledem na clanek v posledni myslivosti
http://www.myslivost.cz/media/clankyDet ... l=13607&ID, jestli mate zkusenosti s oplocovanim mist u pozemnich komunikaci s aktivni migraci zvere. zda nekdo neco podobneho inicioval ze strany OMSu? zivotniho prostredi? MZe? MZP? EU? nevim, kde by se mohla podobna akce iniciovat.

diky predem za odpovedi!
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

tomfi mi rekl o tzv. ?zradidlech? zabraňujícím střetu vozidel se zvěří. Jedná se reflexní odrazové panely, které se nainstalují v místech kde zvěř nejčastěji přechází vozovku a dochází zde ke střetům. ma nekdo konkretni zkusenosti s temito zradidly?
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Zradidla

Příspěvek od xHonza »

Zdravím, svého času jsem se o ně docela zajímal. Jedná se o odrazky Swareflex. Odrážejí světla aut do stran, podle výzkumů co se dělaly v US (nic jiného jsem na entu Nenašel) se sní?il počet srážek v daných úsecích až o 90%. V březnu jsem byl navíc na předná?ce na ČZU, kde o tom hovořil nějaký pán s honitby kde se rozhodli plácnout přes kapsu, aby zachránili zajíce, kterých jim umíraly spousty kusů pod koly aut na hlavní silnici co jim jde honitbou. Pokles srážek prý byl velice markantní. Jedna ta odrazka ale vyjde asi na 500 korun, takže si spočtěte co taková srnada stojí. Na druhou stranu když by se dala dobře odůvodněná žádost na správu silnic, tak určité šance by tu být mohly.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

honzo, diky moc! dival jsem se na web a nasel jejich prodejce:

http://www.hit-hofman.cz/cz/katalog_04_220.htm

pokud je to tak ucinne, tak by se to melo vyplatit... jen aby to ale lidi nekradli ...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Docela dorá věc.Ale jsme vČR o kradení to už vůbec nemluvím.S povolením a umístěním na pozemku u komunikace to bude asi hrůza.Ty papíry bych vyplňovat nechtěl.Myslím si,že by to měla být zále?itost vlastnika a provozovatele komunikace.Za prvé ochrana lidí před srážkou se zvěří a za druhé ochrana zvěře a ?ivočichů.?e jich tam padne hodně všichni víme.Tady bych viděl smyslpnou dotaci od EU na tu to ochranu.Ne třeba jak na berličky pro dravce pod,kterýma tráví hrabo?e zinkem.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Pánové. již tu bylo zmíněno, že jsme v ČR, tak bych toho využil. Nedalo by se to nějak nahradit? Odráží to čistě jen světlo, nebo i nějakou reflexní barvu? Narážím na to: Nedalo by se tamtedy dát jen malé zrcádko? Pokud to tak funguje, tak bych se nad tím zamyslel. Dalším faktem je, že si nejsem jist, jestli by to té zvěři tolik vadilo, nějaké to světlo, ale je to možné, že když to svítí mimo vozovku, tak ta zvěř na ni nevstoupí. A pokud by to skutečně bylo jen v čistém odrazu světla, co tam teda dát ty zrcádka? Honzo tys to asi viděl, tak Napiš jak to přesně funguje.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

Podle mě kdyby se to slepilo k sobě tak aby zrcátka byly oboustrané a šikovně to přidělali na provázek který by rotoval tak to musí mít stejný efekt. :?
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Swareflex

Příspěvek od xHonza »

Ahoj, bohužel jsem je nikdy neměl v ruce. každopádně zkopírovat to nemusí být tak jednoduché, jak se může zdát. Osobně odhaduji že to bude odrážet silněji v nějakou část spektra, na kterou je zvěř citlivější (třeba ?lutou). Při té předná?ce na to padla řeč a prý jim kopie moc nefungoval. Stálo by za to někde jednu tu odrazku schrastit (v Rakousku nebo německu by se na to narazilo určitě snáz jak u nás) a pak se někde domluvit, kde mají spektrometr s reflektančním příslušenstvím a proměřit si reflexní spektrum. :wink: takže začal bych tím že si místnímu obchodnímu zástupci napí?u o ceny a pak se odká?u na místním ředitelství silnic na tuhle závěrečnou zprávu dopravního výzkumu co proběhl tady v čechách http://www2.cdv.cz/text/vz/vz3/VZ3.pdf

A buzerovat a ?kemrat a vyhrožovat tak dlouho, dokud nepovolí a neukápne ze státní kapsy na takovouto veřejně prospěšnou, lidi ochraňující věc :P
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Příspěvek od xHonza »

NO vida, internet je mocný nástroj - už to někoho napadlo pod pojmem vylep?ení účinnosti - následující odkaz, strana 17, spektrum ciltivosti jeleního zraku :D MImochodem to hezky potvrzuje proč nejsou vidět ty oran?ové reflexní pásky co by bylo dobré používat :wink:

http://repositories.cdlib.org/cgi/viewc ... ie/roadeco
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Příspěvek od xHonza »

Ahoj všichni, dnes ze mne nebudou mít v práci radost :) . Napadlo mne, že by se to Možná dalo zkopírovat s Použitím obyčejné reflexní samolepící pásky. Navrhoval bych modrou a lepit to na kus plechu tvarovaný do trubkového profilu s trojúhleníkovým pruřezem, který by se na reflexní straně trochu prohnul so lehce vypuklého tvaru. Stačilo by to při?robouvat, nebo přitahnout plastovou stahovačkou k patníkům.

Tady je dokonce internetový obchod kde tu reflexní folii koupit:
http://www.truckershop.cz/cz/art.php?ID=66

Pokud se někdo dostanete k realizaci, tak prosím informujte jaká je situace s počtem srážek.

Zdraví H.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Příspěvek od xHonza »

Ahoj všichni, našel jsem si ještě pár minut, které jsem tomu mohl věnovat a když se o něco fest zajímat, tak do důsledků.

Výhradní zastoupení má údajně společnost GEFAB (www.gefab.cz), ostatní jsou přeprodejci. Tady je ceník v češtině a návdavkem zpráva, že je schválen projekt dát to na všechny dálnice, stavět se má už letos.

http://www.gefab.cz/soubory/69cz.pdf

Přeju hodně úspěchů
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

panove, SUPER!!! diky moc za info!!! jak je jen ten internet mocnej! ale hlavne - ze je tu toto forum (diky, andy!) a ze se sem podivaji i spravni myslivci! xhonzo, diky moc!!!

jinak, kde jsi nasel, ze se ma letos zacit pouzivat tyto odrazky? plus: nemohl bys trochu vice popsat tvuj navrh, jak si ty odrazky vyrobit? mohl bys to nejak nacrtnout? nejsem nejakej velkej technik :wink:
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Příspěvek od xHonza »

Dobrývečer. S tím projektem, týkajícím se dálnic je to jednoduché - hovořil jsem s panem Pe?kou z firmy GEFAB (J. Pe?ka 602 528 944)- z jiného zdroje to zatím ověřené nemám.

K výrobě náhra?ky: Má představa je vzít obdélník z plechu, rozdelit ho na pravidelné třetiny a naohýbat, aby se z toho sbalila "trubka" o trojúhelníkovém průřezu. Jednou stranou bych to plácl na patník tak, že hrana trubky bude kolmá k silnici a proti směru přijí?dějících aut. Zbývající boky zradidla budou mířit do stran. Na tyto boky pak přilepit zmíněnou reflexní pásku.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

jenom doplneni: mluvil jsem s p. pe?kou - jedna se o projekt financovany reditelstvim silnic a dalnic.
pokud existuje potreba tohoto ucinneho opatreni, je potreba jednat se spravcem dane kounikace - pokud jde o silnice 1. tridy, tak je to krajsky urad, pokud jde o 2. a 3. tridy, tak je to okresni, resp. nyni mestsky urad...
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

zavedeni opatreni v praxi...

http://auto.idnes.cz/myslivci-zenou-zve ... tomoto_fdv

p.s. pro silne natury: prectete si diskusi pod clankem
Odpovědět